Máte chuť na dřevo?

Mohlo by se zdát, že v době, kdy se v kuchyních řada designérů i výrobců téměř opájí nerezem a hliníkem, plast nabízí neuvěřitelné možnosti a přednost dostaly jednoduché až minimalistické tvary, nemá dřevo v kuchyních příliš šancí. Omyl...

Dřevo se vyskytuje asi v 25 až 30 tisících druzích dřevin, ale asi jen 200 až 250 z nich se zpracovává. V kuchyních se může objevit v celé řadě podob: jako materiál na dvířka či pracovní desky, v podobě doplňků a samozřejmě také jako podlahová krytina.

Pokud zvolíte dřevo na cokoliv z tohoto výčtu, musíte respektovat tři neoddiskutovatelná fakta: dřevo pro použití v kuchyni musí být dokonale vyschlé, vhodně a kvalitně upravené a počítejte s tím, že bude vždy reagovat jako přírodní materiál - občas jej poškrábete, vlivem vody může začít pracovat, některé dřeviny budou časem měnit barvu.

Na oplátku vám nabídne neopakovatelnou kresbu a barvu, hřejivý dotyk a pocit příjemného, živého materiálu. To ovšem neznamená, že byste měli proměnit svou kuchyni v paneláku v horskou chalupu s vyřezávanými židlemi a palubkami na stěnách. Doba těchto kuchyní je dávno pryč.

Masiv prostě něco stojí
Rozhodnete-li se pro kuchyňská dvířka z masivu (na korpusy se kvůli ceně prakticky nepoužívá), musíte počítat s tím, že u náročnějších provedení zaplatíte třeba i dvakrát tolik než za lamino. A také že v porovnání s tímto materiálem bude náchylnější na mechanické poškození.

Máte-li tedy doma budoucího motocyklového závodníka, který si zatím své umění zatáček zkouší v kuchyni na kovové tříkolce, asi dvířka z masivu nebudou ten nejlepší nápad.

Protože kuchyně patří díky parám při vaření k vlhčím místnostem bytu, doporučuje se zvolit na nábytek například dub, třešeň nebo olši, dub je trochu na ústupu.

Na jejich dokončení se používají "pravé" či "nepravé" polyuretanové laky (do těch prvních se přidává 50 procent tužidel, mají tak ovšem zkrácenou dobu pro zpracování a vyžadují opravdu profesionální zpracování), nepravé se kombinují s akrylovými pojivy. S pomocí mořidel, jež patří ještě pod laky, lze dosáhnout i velmi atraktivních a netradičních odstínů.
 
Buk či olši však nemusíte volit do kuchyně bezpodmínečně. "Pokud budou mít dvířka ze smrku či borovice skutečně kvalitní konečnou úpravu, pak do nich vlhkost nemůže pronikat," tvrdí technický ředitel Ladislav Šnajdr z firmy Koryna nábytek, která k výrobě kuchyňského nábytku používá masivní dřevo, u něhož bylo při zpracování dodrženo takzvané zpomalené vysychání a vlhkost dosahuje jen 8 až 10 procent. Kvůli mechanické odolnosti však v Koryčanech preferují buk nebo javor.

Prohlédněte si fotogalerii


Chcete dřevěnou desku?
Na pracovní desky, na nichž se v kuchyni musí nutně objevit voda – a to prakticky denně – doporučuje řada výrobců spárovku a na dvířka laťovku upravenou dýhováním. Jde o materiály vytvořené lepením a klížením, tedy mnohem odolnější než "obyčejný" masiv. Ten se v případě dvířek uplatňuje hlavně na rámečcích.

"Pracovní desku ze spárovku můžete dokončit třeba ekologickým olejem, my používáme například speciální od firmy Bacher Acroma – ale klidně ji také můžete nechat jen tak. Samozřejmě bude citlivá třeba na vylitou borůvkovou šťávu, ale na druhé straně – kdo si zvolí do kuchyně přírodní dřevo, ten si je takových úskalí vědom. A nevadí mu," tvrdí s přesvědčením Ladislav Šnajder.

