Malý byt příčky ještě zmenšují - Architektka Barbora Škorpilová proměnila malý byt se dvěma místnostmi v činžovním domě tím, že celý prostor otevřela. Nový interiér nepůsobí tak stísněně. | foto: RAIFFEISEN STYL

Malý pokoj potřebuje chytrá řešení

  • 6
Dispozice nově pořizovaného rodinného domu, zejména velikost jeho jednotlivých místností, máme možnost ovlivnit ve fázi projektování, někdy se s malými prostory musíme vypořádat po svém. Nejčastěji trpí nedostatkem prostoru dětské pokoje, ložnice či koupelny, pomocí promyšleného vybavení zařizovacími předměty však máme možnost vytvořit ze zdánlivě stísněného prostoru vzdušnou a elegantní místnost.

Nejlépe a nejúčinněji dokáže každý malý prostor zvětšit dostatek nebo lépe mírný nadbytek světla. Pokud máme v sebemenší místnosti k dispozici okno, výrazně nám pomůže s optickými kouzly a prostoru dodá i několik iluzorních metrů čtverečních navíc.

Obzvláště v malé, případně severně orientované místnosti nechme proto okno maximálně vyniknout a omezme touhu po jeho dekoraci textilem. Nezmenšujme ho prostorově ani opticky velkoryse řasenými záclonami ani bohatými závěsy po stranách.

Pokud si chceme chránit soukromí nebo vyřešit zastínění, nabízejí se nám v zásadě tři alternativy – dřevěná horizontální žaluzie ze světlého dřeva zapuštěná do líce okna mezi obě okenní ostění, lehká, částečně transparentní americká roletka nebo roleta ze světlé neprůhledné látky.

Umělé světlo
Umělé osvětlení nám na rozdíl od denního a slunečního svitu poskytuje zásadní výhodu volby a regulace jeho intenzity. Každá místnost vypadá opticky větší, pokud je mírně přesvícená, proto by prvním opatřením při rekonstrukci nebo modernizaci malého prostoru měla být výměna světelného zdroje za výkonnější, nejlépe úsporný.

Důležité je, aby zdroje svítidel v navržených pozicích rozzářily všechny tmavé kouty, výklenky, nadpraží a potlačily všechny prostorové nepravidelnosti. Pokud to výška stropu dovoluje, zvolme svítidla zapuštěná do celistvého sádrokartonového podhledu, který však původní prostor sníží o 15-20 cm.

Při minimální světlé výšce místnosti zvolme přisazené, maximálně ploché a výkonné stropní svítidlo. Ani v minimálním prostoru se nebojme kombinovat více typů svítidel. Nezbytné centrální osvětlení doplňme nástěnným dekorativním svítidlem, stojací a stolní lampou.

Zajímavé bude také dekorativní a módní osvětlení vitrín a otevřených fochů nábytku. Obzvlášť v malém prostoru hraje roli jednotný design všech použitých typů svítidel, který prostor stylově a opticky sjednocuje.

Trik se zrcadlem
Zrcadlo dokáže s malou místností doslova divy. Pro dosažení iluze většího prostoru zvolme maximálně velké zrcadlo v jednoduchém, stylově odpovídajícím rámu – měl by být jednoduchý, elegantní a subtilní, případně se bez rámu můžeme zcela obejít.

Ve výrazně obdélném prostoru najde zrcadlo uplatnění na jedné z jeho delších stran, kde pomůže opticky vyrovnat celkově nepříznivou proporci. Například v úzkých chodbách, obzvláště s vestavbou šatních skříní, jsou jejich zrcadlové dveře optimální volbou.

Velmi působivě vyzní rovněž zrcadlo odrážející denní světlo dopadající na něj z okna. Kromě iluze většího prostoru přináší hlouběji do místnosti dostatek denního světla nebo slunečního svitu a výsledný velkorysý dojem se tak účinně násobí.
 
Podobně příznivě jako zrcadlo působí v interiéru všechny ostatní lesklé materiály ve větších plochách. Čiré sklo chránící originální výtvarná díla nebo reprodukce, lakované sklo na čelních plochách moderních nábytkových solitérů nebo leštěný kov podnoží solitérů a drobných designových doplňků vnášejí do místnosti příjemný vzruch, který jí pocitově odlehčuje a světlo odražené od vysoce lesklých povrchů prostoru účinně zvětšuje.

Barevnost a materiály
Pro vnímání velikosti prostoru je vedle dostatku denního či umělého světla zcela zásadní volba barevnosti. Ačkoliv výraznější živé barvy podlah i stěn jsou v současné době velmi moderní, v malých a stísněných prostorách se jich raději vzdejme.

