Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malým bytům odzvonilo, lidé chtějí komfort

aktualizováno 
Zájem o bydlení ve vlastním stále roste, stavební firmy v brzké době dokončí další čtyři tisícovky bytů. Realitní kanceláře zaznamenaly i nový trend. Namísto malých, nejlevnějších bytů chtějí Pražané větší.

Projekt Prague Marina v Holešovicích. | foto: Vizualizace - Lighthouse

Nové bytové projekty

Dobrá dopravní dostupnost a solidní infrastruktura. To jsou podle realitních expertů hlavní kritéria, která lidé zvažují při koupi nových bytů.

„Záleží na tom, jaká cílová skupina byt kupuje a co od bydlení očekává,“ řekl realitní odborník Jiří Felix ze společnosti Czech Property Investment. Podle něj se v současnosti právě tato cílová skupina změnila.

„Zhruba před třemi lety si byty kupovali především lidé, kteří žijí sami. Nyní si je kupují spíše rodiny s dětmi nebo páry, které chtějí rodinu založit,“ vysvětlil Felix.

Lidé nejvíce kupují byty 3+kk
Zatímco v roce 2003 byl největší zájem o byty 1+kk a 2+kk, nyní se velmi dobře prodávají i třípokojové byty. Tento trend popisují i jednotlivé developerské firmy.

„Vysoká poptávka po bytech 2+kk o rozloze čtyřicet pět až šedesát metrů čtverečních je stále aktuální. V posledních letech však výrazně stoupá zájem o větší byty,“ potvrzuje obchodní ředitel společnosti Finep Pavel Rejchrt s tím, že z nich firma nejvíce prodá byty 3+kk o rozloze sedmdesát až devadesát metrů čtverečních.

Stejnou změnu zaznamenala i společnost Skanska. „Významněji nyní narůstá poptávka po větších bytech 3+kk a 4+kk v cenách třicet dva tisíc až padesát tisíc korun za metr čtvereční,“ řekl Ondřej Šuch ze společnosti Skanska.

Podle Šucha zájemcům o větší byty daleko více záleží na lokalitě a vybavení bytu. Pokud je projekt atraktivní, značná část bytů se podle něj prodá ještě před zahájením prací. Stejnou zkušenost má i společnost Finep. „Před zahájením stavebních prací je u našich projektů v průměru prodána asi jedna třetina bytů,“ uvedl obchodní ředitel Rejchrt.

Prodávají se i dražší byty
S poptávkou po větších bytech souvisí i cena, za kterou jsou lidé ochotni byty kupovat. „Největší zájem je nyní o byty od 1,8 milionu do 3,5 milionu korun,“ uvedl Jakub Sedmihradský z realitní společnosti Lexxus. Ještě před pár lety se přitom nejvíce prodávaly byty okolo jednoho milionu korun.

Lidé si v současnosti nejvíce kupují byty, jejichž cena se za metr čtvereční pohybuje zhruba okolo třiceti tří až třiceti pěti tisíci korun za metr čtvereční.

Lidé stále více dávají přednost kvalitě a lokalitě, cena za metr čtvereční už pro ně není rozhodující. „U bytů už totiž nerozhoduje vždy jen cena, jak tomu bylo dříve, ale stále více lidí si nové bydlení vybírá také podle lokality,“ řekl Felix.

Podle něj tak mají lidé největší zájem o byty s dobrou dopravní dostupností a solidní infrastrukturou. „Lidé chtějí, aby v okolí jejich bydliště byly obchody a instituce, které zajišťují volný čas,“ vysvětlil odborník.

Stoupající poptávku po nových bytech podporuje vedle stále výhodných hypotečních úvěrů i fakt, že po roce 2007 pravděpodobně vzroste DPH a výstavba zřejmě podraží.

Lidé si navíc spočítali, že na měsíčních splátkách za hypotéku zaplatí méně než například za pronájem.

„Vzal jsem si půjčku, splácet budu ještě patnáct let, ale peníze dávám do svého. Investice do bytu se mi rozhodně vyplatí,“ věří sedmatřicetiletý spolumajitel reklamní agentury Tomáš Brambůrek, který se nastěhoval do nového bytu ve Slunečním Městě na Zbraslavi.

Čím větší balkon, tím lépe
A jaké konkrétní vybavení lidé u nových bytů požadují? „Lidé se ptají po terase, balkonu, lodžii. A samozřejmě čím větší, tím lepší,“ říká Lukáš Hampl z 1. České investiční. Balkon podle něj často dokonce zastiňuje i jiné dispozice bytu.

Klienti také vyžadují plovoucí podlahy, dlažbu, plastová okna nebo plně vybavené koupelny. Standardem se u dražších bytů stává i garážové stání.

Lidé by často rádi využívali i další služby, jako je čtyřiadvacetihodinová recepce s vrátným, hlídané parkoviště či bezpečnostní služba pro celý dům. Podle Hampla pak ale za podobné služby nechtějí platit.

Autoři: ,Nejčtenější

Zachránili starý mlýn a kolem něj vybudovali soustavu rybníčků

Jednotlivé rybníčky jsou vzájemně propojené a protéká jimi potok. V těch...

Mlýn v údolí Zákolanského potoka nedaleko Okoře obklopuje soustava rybníčků. Málokoho by napadlo, že je postupně...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Boj s plasty pokračuje, v Česku je problém hlavně s polystyrenem

Česko má největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě.

Kvůli zateplování budov je v Česku největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě, a stále stoupá. Jenže do roku 2030...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...Najdete na iDNES.cz