"Patina", která se časem vytvoří třeba na pracovní desce nahrazující řeznický špalek, tak bývá docela zajímavým protikladem k technicistně působícím "chladným" kuchyním plným kovu a skla.

"Dřevěné desky není také problém opravit, znovu přebrousit. Ale tvrdá dřeva – například dub nebo jilm – vydrží opravdu hodně a lehké stopy po používání jim spíše dodávají na zajímavosti, než aby je znehodnotila," tvrdí Michal Peřina z firmy Lugi, která vyrábí nábytek pouze z masivu.

Pro současný kuchyňský nábytek z masivu je proto typické používání mořidel a lazurovacích laků, které ponechávají viditelnou kresbu dřeva. Emaily či krycí laky patří jen tam, kde je dřevo vzhledově hodně nekvalitní.   

O židlích a mravencích
V kuchyni se bez dřevěné židle těžko obejdete, i když se v poslední době stále častěji objevuje kovové podnoží, často v kombinaci s překližkou. Ta se vyrábí slepením dřevěných dýh. Pro výrobu židlí je to úžasný materiál. Důvod? Lze ji skvěle tvarovat, její hrana vypadá nesmírně dekorativně a je pro překližku typická.

V Dánsku byste asi marně hledali domácnost, kde nemají v kuchyni či jídelně slavné "jakobsenky" od firmy Hansen, hlavně model Mravenec, který vznikl už v 60. letech. Ten je pro Skandinávii stejně charakteristický jako pro nás thonetky a proslavený typ číslo 14.

Zejména v Itálii se vyrábí spousta napodobenin překližkových židlí. A tak zatímco originální vás v tuzemsku přijde kolem osmi tisíc korun, za "imitaci" zaplatíte kolem dvou a půl tisíc.

Ovšem najdou se i tací, kteří tyto vlastně levné napodobeniny vydávají za designové zázraky a také je podle toho prodávají. Smiřte se však s tím, že tady můžete narazit na nepříliš kvalitní překližku, která bude časem praskat a z židle občas vypadne nějaký ten šroubek.

Klenoty ze dřeva
Doba, kdy každá rodina měla paličku, váleček na těsto a prkénko jen ze dřeva, pomalu končí. Těstoviny se kupují hotové, prkénko a palička nesmí do myčky…

Místo "obyčejných" pomocníků přišly ovšem jiní. Snad všechny renomované světové firmy se předhánějí v nabídce zajímavých doplňků, na jejich výrobu bylo použito dřevo, například v kombinaci s plastem nebo s kovem.

Fungují zejména jako dekorace, zacházet (tedy mýt) je třeba je velmi opatrně, myčce se musí vyhnout obloukem. Existuje snad jediná výjimka – špalek na nože Porsche, který můžete rozložit a nechat umýt v myčce. Této možnosti odpovídá ovšem i cena – více než pět tisíc korun.

Se značkou Bugatti se zase objevila prkénka se zasunovatelnými kvalitními noži. Hruškové dřevo vypadá elegantně a zároveň luxusně, ale do myčky nepatří ani prkénko, ani nože!


Více článků o bydlení: LIVING

Závěsný program v kombinaci hliníku s bukovým dřevem

Mlýnky řady “Cosmo”.
- celodřevěné provedení vlašský ořech, přírodní javor, třešeň nebo kombinace dřevo/akrylát
- s kličkou i rotace bez kličky
- nastavitelná hrubost mletí
Cena: cca 1460 Kč.

K elegantní kuchyni z masivu patří nerezové úchytky.

K dřevěnému stolu dobře ladí židle s červeným potahem a dřevěnýma nohama.

K elegantní kuchyni z masivu patří nerezové úchytky a doplňky.

Prkénko zabudované v pracovní desce.

Prkénko Bugatti se prodává jako komplet již s nožem.

Dřevěné šuplíčky

Dřevěná stahovací skříňka

Čepele nožů se nemají dotýkat, aby se netupily. Ze svazku špejlí a vhodných "obručí" si snadno vyrobíte na nože netradiční držák.

Detail nerezových úchytek u dřevěné kuchyně