Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Manažer přestěhoval rodinu na ostrov a postavil zde úchvatné bydlení

  1:00aktualizováno  1:00
Singapurský manažer si nechal postavit pro svou rodinu nádherný dům na ostrově Sentosa. Místní architektonické studio Guz Architects navrhlo vilu s bazénem, jezírkem, třemi zahradami a pěti ložnicemi. To vše jen pár kroků od vyhlášených pláží.

Dům těsně sousedí s oblíbenými singapurskými plážemi. | foto: Patrick Bingham Hall

Tempo života asijského velkoměsta bylo na manažera ze Singapuru již příliš rychlé. Po letech strávených v bytě v centru metropole se rozhodl přesunout se s rodinou do vily na podstatně klidnější nedaleký ostrov Sentosa, na který vede z města lanovka. 

Ostrov je totiž vyhlášenou a turisty oblíbenou destinací. Kromě obrovského zábavního parku a nádherných pláží je zde i nejjižnější bod Asie. Právě zde si rádi pořizují bydlení a víkendové domy singapurští manažeři a úředníci. 

Požadavkem majitele bylo dvougenerační bydlení, které poskytne plnohodnotný

Požadavkem majitele bylo dvougenerační bydlení, které poskytne plnohodnotný komfort nejen jemu a manželce, ale i dospívajícímu synovi.

Pro místní studio Guz Architects nebyla realizace domu na ostrově premiérou. Na Sentose již postavili několik luxusních a sousedy obdivovaných sídel. Kancelář, kterou založil architekt a designér Guz Wilkinson, se zaměřuje na domy stavěné v tropickém podnebí, které mají mnohá specifika. Musí odolávat obrovskému horku i vlhku, vytvářet potřebný stín a chlad a zároveň být dostatečně světlé a přívětivé.

Studio Guz věnuje stejnou péči interiéru i exteriéru stavby. Jejich cílem je vytvořit jednolité dílo, které bude precizní v každém detailu. Jedině tak bude dům vypadat jako celek. Používají proto vždy velmi odolné materiály, velké plochy ponechávají prosklené a propojují tak život uvnitř i vně domu.

Vyhlídka z domu směrem k místnímu přístavu

Vyhlídka z domu směrem k místnímu přístavu

Požadavkem majitele bylo dvougenerační bydlení, které poskytne plnohodnotný komfort nejen jemu a manželce, ale i dospívajícímu synovi. Nechtěl být při pobytu v domě rušen nedalekým zábavním parkem a přál si mít jedinečný výhled na záliv. Jediným limitem pro architekty byl malý pozemek.

Všechny parcely blízko pláže v rezidenční části ostrova byly totiž během posledních let rozděleny na menší plochy a staly se velmi výnosným prodejním artiklem. Majitelé mini pozemků jsou postaveni před otázku, jak mít rozlehlý komfortní dům, který jim bude poskytovat co nejvyšší míru soukromí a zároveň nežít těsně u sousedovy vily.

Na jezírko s rybkami se lze dívat i průhledem z třetího patra.

Na jezírko s rybkami se lze dívat i průhledem z třetího patra.

Architekti z Guz Architects Caroline Witzkeová a Szymon Goździkowski našli dokonale elegantní řešení. Na malý prostor dokázali vtěsnat třípatrovou vilu s třemi zahradami, čítající dohromady plochu o velikosti 852 metrů čtverečních.

Na ladných křivkách minimalistického domu vznikly tři zahrady. Z každého patra domu lze vyjít na jednu z nich. Zahrady vyrostly zcela přirozeně na střechách jednotlivých pater stavby. Zelená střecha stavbu dokonale izoluje a chrání obyvatele domu před parným počasím.

V přízemí domu se našlo místo pro bar, vinný sklípek, kulečník i domácí kino. Odsud je také možné pozorovat prosklenou stěnou dění ve venkovním bazénu. Navíc je zde prakticky umístěné technické zázemí vily.

Spojnicí celého domu je dřevěné schodiště s proskleným zábradlím.

Spojnicí celého domu je dřevěné schodiště s proskleným zábradlím.

První patro patří společenskému prostoru s otevřenou kuchyní, jídelnou, jezírkem s rybičkami, pracovnou a pokojem pro hosty. Z obývacího pokoje je možné si rovnou odskočit zaplavat do bazénu. Druhé patro patří manželům a případným hostům, v posledním patře kraluje syn.

Celým domem prostupuje křivka vnitřního schodiště, která prostor sjednocuje. Ačkoliv jsou schody vyrobené z masivního dřeva, vypadají velmi křehce. Napomáhají tomu odlehčené tvary a zábradlí ze skleněných tabulí, které je zakončeno jen dřevěným madlem.

Architekt Guz Wilkinson na svých webových stránkách prohlašuje: "Domy nestavíme, domy šijeme. Bydlení musí sedět klientovi přesně na míru, stejně jako nové šaty. Tato realizace navíc není pouhý dům. Je to i zahrada, louka, kopec… Z rozhovorů s klientem jsme pochopili, že to jsou ta místa, která miluje, rád v přírodě relaxuje a v Singapuru mu chybí. Proto jsme se snažili vytvořit mu domov tak, aby se v něm cítil ze všech míst široko daleko bezkonkurenčně nejlépe."

Ostrov Sentosa je velmi oblíbenou turistickou destinací Singapuru.

Ostrov Sentosa je velmi oblíbenou turistickou destinací Singapuru.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Další z rubriky

Dům U Černé Matky Boží je klenotem Prahy a magnetem na turisty

Grand Café Orient. Josef Gočár navrhl pro kavárnu osvětlení i podobu baru....

Pouhé tři roky tvořili členové Skupiny výtvarných umělců v duchu kubismu, než vypukla první světová válka. V...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Grand designérkou roku je Nastassia Aleinikava, bodoval také Jan Čapek

Absolutní vítěz, Grand designér roku a Designér šperku roku: Nastassia...

Poprvé za dvanáct let získal titul Designér roku už podruhé stejný tvůrce, a to Jan Čapek. A podruhé v historii soutěže...

Najdete na iDNES.cz