Moderní byt na 420 metrech čtverečních

Moderní byt na 420 metrech čtverečních - Že jde o netradiční a luxusní způsob bydlení, dokazuje i mělký bazének mezi pokoji (černá lesklá plocha za červeným křesílkem). | foto: Ranný Architects

Maurský palác v českém hávu

  • 22
Přecházíte-li z jednoho pokoje do druhého, musíte být opatrní, abyste nešlápli do potoka. A pokud chcete otevřít dvířka skříňky nebo zmáčknout knoflík na sporáku, podvědomě se obáváte, abyste krásné a super-luxusní vybavení nepošpinili nebo snad neponičili. Vždyť jen vybavení bytu vyšlo na deset milionů korun! Ovšem cena rozhodně není v tomto bytě to nejdůležitější.

Podstatou totiž bylo na ploše přibližně 420 metrů čtverečních představit ideální byt pro dva až čtyři lidi.

Přesněji řečeno: Takto si ideální byt představuje renomovaný architekt Mojmír Ranný se svými partnery, který v říjnu předvedl na 1. ročníku výstavy SPACES 04 věnované modernímu interiéru.

„Celá expozice byla utvářena jako jeden vzdušný prostor s důrazem na monumentálnost a zajímavé průhledy. Vše je podpořeno ještě vodní plochou,“ popisuje své dílo Ranný.

„Je to něco jako esenciální působení prostorných interiérů v maurských palácích, kde barva, voda a propojení s průhledy do zahrad byly největšími kvalitami středověké kultury bydlení.“

Luxus, luxus, samý luxus...
Na první pohled by vám tento byt možná ani nepřišel tak velký. Přestože ve srovnání s běžným třípokojovým bytem v paneláku je jeho rozloha šestkrát větší. Zvyknout si totiž na velký prostor je asi tak snadné, že by váš vysněný byt možná mohl být i mnohem větší.

Celý byt rozděluje na levou a pravou část dlouhá chodba. Na levé straně jsou téměř všechny pokoje. Na pravé je pouze kuchyň s jídelnou a toaleta. Zhruba v prostředku bytu vytvořil architekt netradiční předěl - mělký bazén, připomínající potok. Jen ten zabírá osmdesát čtverečních metrů.

Obývací pokoj
Vzdušnost a jednoduché linie - tak by se dal charakterizovat obývací pokoj dle představ architekta Mojmíra Ranného. Žádné zastavěné plochy vysokými skříněmi a mohutnou sedací soupravou.

Na osmdesáti metrech čtverečních jen jedna pohovka, pár křesílek, stolek, plochá televize a lampy. Celý prostor je laděn zejména do oranžové, červené a bílé barvy.

Kuchyň
Kuchyň od firmy Bulthaup, která zabírá šedesát metrů, by se dala charakterizovat jako symbióza luxusu a praktičnosti. Hlavní použité materiály jsou nerez a dřevo. Šuplíky se otevírají na dotyk a kuchyňská baterie je pochopitelně senzorová. Vždyť také kuchyň vyjde na milion...

V šuplících jsou šikovné přihrádky na příbory či koření, na stěně zase závěsné systémy či vyklápěcí prkénko s noži. Samozřejmostí je vestavěná lednice a mrazák.

Dvě ložnice
Protože byl byt navržen pro rodiče s odrostlejšími dětmi, kteří je ale pořád navštěvují, pamatovali autoři na místnost, kde mohou děti či návštěvy přespat. V přední, klidnější části bytu je umístěna ložnice rodičů, s manželskou postelí, křeslem, pohovkou a televizí.

Druhá ložnice, určená pro hosty, je od té rodičovské oddělena koupelnou a navazuje na ni salon, kde si mohou hosté odpočinout na pohodlné pohovce.

Koupelna a toaleta
Uprostřed velké místnosti je luxusní vana, která láká k ideální relaxaci. V koupelně nechybí ani záchod s bidetem a také umyvadlo se zrcadlem. Veškerá sanitární keramika má módní hranaté tvary.

V bytě je ještě další toaleta s bidetem a umyvadlem. Obě místnosti opět nabízejí příjemný nestísňující prostor. Koupelna s toaletou má čtyřicet metrů a další toaleta deset metrů čtverečních.


V "ideálním" bytě nechybí ani další potřebné místnosti pro moderní bydlení. Je zde velká pracovna či šatna. Nechybí ani prostorná terasa s posezením.

„Mám rád jasné dispozice se zřetelnou podélnou osou ukončenou akcentem. Tato dispozice by mohla fungovat v prostoru vzniklém nástavbou na staré továrně, dílně, nebo přímo vestavbou do této haly,“ říká o svém návrhu architekt Ranný.

Který pokoj považuje za nejvydařenější? „Nejvyváženější je kuchyň, která byla objednána jako celek a i tak prezentována,“ říká Ranný. Ovšem pokud jde o barevné sladění či logické uspořádání, nedokáže jeden z pokojů vyzdvihnout nad ostatní.

„Každý prostor je vyvážený a barevně dobře sladěn. Funkčně je zajímavý salon s přilehlou ložnicí. Obývací pokoj a ložnice zase dává možnost vyniknout velmi kvalitním soliterům s barevnou sladěností,“ popisuje Ranný.

Jen pro ty s uměleckým cítěním
Při zařizování bytu se autoři drželi výhradně nových, zejména materiálových a barevnostních trendů z letošního designérského veletrhu v Miláně. „Ten vždy předurčuje, kudy se v daném období potáhne linka designu,“ vysvětluje Ranný.

A pro koho je tento přepychový byt typově určen? Podle Ranného jde spíše o byt pro rodiče, kteří již nebydlí se svými dětmi, i když je jejich potomci občas navštěvují.

„Cílovou skupinou jsou manageři, majitelé firem, výtvarníci, herci, lidé s vysokou kreativní předvídavostí a uměleckým cítěním,“ říká Ranný. „Tito lidé, vyznavači vyváženého designu, občas pořádají společenské večírky pro své nejbližší přátele.“

Ranný ovšem připouští, že nejde o reálný byt, ale vystavovaný vzor. Říká, že s organizátory veletrhu SPACES plánuje příští rok vytvořit malý, třeba jednopokojový byt s kuchyňským koutem. „Samozřejmě může také působit úžasně,“ dodává.