Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malé kuchyni pomohou praktické doplňky

  20:31aktualizováno  20:31
- Není umění koupit si velkou a přehlednou kuchyň. Kdo má dost místa a peněz, nemusí nad každým centimetrem pracovní plochy nijak hluboce přemýšlet. Problém je ale vestavět funkční kuchyni do prostoru, kde se s trochou nadsázky člověk pomalu ani sám neotočí.
V podobné situaci nezbývá než se přestat řídit vzory odkoukanými z amerických filmů a zůstat na zemi. Ani v malé kuchyni se totiž nemusí hospodyňka cítit jako v ponorce a minimální uspořádání nemusí znamenat pro vícečlennou rodinu, že se bude stravovat na etapy.

Co potřebuje singl

Jednoduché to má v podstatě jednočlenná nebo dvoučlenná domácnost bez dětí. Jejich kuchyň se pohodlně vejde prakticky do každé garsonky. "Pro takovou domácnost by mohla stačit kuchyň do metru a půl délky. Pod šedesáticentimetrovou souvislou pracovní plochou může být umístěná lednička, k vaření by mohla stačit i pouhá dvouplotýnka, která zabere jen 30 centimetrů délky a nemusí se kvůli ní dodržovat běžných šedesát centimetrů nutných pro zabudování sporáku," vysvětluje bytová architektka Karolína Tykvová. "Ten bych v klidu vynechala," říká s tím, že mladá, pracující a bezdětná domácnost bude potřebovat spíše mikrovlnnou troubu. V této souvislosti také upozorňuje na důležitost pořízení správného dřezu. "Nejmenší dřezy na běžném trhu bez odkapávací plochy jsou určené pro skříňky široké 45 centimetrů. Tyto typy by si však měl kupovat jen ten, kdo počítá s koupí minikuchyně," upozorňuje Karolína Tykvová. Pro normální provoz v domácnosti je výhodné koupit spíše dřez s odkládací plochou, který lze podle ní zabudovat už do šedesáticentimetrové skříňky.

Minimum pro rodinu

Podobným způsobem však nemůže uvažovat běžná rodina s několika dětmi. "V kuchyni určitě nesmí chybět lednice, odkládací plocha na vyndané potraviny, dřez, alespoň 70 centimetrů pracovní plochy v kuse, varná plocha a odkládací plocha na hrnce vedle ní," vypočítává Zdeněk Vainar z kuchyňského studia Sekto pořadí pracovních zón zleva doprava tak, jak to ergonomie doporučuje pravákům. "A pokud je to alespoň trochu možné, i myčka. Ta dnes už patří do kuchyně se stejnou samozřejmostí jako mikrovlnná trouba nebo rychlovarná konvice. Pro čtyřčlennou rodinu bych doporučoval typ o šířce 60 centimetrů a nešetřil bych na ní. Je to jedna z mála věcí v domácností, která se levným provozem opravdu zaplatí," doporučuje Zdeněk Vainar.

Doplňky šetří místo

Hlavními pomocníky pro malý prostor kuchyně jsou praktické doplňky. "Běžná potravinová skříň má šířku 60 centimetrů. Zabere spoustu místa a prakticky nemáte šanci udržet v ní pořádek. Šedesát centimetrů hloubky totiž nedává šanci snadno se dostat do zadních partií poliček. Kdo zvolí verzi s drátěným programem, kde se police celé vysunou, vystačí klidně i s poloviční šířkou," popisuje Kateřina Krajčová z kuchyňského studia Sedlák. Výsuvné systémy jsou ostatně v poslední době módou, která však evidentně vznikla ne z rozmaru architektů, ale jako řešení praktických problémů. Klasické skříňky typu "korpus a dvířka" proto ustupují výsuvným systémům, které umožňují otevřít zásuvky na maximum a mít dokonalý přehled o uloženém nádobí, talířích i zásobách čisticích a mycích prostředků. Do posledního místa lze podobným způsobem využít i hluché prostory rohových skříněk. Vestavné programy umožňují, aby se běžně nedostupné police při otevření dvířek vysunuly tak, aby byly lehce dostupné, jako zásuvky lze využít sokly skříněk.

Pár rohů navíc

Panelákové kuchyně se většinou stavěly v řadě. Pokud však má pocítit kuchař alespoň trochu rozletu k inspiraci, měl by vařit alespoň na čtyřech metrech délky kuchyňské linky. V malém prostoru proto nezbývá než s linkou "zatočit". "Na velmi malém prostoru bych doporučil postavit linku do tvaru písmene U. Kuchař má přitom vše potřebné po ruce a při práci nemusí běhat sem a tam, jako u linky postavené v řadě. Přitom jedna z částí může být v prostoru a z opačné strany působit jako bar," radí Zdeněk Vainar. Tento systém doporučuje i tam, kde se kvůli nedostatku místa musí kychyň vestavět do obytné místnosti. Přes zvýšený pult není vidět špinavé nádobí v dřezu a ni pozůstatky přípravy jídla na pracovní desce. "A tam, kde s prostorem opravdu bojují, může pult posloužit místo jídelního stolu," doplňuje Zdeněk Vainar.

Jak na kuchyň v malém prostoru:

* v maximální míře využít výsuvné drátěné programy
* využít soklů pod skříňkami
* uvážit, zda je pro provoz domácnosti důležitá trouba, případně zvolit variantu s mikrovlnnou troubou
* členění do tvaru písmene U umožní i vestavbu do obytné místnosti
* zachovat vždy alespoň souvislých 70 centimetrů pracovní plochy

Stolek s kolečky lze podle potřeby vysunout a horní desku použít k rozšíření pracovního prostoru.

V malé kuchyni lze využít i prostor v místě soklů spodních skříněk.

Trouba se v poslední době umísťuje do skříňky ve výšce očí. Pod varnou deskou se proto nebízí místo k uložení nádobí.

Nad otočnými rohovými policemi může být i zabudované dřevěné prkénko.

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Interiér domu pro mladou rodinu rozsvítily barvy i vtipné nápady

Celý obytný prostor se otevírá směrem ven do zahrady.

Dům v developerském projektu nedaleko Prahy posunuli mladí architekti ze studia Boq architekti do kategorie...

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Když platili nájem, trpěli. Za rok si postavili domek za 600 tisíc

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani...

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani si brát hypotéku na vlastní bydlení....

Najdete na iDNES.cz