Autorkou vítězného návrhu je Tereza Musilová, studentka fakulty architektury Technické univerzity v Liberci

Autorkou vítězného návrhu je Tereza Musilová, studentka fakulty architektury Technické univerzity v Liberci | foto: vizualizace TUL

Luxusní hotel se sportovním areálem vyroste v Jizerských horách

  • 13
Hotel Montanie v Desné u vodní nádrže Souš čeká velkorysá přestavba. Návrh rekonstrukce zpracovali studenti fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Starosta Desné věří, že nový hotel přiláká do této části Jizerských hor další turisty.

Hotel má do nadmořské výšky 777 metrů přilákat bruslaře nebo cyklisty z celé republiky i ze světa a nabídnout jim luxusní ubytování. Nebo třeba jen občerstvení. Než se však promění v první čtyřhvězdičkový hotel na Jablonecku, bude zapotřebí přestavba za dvě stě milionů korun.

Takové plány má majitel horského hotelu Montanie v Desné v Jizerských horách u vodní nádrže Souš.

Vítězný návrh rekonstrukce hotelu u vodní nádrže Souš

Vítězný návrh rekonstrukce hotelu u vodní nádrže Souš.

"Byl by to jeden z nejluxusnějších hotelů v oblasti, která nepatří k nejnavštěvovanějším v Jizerských horách. Chceme sem dostat lidi," nastínil záměr Jindřich Řehák ze společnosti Antonie Hotels.

O přeměnu bývalého rekreačního střediska ministerstva vnitra v luxusní sportovní areál úzce spojený se Soušskou přehradou se snažilo 18 studentů Technické univerzity v Liberci od září 2008.

Měli vymyslet nejvhodnější architektonické řešení podoby hotelu a přitom brát ohled na krajinné a klimatické podmínky. "Hotel má v návrhu čtyři podlaží, z toho je jedno podzemní. Hlavní ubytovací část směřuje na vodní plochu, v přízemní části jsou pak sportoviště. Nebudou tak rušit okolní přírodu. Tyto části a asi dvě třetiny ubytovací kapacity by vyrostly v první fázi stavby," nastínila Tereza Musilová, autorka vítězného návrhu.

Autorka vítězného návrhu Tereza Musilová

Autorka vítězného návrhu Tereza Musilová.

Práce studentů fakulty architektury posuzovali kromě zadavatele a pedagogů také zástupci Chráněné krajinné oblasti, Povodí Labe a obce Desná, pod kterou lokalita spadá.

"Návrh Terezy Musilové zvítězil zejména svým kompaktním a jednoduchým tvarem, racionálním provozním řešením a snadnou možností stavět v etapách," zhodnotil vedoucí katedry architektury liberecké Technické univerzity Jiří Suchomel. Podle něj nabízely originální řešení všechny tři oceněné návrhy.

Autoři se museli poprat se záludnostmi horského podnebí, ale i omezeními danými chráněnou krajinnou oblastí a blízkosti zdroje pitné vody pro celé Jablonecko.

Hotel Montanie v Jizerských horách

Hotel Montanie v Jizerských horách.

Majitel areálu počítá s tím, že hotel přestaví právě po etapách. Nejméně dva roky zabere shánění potřebných úředních povolení. Podle předpokladu začne stavba v roce 2012. "Odhaduji, že samotná stavba potrvá dva roky s ohledem na horské klimatické podmínky," dodal Suchomel.

Pro město Desnou bude areál znamenat další možnost, jak do této části Jizerských hor přilákat turisty. "Byli bychom rádi, kdyby v Desné začal sloužit podobný areál. Uvítal jsem také, že majitel objekt nekoupil je kvůli uložení peněz, ale že tu chce podnikat a vytvořit kvalitní ubytování. Velmi si také cením spolupráce s Technickou univerzitou," řekl starosta Desné Marek Pieter.

Desná už s technickou univerzitou spolupracovala v minulosti hned několikrát. Už v roce 2002 navrhovali studenti pro město nízkoenergetické rodinné domy, pracovali i na projektu přestavby základní školy, řešení centra města nebo vytvořili kroj města Desná. Paradoxně například spolupráce s krajským Libercem je podle proděkana Suchomela téměř nulová.

Hotel Montanie

Hotel Montanie původně sloužil jako lázeňsko - rehabilitační středisko ministerstva vnitra. Od
1. prosince loňského roku se po částečné renovaci areál otevřel lidem.

K dispozici je tu zhruba 80 lůžek v 17 dvoulůžkových pokojích a deseti apartmánech. Majitel jej chce ale zbourat a místo něj postavit moderní hotel pro 90 hostů a navíc 12 komfortních apartmá. Hotel bude mít restauraci, wellness a různá sportoviště nebo vnitřní a venkovní bazén.

U Souše má vzniknout nová stezka pro bruslaře

Mezi bruslaři patří toto místo k nejvyhlášenějším terénům. To i přesto, že kolem nich občas projede auto. Vyznavači kolečkových bruslí mají ale naději, že své porce kilometrů budou v budoucnu kolem přehrady Souš v Desné ukrajovat mnohem bezpečněji.

Majitel horského hotelu Montania by totiž kolem přehrady rád vybudoval bezpečnou cyklostezku. "Umíme si tu představit vybudování unikátního profesionálního a in line bruslařského a na zimu běžkařského okruhu," uvedl Jindřich Řehák ze společnosti Antonie Hotels.

Zástupci společnosti vědí, jaké potíže je s prosazením svého záměru čekají. Stavba v chráněné krajinné oblasti by se odehrávala v místech, odkud bere vodu asi sto tisíc lidí. Ten podléhá zvláštní ochraně.

Druhé místo. Návrh libereckého studenta Šimona Brabce

Návrh libereckého studenta Šimona Brabce skončil v soutěži na druhém místě.

Druhé místo. Návrh libereckého studenta Šimona Brabce

Ostré křivky zařezávající se do horských svahů. Takový je návrh, který nevyhrál.

"Okruh bychom museli vybudovat se vším respektem k chráněné krajinné oblasti Jizerských hor a přehradní nádrži Souš jako zdroji pitné vody," dodal Řehák. Část cesty vede třetí zónou chráněné oblasti, záměr ještě čekají dlouhé diskuse s ochránci přírody.

Jeho případnou stavbu ale například Povodí Labe předem nezavrhuje. "V zásadě proti bruslařům na Souši nic nemáme," řekl ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.

Město Desná záměr podporuje. "Areál by přilákal mnohem víc turistů, už teď na Souš jezdí bruslaři z Jablonecka a Liberecka. Zázemí pro tyto návštěvníky by mohl poskytovat právě nový hotel," řekl starosta Marek Pieter.

Město by návrh stezky začlenilo do nově tvořeného územního plánu. "Záměrem se rozhodně chceme zabývat," dodal. Město by mohlo pomoci s hledáním peněz například na projektovou přípravu. Stezka by měřila zhruba 6 kilometrů, plánovaná šířka je tři a půl metru.