Malá, hezká, ale funkční

  • 5
Máte malou kuchyni a přesto byste ji rádi vybavili tak, aby nabízela totéž, co její prostornější sestry? Možná se vám to povede, budete ale muset zapojit daleko více fantazie a umu, než kdybyste se metry čtverečními nemuseli potýkat.

Nejprve se zamyslete, jak budete v kuchyni hospodařit. Žijete sami nebo jen s partnerem, anebo máte dva věčně hladové dorostence, které denně dokrmujete mísou buchet?

Co s „nudlí“
„Nelze obecně určit, jaký tvar kuchyně bude právě pro vás optimální,“ upozorňuje Věra Klusoňová z kuchyňského studia PS-Kuchyně. Záleží totiž na rozměrech místnosti.

„Pokud je kuchyňka úzká jako nudle, zřejmě se budete muset smířit s jednoduchou linkou ve tvaru přímky. Nezapomeňte, že mezi kuchyňskou linkou a protilehlou zdí potřebujete minimálně 90 centimetrů prostoru,“ připomíná obecné pravidlo.

Pokud se ale kuchyně blíží tvaru čtverce, můžete si dovolit uspořádání s protilehlou pracovní plochou. Nejste přitom omezeni jen nejobvyklejšími „šedesátkovými“ rozměry spodních skříněk – pokud jste na štíru s místem, není problém objednat variantu o poloviční hloubce.

Získáte tak překvapivě mnoho prostoru například pro ukládání potravin a kuchyňského náčiní a pracovní deska nabídne dostatek místa na přípravu surovin k vaření.

Oblíbené elko
Tyto varianty se hodí například tam, kde na jedné straně místnosti máte dveře, na druhé okno. Šťastlivci, kterým prostorové možnosti dávají šanci naplánovat kuchyni do tvaru L, mohou využít výhod obecně nejoblíbenějšího a nejdoporučovanějšího řešení.

Spotřebiče tu bývají rozmístěny tak, aby kolem nich byl dostatek pracovních a odkládacích ploch, jednotlivé části kuchyně bývají rozděleny na přípravnou a mycí zónu, kratší část často slouží pro vaření samotné.

Jen málokdy se podaří v malé kuchyni uplatnit provedení ve tvaru písmene U. Buď zařizujete kuchyňský kout bez okna, který sám o sobě připomíná spíše pokojíček pro panenky, anebo bývá čelní strana osazena oknem s radiátorem, který nemůžete zastavět skříňkou.

Pokud ale máte pěkný výhled z okna, nechte si spojit jednotlivé části protilehlé linky mělkou pracovní deskou se zabudovanou větrací mřížkou pro radiátor. Nepříjemné škrábání brambor si tak zpříjemníte výhledem do okolí a ještě získáte cenné centimetry k práci.

Co nesmí chybět
Do nové kuchyně dávejte jen věci, které skutečně k vaření potřebujete. Většině lidí je líto vyhodit staré nádobí, a tak skladuje v zásuvkách mnoho kastrůlků a doplňků, které kdysi dostali třeba jako svatební dar, ale už je stejně dávno nepoužívají.

Praxe ukazuje, že průměrná rodina vystačí s jednou šestidílnou sadou hrnců, třemi pánvemi a jediným pekáčem. Proto, je to stejné jako s oblečením, pokud zjistíte, že jste něco už rok nepoužili, pryč s tím.

Rozložení spodních skříněk bývá určující pro zbytek vybavení kuchyně. Budete potřebovat skříňku na dřez, v ideálním případě širokou 60 centimetrů, kam se vejde i dvojdřez.

Pokud si vystačíte s dřezem vybaveným odkapávačem, můžete zvolit i užší provedení. Zásuvková skříňka pro uložení příborů a dalších drobností se vyrábí od šířky 30 centimetrů, podobně i myčku nádobí můžete v případě nejvyšší nouze koupit už od rozměru 45 centimetrů.

Pokud připočítáme nezbytných 60 centimetrů na sporák, dalších čtyřicet pět na základní úložný prostor na hrnce a šedesát na ledničku, dostaneme nejmenší délku kuchyně ve tvaru přímky dva a půl metru. Podobná linka ale už poslouží dostatkem místa pro plnohodnotné vaření vícečlenné rodině.

V kuchyňce o rozměrech 2 x 2,5 metru si navíc budete moci dovolit protilehlou úzkou pracovní desku se spodními skříňkami a ještě zbude na pohodlnou práci mezi skříňkami přes metr místa.


Více článků o bydlení: LIVING

Další informace najdete v Living Kuchyni č. 3/2004

Pomocí barev se dá v kuchyni vytvořit letní atmosféra - zde kombinace buku, modré a zelené. Cena sestavy Menta (Lube) od 18 000 Kč/bm, KREATIV

Kuchyň Radka má různé výšky pracovní desky, přední plochy jsou z termofólie ve vanilkové barvě, dvířka mají hliníkové rámečky s leptaným sklem. Korpusy skříněk jsou z lamina - třešeň.

Pokud má být kuchyňská sestava dominantním prvkem malého bytu, může vypadat třeba jako Plania

Dobře navržená kuchyň se pozná i podle toho, že její tvůrci nezapomínají na množství nejrůznějších přihrádek, zásuvek či odkládacích poliček

I v garsoniéře je možné mít zcela moderní kuchyň se všemi potřebnými spotřebiči a doplňky.

Pokud máte opravdu malou kuchyň, zapomeňte na nízké horní skříňky. Raději zvolte vysoké skříňky až do stropu.

U malých kuchyní buďte zvlášť opatrní na práci s barvami. Vyberete-li si jemné odstíny nábytku, můžete místnost rozsvítit doplňky v zářivých barvách. Světlé barvy totiž prostor opticky zvětší a dají mu vzdušnost.

Když se rozhodnete pro výraznější barvu skříněk, můžete ji zjemnit ušlechtilou dřevěnou deskou nebo skleněnými prvky.

V malé kuchyni nesmí přijít nazmar ani centimetr. Proto místo běžného soklu nechte vestavit nízké zásuvky, kam uložíte čistící prostředky, plechy či další menší kuchyňské nezbytnosti.

Šikovné řešení malého kuchyňského koutu. Pro přivedení světla do místnosti jsou použity luxfery.

Nábytek a spotřebiče na kolečkách.