Celková barevnost by měla být zvolena v rámci světlejší poloviny barevného spektra: bílá, smetanová a jemné světlé pastelové tóny prostor opticky zvětší. Naopak jindy zajímavé a působivé kontrasty výrazných sytých barev mohou v malé místnosti napáchat nenapravitelné škody, proto bychom se jim na větších plochách měli raději úplně vyhnout.

Nejlépe se uplatní na menších plochách, kde sehrají působivou roli akcentů. Chladné odstíny mají schopnost prostor opticky prohloubit, pro jižně a západně orientované místnosti s dostatečně velkým oknem proto můžeme pro výmalbu zvolit bledě modrou nebo holubičí šeď. Nábytku budou nejlépe slušet korpusy z břízy, javoru, jasanu, dubu, buku nebo olše.

Při volbě barevných lakovaných dvířek dejme přednost světlým odstínům: studené ledové nebo jemnější lomené bílé, barvě bílé kávy nebo vanilky. Lesklé materiály jako například lak s vysokým leskem nebo sklo “lacobel“ na čelních dvířkách skříněk dodají jemným zrcadlením prostoru kromě nápadu a atraktivity i hloubku.

Nábytku jen minimum
V malém prostoru se držme osvědčeného hesla “méně je více“ a nepřeplňujme ho nábytkem, doplňky ani výtvarnými díly. Střídmost při zařizování je totiž základní podmínkou pro vytvoření dojmu většího prostoru. Nábytku se však nemusíme vzdávat, postačí omezit počet kusů na nezbytně nutné a plně využívané minimum vycházející z provozních nároků.

Malým místnostem a prostorům budou slušet solitéry bez soklů, jejichž funkci přebírá subtilní kovové podnoží nebo rámy tvořící současně rytmické vertikální členění větších sestav. Velmi elegantně a působivě vypadají zavěšené skříňky kotvené do zdi zcela bez podpůrných konstrukcí.

Nejenže příjemně usnadňují úklid, ale odkrytím podlahové plochy celou místnost účinně opticky zvětšují. Malým prostorám sluší nižší subtilnější nábytek v bílé barvě nebo ze světlých dřev, naopak chybou je uplatnění hmotných, vysokých a kompaktních tmavých korpusů.

Pokud chceme rozšířit úložné plochy, doplňme nízkou skříňovou sestavu nástěnnou otevřenou policí, která vypadá lehce a vzdušně bez plných zad. K optickému vylehčení větších sestav přispívá kontrastní kombinace uzavřených a otevřených segmentů, plných a prosklených dvířek.

Pro předěl dvou různých funkčních zón využijme polotransparentní posuvné panely kotvené do stropní lišty nebo oboustranně přístupný otevřený regálový nábytek, například nepříliš zaplněnou knihovnu odlehčenou prázdnými fochy pro vystavení podkladů rodinné sbírky nebo uměleckých děl.
 
Oblíbené řešení nedostatku místa nabízí mobilní nábytek opatřený kolečky nebo multifunkční kusy, například tak zvané hnízdové stolky – praktická sestava tří různě velkých stolků, které lze složit do sebe a v případě potřeby rozložit.

Patří sem také látkové taburety, které poslouží jako podnožka pro unavené nohy při sezení pohovce, nouzově nahradí křeslo nebo židli při nečekané návštěvě. Při nedostatku místa oceníme prostorově úsporný nábytek stohovací, skládací nebo nafukovací, který kromě obytných prostorů najde uplatnění především v dětských pokojích.

Nebojme se plastu
Transparentní solitéry dodávají interiéru vtip, šmrnc a lehkost. Svou křehkou průhlednou krásou prostor opticky oživí, odlehčí a příliš ho nezaplní. Nacházejí proto uplatnění především ve stísněných prostorech mladých a nekonvenčních uživatelů.

Výtvarně zajímavý transparentní skleněný a plastový nábytek díky tvárnosti základního materiálu zůstává subtilní a elegantní. Kromě transparence a zajímavé barevnosti je výhodou plastového nábytku především lehkost a mobilita – ideální vlastnosti nábytku do malých prostor.

Kromě skleněných konferenčních, odkladních nebo servírovacích stolků můžeme zakoupit také plastové transparentní židle nebo polokřesílka, které, ač odlité z jediného kusu, nás příjemně překvapí pohodlným sezením. Skořepina plastové židle doplněná subtilním chromovým podnožím oživí každý interiér a díky absenci polstrování a masivní dřevěné konstrukce působí velmi lehce.

Bílá barva a pastelové jemné odstíny vanilkové, meruňkové nebo zelenkavé jsou do stísněného interiéru vhodnou volbou. Z důvodu značného provozního zatížení stolních desek je vhodné vyhnout se transparentnímu plastu, který se příliš brzy nehezky poškrábe a zvolit raději odolnější tvrzené sklo.


Témata: Hesla, Knihovny, Vtip