Obývací pokoj zdobí romanticky vyhlížející zrcadlo (Snel Furniture) a...

Obývací pokoj zdobí romanticky vyhlížející zrcadlo (Snel Furniture) a dekorativní předměty přivezené z Thajska a Afriky. Pohodlnou sedací soupravu doplňují stolky Aram (Gan) z bíle lakovaných železných drátů. | foto: Jiří Ernest

Jak bydlí designérka, co plní sny televizním divákům: miluje bílou

  • 25
Rozpadem vztahu s přítelem ztratila Martina nejen práci, ale i bydlení. Nastoupila cestu hledání sebe sama a bydlela v pronájmech. Doslova osudovým se pro ni stal byt na Vinohradech, který patřil designérce. Byl tak jiný a zajímavý, že se zcela přirozeně začala o design zajímat.

Dočasně se vrátila k práci v reklamní agentuře a po víkendech se věnovala studiu v designové škole. S pomocí rodiny a hypotéky si pořídila dvoupokojový byt s plochou 60 m2 na břehu Vltavy v pražských Holešovicích.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

S vidinou interiéru upraveného přesně na míru vlastním potřebám se vrhla do práce. Nejprve se obrátila na designérku, u níž bydlela, ale ta jí s finanční částkou šesti set tisíc korun vyčleněnou na úpravy a zařízení bytu nebyla schopna pomoci.

„Nelíbilo se mi dispoziční uspořádání bytu a očekávala jsem kompletní smysluplnou proměnu interiéru. Úplně náhodou jsem tehdy potkala sousedku, architektku Pavlínu Mertovou, která mi do týdne předložila skvělý dispoziční návrh,“ vysvětluje Martina Pištěláková.

„K bytu přiléhá lodžie, která však plně překrývala menší místnost a jen částečně tu větší. Ta měla sloužit jako obývací pokoj. Zcela nesmyslně by člověk přímo po vstupu do bytu mířil chodbou do ložnice a u ní měl lodžii přes celou jednou stěnu. V koupelně jsem také nepovažovala za nutné mít vanu i sprchový kout. Její prostor jsem využila lépe.“

Jednoduše obráceně

Kuchyň (IKEA) je sestavena z nábytkových modulů z bílé lesklé fólie v kombinaci s dubovým masivem, který tvoří pracovní desku a zdobí i část stěny sestavy. Všechny vestavné spotřebiče včetně varné desky jsou v bílé barvě. Bílý je i granitový dřez.

Architektka dispozici otočila. Prostor víc otevřela a z většího, původně obývacího pokoje vytvořila ložnici, k níž nyní přiléhá menší část lodžie. Také z její části ukrojila prostor pro kuchyň, kterou volně propojila s menším pokojem.

Vznikl tak obývací pokoj řešený do tvaru písmene L, na který po celé délce prosklené stěny navazuje prostorná lodžie. V teplých dnech obytnou část interiéru příjemně zvětšuje.

„Architektka mi také poradila využít k obložení stěn koupelny bílý lacobel. Se zbytkem vybavování interiéru jsem se pak už další dva roky potýkala sama,“ vzpomíná Martina. Majitelka investovala finanční prostředky rozumně, nejprve především do změny dispozičního uspořádání bytu a kvalitního základu, tedy dveří, podlahy a podobně, a teprve následně, když něco ušetřila, zařizovala dál.

„Tvořila jsem interiér jen pro sebe, podle svých představ. Miluji bílou barvu, proto převládá a je kombinovaná s dřevem. Podlaha celého bytu je bezbariérová, sjednocená a zhotovená z masivní teakové mozaiky. Knihovnu jsem navrhla po celé délce stěny s posuvnými čely, která ji částečně kryjí. Zpočátku jsem totiž doma pracovala. Jakmile jsem ale práci ukončila, všechny šanony a vzorníky za nimi zmizely,“ dodává.

Dnes už má Martina Pištěláková kancelář mimo domov a svým zdařilým interiérem jednoznačně vyvrací rčení o kovářově kobyle. Patří do skupiny designérů, kteří připravovali poslední sérii pořadu Jak se staví sen.

Kuchyň (IKEA) je sestavena z nábytkových modulů z bílé lesklé fólie v kombinaci s dubovým masivem, který tvoří pracovní desku a zdobí i část stěny sestavy.

Stěny koupelny jsou obloženy bílým lacobelem. Nad akrylátovou vanou je vytvořena osvětlená nika dekorovaná zasklenou samolepkou s palmovým listem.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.