Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Luxusní dům: radost, nebo samota?

  9:20aktualizováno  9:20
Takřka veškerý svůj čas tráví bez svého protějšku, v osamění, zato obklopeny bohatstvím. Říká se jim "zelené vdovy". Jsou to manželky bohatých mužů, podnikatelů či významných osobností. Přesto zdaleka ne všechny jsou opravdu šťastné.
Tyhle ženy mají všechno. Téměř všechno. Honosný dům za městem, obklopený nádhernou zahradou, k tomu často hospodyni, chůvu k dětem, někdy i zahradníka. Jezdí v drahém autě, oblečení nakupují v luxusních obchodech.

A mnoho lidí jim tento životní styl závidí. Vždyť si mohou dopřát všechno, co chtějí, cestovat, kam a jak chtějí, jistě mají spoustu přátel. Často je však opak pravdou. Pojem "zelené vdovy" byl ve světě znám dříve než v Česku, je spojen s vyčleňováním se určité skupiny movitějších lidí ze společnosti a jejich stěhováním do zeleně, mimo městský ruch.

Dalo by se říci, že jejich bydlení připomíná velmi dobře materiálně zabezpečené ghetto, které je však přes den téměř vylidněné - s výjimkou "zelených vdov", které opatrují rodinný krb.

Svět už je dál
V dnešní západní Evropě a v USA se syndrom "zelených vdov" vyvíjel mnohem dříve, rychleji a intenzivněji. Krásný dům se zahradou a velký majetek s sebou však přinášejí pro ženy v domácnosti silný pocit osamění, hraničící až s psychickými poruchami. Proto, ale i kvůli rostoucí kriminalitě, se vždy více luxusních obydlí soustřeďuje vedle sebe, aby se majitelé mohli navštěvovat a své domy si navzájem hlídat.

Jak je to v Česku?
V tuzemsku se "zelené vdovy" objevují hlavně posledních deset jedenáct let. "Nejhorší situace v Čechách byla zhruba pět let po sametové revoluci," říká psycholožka Věra Procházková.

"Postupem času, s rozvojem společnosti, vývojem typů domů a satelitních měst zelených vdov` v klasickém slova smyslu ubývá." Na dotaz, kolik žen takovým syndromem může trpět, však odborníci neumějí odpovědět. Žádné statistiky se v této oblasti totiž nedělají. Bohatství je velmi relativní pojem.

Mnohé rodiny žijící v drahých domech vydělávají hlavně na splátky hypotéky či úvěru a žena, která zůstane doma s dětmi, se v podstatě stává otrokem svého velkého domu. Hlídá potomky, splácení dluhů, včasné úhrady všech poplatků, neustále vaří, žehlí, uklízí, často ani plně nevyužívá počet pokojů. Je jí smutno, mnohdy se bojí o své bezpečí, když zůstává v domě stále sama. Najít si přátele mezi sousedy je velmi obtížné, protože většina lidí ráno odjede do práce a vrací se až večer.

Luxus není všechno
"Moderní kolonie domů na okrajích velkých měst sice zajišťují svým obyvatelům veškerý dostupný luxus, ale vlastně jsou to jen domy se zahradami bez možnosti vytváření sociálních vazeb mezi obyvateli," říká psycholožka Marta Boučková. "Chybí totiž to, co je na klasické vesnici: náves, kostel, hospoda či dětské hřiště. Místo, kde by se lidé náhodně i záměrně potkávali, aniž by k sobě navzájem museli chodit na návštěvu domů."

Nevytvářejí se tak nová městečka, ale spíš sídliště "naležato", kde se neznají ani nejbližší sousedé. Kromě toho v takových koloniích zpravidla nežije více generací. Lidé, kteří si mohou podobné domy dovolit, jsou na vrcholu svých možností, ale místo ve společenství lidí si stále ještě hledají. I to omezuje možnosti vytváření sociálních kontaktů.

Nevěra, cesta k psychiatrovi
Ženy žijící v takovém prostředí se navzdory luxusu dostávají do společenské izolace, velmi často se ocitají ve stresu, v depresi, což občas vyústí až v potřebu navštívit psychiatra. Celý den jsou totiž samy, nemají v okolí přátele. A situace se s plynoucím časem zhoršuje. Dojde na hádky a výčitky.

Někdy začnou dům až nenávidět. A to vše dvojici postupně od sebe oddaluje. Často se také stává, že původní přítelkyně se od žen, které se bohatě vdají, odvrátí. Závidí jim totiž fakt, že se mají lépe než ony. Pocit osamění, nudy a nevyplnění času vede mnohdy k manželským nevěrám.

Milenci "zelených vdov" se nejčastěji stávají muži, s nimiž jsou tyto ženy nejvíc v kontaktu, například zahradníci, tenisoví trenéři nebo trenéři jejich dětí. "V psychologii se tomuto jevu říká rekreační nevěra," říká psycholožka Boučková. "Jejich počet se však nijak neliší od průměru celé naší populace." Uvádí se, že 95 procent manželství alespoň jednou za život prožije nevěru. "Jde ale spíše o odhad," dodává.

Někomu se to může líbit
Samozřejmě existuje i řada žen, kterým naopak tento životní styl včetně klasického rozdělení rolí mezi mužem a ženou vyhovuje. Líbí se jim žít jen pro svého muže. Ráno vstávají mnohem dříve a připraví mu dobrou snídani, oblečení do práce, vypraví děti do školy. Přes den se věnují jen domácnosti a chodí třeba na kávu s kamarádkami.

A večer se těší, až se manžel vrátí a popovídají si. Řada psychologů by potvrdila, že tento životní styl je ženám bližší. Byly zvyklé žít v tomto systému dlouhá staletí. Teprve za posledních sto let se životní role ženy mění. A s tím i její nároky. Každý si musí zvolit svou cestu sám.

Jak přežít samotu
Osm rad nejen pro "zelené vdovy"

1. Pracujte na kultuře svého těla
2. Začněte navštěvovat zajímavé a kvalitní semináře na témata, která vás zajímají
3. Začněte studovat, ať již dálkově či denně (jazyky, univerzitu...)
4. Zapojte se do charitativní činnosti (uvidíte, kolik lidí vás potřebuje)
5. Pěstujte vztahy se starými i novými přáteli a blízkými ­ pořádejte společné večeře, oslavy...
6. Zvelebujte domov
7. Pokud již máte děti, pěstujte společné aktivity (jízda na kole, procházka nebo krátký výlet)
8. Dopřávejte si drobné denní radosti (šálek kávy, oblíbená hudba, kupte si něco pěkného)Jak navázat přátelství v novém prostředí

1. Nebojte se nových lidí.
2. Oslovte své sousedy ­ není to tak těžké, zvesela pozdravte a prohoďte několik vět třeba o počasí.
3. Buďte otevření.
4. Zapište se do zájmových kroužků v okolí, na cvičení, uvidíte, že potkáte někoho zajímavého.
5. Snažte se sblížit s rodiči kamarádů vašich dětí ­ ­ máte jistě stejné starosti. 

Osamocená žena žijící ve velkém domě mimo město si může připadat jako ve zlaté kleci.

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Nedostatečné větrání vadí nejen při učení, škodí i vlhkost v interiéru

Pokud bude koncentrace oxidu uhličitého ve třídě vyšší, než je maximální...

Nová okna, nový problém. I tak lze krátce popsat situaci, která dnes trápí řadu škol, ale i domácností. Nedostatečné...

Najdete na iDNES.cz