Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Manželé vykoupili 12 domů a přestavěli je na perfektní domov a hotel

  1:00aktualizováno  1:00
Architekti Vivian Haddadová a Marco Giunta z Milána před deseti lety kompletně změnili svůj život. Opustili hlučné město a přesídlili na Sicílii. Zde vykoupili několik domů a přestavěli je na originální a autentický hotýlek, který se stal zároveň i jejich domovem.

Marco a Viviana se rozhodli v hotelu dodržovat zásady "slow home" bydlení, tedy ekologicky i ekonomicky nenáročného a obyvatelům ušitého na míru. | foto: Andrea Ferrari a WelcomeBeyond.com

Architektonická a manželská dvojice Marco a Viviana si vybrali pro svůj další život nádherné barokní město, sicilskou Modicu, která je i památkou světového dědictví Unesco. Přeměnili tucet původních vesnických skromných rodinných domků na jednu rozlehlou rezidenci s šesti pokoji, kterou nazvali Casa Talia.

Nemovitosti nakupovali postupně, jednu po druhé, v průběhu osmi měsíců. Domky shlíží dolů do údolí na sicilské střechy domů a kostelů. Dohromady byly propojené společnou zahradou a zároveň disponovaly dvěma vchody: jedním vedoucím přímo do ruchu ulice a druhým do klidu zahrady.

Casa Talia v sicilské Modice

Zvenčí domy nezaznamenaly větší proměnu. Majitelé se věnovali především interiéru a rekonstrukci vnitřního dvora. Každý pokoj v Casa Talia má vlastní jméno a žádný není zařízený identickým nábytkem.

Jediné, co je propojuje, je středomořský styl bydlení a života. Větší pokoje jsou dokonce dvoupatrové, zabírají v podstatě přesně stejnou plochu, jaká před přestavbou náležela rodinnému domku.

Tvůrci se inspirovali architekturou tradičních marockých domů, které společné obytné prostory a zahrady také umisťují do centra staveb. Atmosféru navíc umocnili přidáním vyhlídkových teras ke každému z pokojů, odkud si návštěvníci mohou vychutnávat krásu a křehkost zachovalé barokní architektury.

Při rekonstrukci a přestavbě na rodinný hotýlek se Marco a Viviana rozhodli dodržovat zásady "slow home" bydlení, tedy ekologicky i ekonomicky nenáročného a obyvatelům na míru ušitého domu.

Výhledy na Modicu ze společné terasy na dvoře domu

Výhledy na Modicu ze společné terasy na dvoře domu

Chris Laugsch ze serveru o hotelech Welcome Beyond dodává: "Marcovým hlavním přáním bylo nabídnout hostům skutečné "la dolce vita", radost z pomalu plynoucího času, daleko od stresu a horečnatého běhu dní ve městech. Chtěl předat tu radost a klid, pro které se sám rozhodl, i ostatním." Marco, jehož otec pocházel ze severu ostrova, chápe přestěhování z Milána na Sicílii i jako návrat ke kořenům.

Aby zůstal zachován jedinečný genius loci, věnovali majitelé velkou pozornost výběru materiálů a interiérových prvků tak, aby zrcadlily tradici sicilských domácností.

V domě tak zůstaly viditelné kamenné zdi, hrubé vápenné omítky a podlahy z kamene, které jsou typické pro usedlosti v okolí Modicy. Jejich restaurování si nejvíce užila Vivian, která se právě na oživování starých materiálů a unikátních nábytkových kousků specializuje.

Tvůrci se inspirovali architekturou tradičních marockých domů, ve kterých se...

Tvůrci se inspirovali architekturou tradičních marockých domů, ve kterých se společné obytné prostory a zahrady také umisťují do centra domu.

Každý z šestice pokojů v Casa Talia má vlastní terasu s úžasným výhledem na

Každý z šestice pokojů v Casa Talia má vlastní terasu s úžasným výhledem na barokní město.

Většina vnitřních omítek zůstala v bílých tónech, několik zdí barevně oživuje interiér. Na nátěry byly vždy použity jen přírodní barevné pigmenty. Nábytek v Casa Talia pochází buď z bazarů a trhů, nebo jej na míru domu navrhl Marco. V některých případech se nebál použít i výraznější barvy, jako třeba svěží tóny zelené, nebo lakované dřevěné struktury.

Při rekonstrukci střechy byly dodrženy dnes již velmi zřídka používané postupy a materiály: dřevěné trámové nosníky, místní bambus a korek, izolační rákos a ručně vypalované cihlové střešní tašky.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...Najdete na iDNES.cz