Velký ostrůvek funguje i jako pracovní plocha a barový pult.  Bohužel se z

Velký ostrůvek funguje i jako pracovní plocha a barový pult. Bohužel se z technických důvodů nepodařilo prorazit přímý vývod odtahu digestoře na terasu. | foto: Jaroslav Kvíz

Mají doma Itálii aneb byt pro mladý pár, který si užívá život

  • 87
Milují italský design, cykloturistiku a dobré jídlo. I proto si svůj byt 3 + kk zařídili tak, aby vyhovoval jak jim, tak jejich koníčkům. A mysleli i na to, aby tomu tak bylo i poté, až budou tři (nebo čtyři).

Do novostavby v Praze 8 se nastěhoval mladý pár před třemi lety. Ještě stihl pár drobných úprav v původní dispozici, ale ne všechny. Například se už nepodařilo přesunout kotel z koupelny do předimenzovaného prostoru WC, aby se do koupelny vešel k vaně i sprchový kout.

Přesto jsou spokojeni: na dnešní poměry developerských bytových projektů jsou obytné místnosti i zázemí poměrně velkorysé, dispozice je praktická a má svou logiku. Celková plocha bytu je 95 m2, k nim je k dispozici dalších 35 m2 terasy. V bytě byla použita lepená dřevěná podlaha a dlažba.

Kde se žije, tam se vaří

Pavel i Mirka rádi vaří, proto kladli velký důraz na praktické řešení kuchyně. V záplavě nabídky na trhu si však dlouho nemohli vybrat, a tak se obrátili na designérku Kamilu Šindelářovou z firmy Punto design. Vybrala jim na českém trhu poměrně (zatím) neznámou italskou značku Mesons v tmavě hnědé a světlé vanilkové barvě, která může budit dojem černé a bílé. Stačí se ale podívat třeba na bílé barovky u ostrůvku...

Na hluboké plnovýsuvy, kam se vejde spousta nádobí, nedají majitelé dopustit.

"Majitelé měli jasný požadavek: vysokou odolnost vůči mechanickému i tepelnému namáhání, tiché dorazy u plnovýsuvů, kde požadovali vysokou nosnost i dostatečnou šířku, aby unesly veškeré nádobí i porcelán. Nechtěli úchytky, aby do budoucna omezili nebezpečí úrazu dětí," vypočítává požadavky mladého páru Kamila Šindelářová.

Proto navrhla kuchyňskou linku doplněnou velkým ostrůvkem s varnou deskou a tolik požadovanými hlubokými plnovýsuvy. "Široké a hluboké šuplíky nás nadchly. To platí i o otvírání horních skříněk vcelku. Byť mají na šířku 120 centimetrů, stačí je lehce nadzvednout jednou rukou," tvrdí Mirka.

Pavel zase oceňuje osvětlení vestavěné ve dnech horních skříněk a také okrajové lišty pracovních desek, které brání případnému zatékání. Jediné, co se nepodařilo, bylo získat přímý odtah pro digestoř. Bohužel vstup do fasády na terasu majitel domu nepovolil. Odsavač je proto pouze recirkulační.

Pohovku Le Vele Video od firmy Futura lze upravit na pohodlné sezení, ale dokonce i ležení.

Ostrůvek navrhla Kamila Šindelářová tak, aby bylo možné postavit k němu z druhé strany barové židle Pilo. Vydrží klidně i stokilového uživatele. Partner či návštěva si tak mohou povídat s "kuchařem" nebo mu rovnou pomáhat.

Velký jídelní stůl se skleněnou deskou se značkou Casamania už mladá rodina měla v předchozím bytě. "Stolu s deskou z čirého skla jsme se sice trochu báli, ale údržba není zdaleka tak náročná, jak jsme čekali. Výdrž na mechanické rázy zcela překonala naše obavy. Skleněný stůl navíc opticky významně uvolňuje a zvětšuje prostor místnosti," říká Mirka.

Největší místnost bytu je nejen kuchyní a jídelnou, ale také obývacím pokojem. Promítací plátno si přímo říká o pohodlné sezení. Místo klasiky zvolila Kamila Šindelářová pohovku Le Vele Video od italské firmy Futura. "Jde o velmi variabilní, opticky lehké a praktické řešení sezení. Sedačku lze totiž použít jako dvě křesla, která jsou nezávisle na sobě otočná a posuvná. Každé zvlášť lze rozložit na chaise longue a užít si tak chvíle u filmů a relaxace. Když přijde návštěva, pohovka se rozloží na dvě plnohodnotná lůžka. To je pro mladé domácnosti, které mají spoustu kamarádů, hodně praktické."

Oba manželé rádi vaří a mají i dalšího společného koníčka, sledování filmů. Proto si raději místo velké LCD obrazovky nebo plazmy pořídili promítací plátno.

Plánování i ve vybavení

Mladý pár počítal od počátku s dětským pokojem, který zatím slouží jako pracovna. Na budoucí potomky pamatovali manželé i v ostatním vybavení bytu.

Vybírali světlé materiály odolné vůči dětskému řádění, omezili úchytky na minimum, vyhýbali se nábytku s ostrými rohy. "Kde to šlo, použili jsme vyměnitelné a pratelné potahy. V zásadě všechny 'ohrožené' prvky mají připravenou náhradu. Jsme ale přesvědčeni, že děti mají od malička vyrůstat v prostředí, které bude vytvářet jejich vkus i vztah k věcem."

Proto šli někdy i do zdánlivě "rizikového" nábytku. "Postel Bloom má úložný prostor, ale také elegantní dekor potahu, který je však snadno snímatelný a prací," vysvětluje Kamila Šindelářová volbu lůžka.

Postel je netradičně umístěná do prostoru, aby se do pokoje vešla velká sestava vestavných skříní.

Do ložnice vybrala designérka Kamila policový systém Festival (Casamania), který lze přestavovat podle potřeby. Variabilita systému dovoluje využít jej prakticky kdekoliv, od polic v dětském či studentském pokoji přes šatny až třeba po obchody nebo dětské pokoje. Lze jej totiž doplnit o různé funkční prvky: kontejnery, zásuvky, skříňky nebo věšáky.

Předsíň, nebo kolárna?

Mirka s Pavlem si zatím ještě užívají "svobodného života", ke kterému neodmyslitelně patří kola. Nejsou nejlacinější, proto si je vynášejí do bytu. V předsíni je naštěstí místa dost, jinak zde totiž najdete už jen botník Footbox od firmy Kristalia na 16 párů bot.

Původní plné dveře do obývacího pokoje nahradili majitelé posuvnými skleněnými (Astor), aby do předsíně šel dostatek světla.

Na botník (na 16 párů bot, bez problémů se do něj vejdou i boty č. 46) a zrcadlo v jednom (Kristalia) jsou majitelé hodně pyšní, díky němu ušetřili místo v předsíni a mají stále uklizeno.

"Zvládne jako jeden z mála i moje boty č. 46," směje se Pavel, který kvůli velikosti svých bot už mnohokrát zažil problémy s jejich ukládáním.

Dveře do pokojů v bytě jsou původní, výměna nastala pouze u dveří do obývacího pokoje. Plné dveře nahradily skleněné posuvné, aby do předsíně mohlo přijít více světla, posuvné provedení nabízí i víc volného prostoru.