Mansardová střecha okouzlila i poslance Pateru

  • 17
Na výstavbu satelitních městeček jsme si už zvykli. To, které vzniklo v Karlových Varech pod názvem Zlatý kopeček, se však přece jenom odlišuje. Všechny domy zde totiž mají mansardové střechy, což není v současnosti příliš obvyklé. V jednom z nich bydlí poslanec Miloš Patera.

Karlovy Vary jsou známé nejen díky lázeňství, ale také svojí architekturou. Ve 20. a 30. letech minulého století se zde hojně stavěly domy s mansardovými střechami. A dnes se tento trend do některých částí města vrací.

Pro dům s mansardou se rozhodli Miloš Patera s manželkou tak trochu náhodou. Prostudovali několik projektů, tento se jim zdál nejlepší. Vyhovoval nejvíce jejich vkusu i finančním možnostem. Jak se ukazuje, splnil i všechna očekávání. Tedy včetně polohy, v níž se nachází.

„Bydlíme ve městě, ale zároveň ten pocit vůbec nemáme,“ říká Miloš Patera. „Lokalita je na okraji Karlových Varů a za domem už jsou jen pole.“

Bydlení podle vlastního návrhu
Profesí je Miloš Patera stavař, takže si mnohé navrhoval sám. Předem dána byla jen vnější podoba domu. „Rozhodli jsme se pro stavbu z lehkého betonu a nelitujeme,“ popisuje.

„Má dobré tepelně-izolační vlastnosti, takže máme docela nízké náklady na vytápění. Vejdeme se do pětadvaceti tisíc korun za rok při velikosti domu asi devět set metrů kubických.“ Volbu betonu považuje za šťastnou, i pokud jde o hluk.

„Prefabrikované betonové stropy jsou totiž hodně těžké, což znamená, že se nepřenáší téměř žádný hluk.“ Dvě protilehlé části fasády domu, obložené červenými lícovými cihlami, přerušují mansardový ráz střechy a mají vytvořit industriální dojem. Tato kombinace působí zvláštně, opravdu neotřele.

Nadvláda přírodních materiálů
Také vnitřní uspořádání a vybavení interiéru pochází z vlastní dílny Miloše Patery. Dům má pět pokojů, kuchyň a dvě koupelny. Nechybí ani dnes tolik atraktivní zimní zahrada. „Samozřejmě bych si uměl představit jiný interiér, ale vycházel jsem z našich možností,“ vysvětluje poslanec.

„Před sedmi lety totiž nebyly u hypoték tak nízké úroky jako nyní. Naopak. Naše hypotéka začínala na neuvěřitelných 13,8 procenta. Takže finanční prostředky na vybavení domu jsme měli omezené.“ Jak se Miloš Patera přiznal, o vybavení interiéru se s manželkou radil spíše rámcově. „Víceméně jsem styl určoval já, na ženě jsem ponechal zejména dekorační doplňky,“ říká.

„Preferuji přírodní materiály, především dřevo, sklo a kůži.“ Na hypermoderní byt se prý rád podívá, protože má rád funkčnost, ale dává přednost útulnosti, která interiérům zařízeným sklem a kovem chybí.

Hra barev
Stěny zvolili Paterovi barevné. Obývák je zelenkavý, protože se tato barva prý hodí k přírodnímu dřevu. Pracovnu ladili do oranžova. „To byl konkrétní záměr,“ zdůrazňuje poslanec. „Pokoj je totiž orientovaný na sever, takže jsem chtěl docílit toho, aby přesto působil teplým dojmem.“

Dcera si barvu zvolila sama - její pokoj je modrý. Barvami hraje i kuchyně. Dvířka kuchyňské linky jsou střídavě zelená a modrá. „Když firma přijela kuchyň namontovat, mysleli si její pracovníci, že jde o omyl, že se někde stala chyba,“ říká s úsměvem Miloš Patera. „To je ale schválně.“

Kuchyň plná vychytávek
I kuchyň si navrhl sám a v kuchyňském studiu ji podle toho vyrobili. Výsledek stojí za to - kuchyň je velmi praktická. Zajímavá je snížená pracovní plocha kolem varné desky. Umožňuje pohodlně nahlížet do hrnců.

Pracovní plocha kolem varné desky je z přírodního kamene, takže horký hrnec z plotny na něj můžete stáhnout zcela bez obav, že by se poškodila. Z kamene je také barová deska.

Již před sedmi lety Miloš Patera uplatnil tehdy téměř neznámé věci, jako je trouba umístěná ve výši pasu, aby se člověk nemusel ohýbat. Vestavěná je také mikrovlnná trouba. A nechybí dnes tolik moderní nerezová lednice.

Paterovi se rozhodli pro dům s mansardovou střechou na okraji Karlových Varů.

Zelenkavou barvu zvolili Paterovi záměrně, aby ladila k přírodnímu dřevu.

Pracovna je laděná do oranžova, aby působila teplým dojmem.

Jídelnu od kuchyně rozděluje praktický barový pult.

,