Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi.

Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi. | foto: Kazuyasu Kochi

Dům šejdrem rodině nevadí. Na barvy a lichoběžníky si postupně zvyká

  • 36
Někdo by v interiéru s hysterií barev a nepravých úhlů zešílel, jiný si v něm libuje a s láskou bydlí. V japonském domě, kde i dveře jsou lichoběžník, bydlí spokojeně čtyřčlenná rodina.

Na předměstí Tokia vyrostla na dvorku velkém 90 metrů čtverečních novostavba, která zvenčí ani v nejmenším nenaznačuje, že by se jednalo o výjimečný dům. Zastavěná plocha je 45,52 metrů čtverečních a obytná plocha má 80 metrů čtverečních.

Poté, co se otevřou dveře, může mít ale spousta příchozích chuť okamžitě se otočit a utéct. Přítomná pompéznost barev a tvarů rozhodně není pro každého. Majitelé společně s architektem interiér svého nového domova ale vnímají jako dynamickou poctu kubismu.

Architekt Kazuyasu Kochi se rád pohybuje na hraně: ostré linie, barvy a dramatické přechody v rámci jednoho interiéru jsou pro jeho realizace typické. Koncept dvourozměrných barevných polygonů uplatnil už i ve velkých rodinných domech.

Tentokrát mu slouží jako nástroj k tomu, aby mohl poskytnout každému ze čtyřčlenné rodiny možnost být chvíli sám v soukromí.

V domě je vše potřebné pro rodinný život: kuchyňský kout s obytnou obývací zónou a tradičním japonským tatami pokojem, ložnice pro rodiče i dětský pokoj, sociální zázemí i úložné prostory.

Barvy a optické dělení v interiéru vymezují jednotlivé části, ale zároveň nesmyslně nedělí prostor a na návštěvu mohou přijít za rodinou i přátelé, aniž by se mačkali v miniaturních pokojích.

Kazuyasu Kochi na základě svých předchozích zkušeností připouští, že si noví majitelé budou muset na loni dokončený dům ještě pár měsíců zvykat. Ani podle něj není snadné najít si komfort v bydlení plném přísných úhlů a takřka teatrálních zákoutí, ve kterých barvy a úhly tříští jednolitý prostor.

Kochi ale tvrdí, že nejistota z takového bydlení se v jeden moment přehoupne v trvalou lásku. V tom spatřuje další paralelu s kubistickými umělci: k obrazům, které se zdají neznalému divákovi na první pohled naprosto neuchopitelné, si lidé také našli cestu a dnes jsou vysoce ceněné.

Zahuštěný interiér je podle architekta také odpovědí na zalidněná japonská města, kde patří pořízení vlastní nemovitosti do kategorie luxusu. Ceny pozemků v Tokiu se pohybují tak vysoko, že získat kousek půdy není nic snadného.

Majitelé si nepotrpí na snobské záležitosti, a proto jsou i doplňky a svítidla buď domácí výroby, nebo vybrané z běžně dostupné nabídky japonských hobby marketů.

Atmosféry v interiéru dosahuje Kochi volbou barev. V tiskových materiálech uvádí, že v předchozích projektech si troufnul maximálně na kombinace čtyř různých barev, v tomto malém domě se ale odvázal a propojil pastelově modrou, žlutou, zelenou a růžovou se třemi různými odstíny dřeva a společně s neutrální bílou tvoří odvážný mix.

Skromný interiér je vybaven minimem nábytku, v domě nejsou instalovány dveře, které by prostor dále zmenšovaly. Koupelnové umyvadlo se tak stává bezprostředním sousedem kuchyně i součástí obývacího pokoje, nekonvenční jsou i knihovny a komody, ve kterých se spolu snesou nejen užitné předměty rodičů a knihy, ale i hračky nebo oblečení dětí.

Majitelé si nepotrpí na snobské záležitosti, a proto jsou i doplňky a svítidla buď domácí výroby, nebo vybrané z běžně dostupné nabídky japonských hobby marketů. Inspirací, jak nezatížit stavební rozpočet, jsou i detaily jako například zábradlí na galerii, které vytvořil majitel jen z umně geometricky napnutých ocelových lanek.

, pro iDNES.cz