Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Luxusní byty: platíte za polohu a výhled z okna. Zařízení se do ceny nepromítne

  1:00aktualizováno  1:00
Sto tisíc korun za metr čtvereční vám dnes v Praze postačí jen na nadstandardní bydlení. Opravdový luxus v centru metropole začíná až od 150 tisíc korun za metr čtvereční. Tvrdí to Markéta Miková z realitní společnosti King Sturge.

Na Kampě vzniknou luxusní byty s výhledem na panorama Hradčan | foto: J&T REAL ESTATE, King Sturge

A co za mnohamilionovou kupní cenu dostanete? Především bydlení na prestižní adrese. Mezi ty patří zejména historické centrum Prahy: Hradčany, Malá Strana, Josefov, Staré Město. Mohou to být i další lokality, jako je Vyšehrad, Vinohrady, Bertramka, Hanspaulka, Ořechovka, Ladronka či Troja.

Několikamilionový rozdíl v ceně dvou obdobných bytů může spočívat právě pouze ve výjimečnosti adresy. "Nadstandard je dán spíše lokalitou a velikostí bytu než jeho vybavením," potvrzuje Ivo Ščuka z firmy Lexxus.

Polská ulice, Praha 2

Polská ulice, Praha 2 (Svoboda &Williams)
Půdní mezonet 3+kk, 123 m2, s terasou, v šestém patře rekonstruovaného secesního domu, stojícího naproti Riegrovým sadům.
Vybavení: krb, klimatizace, dřevěné podlahy, intercom.
Cena: 17 600 000 Kč.

Hned po umístění domu ovlivňuje cenu bydlení výhled z okna. "U všech typů projektů, luxusní nevyjímaje, lidé preferují byty ve vyšších patrech," říká Iva Nováková z King Sturge. "Panoramatické výhledy na dobré adrese mohou cenu navýšit i o desítky procent," doplňuje Jaroslav Žižka z realitní kanceláře Svoboda &Williams.

Vliv na cenu a také na úspěšnost projektu má samozřejmě i dostupnost místa, vybavenost okolí, možnosti parkování, odpočinkové zóny v lokalitě nebo architektura a exkluzivita rezidence. Zařízení bytu se do ceny už tolik nepromítne.

Interiér podle designérů

Luxusní byty navíc bývají zařízené jen částečně. Obvykle se vybavení omezí na vestavěné spotřebiče v kuchyňské lince a koupelnu. "Lidé si chtějí dokončit interiéry podle vlastních představ, bez ohledu na peníze. Většinou řeší konečnou podobu bytu zkušený interiérový designér," vysvětluje Jiří Ochec z firmy JT Real Estate CZ.

Zlatnická ulice, Praha 1

Zlatnická ulice, Praha 1 (Arta)
Půdní byt 2+kk s terasou, 71 m2.
Vybavení: úložné prostory, alarm, klimatizace.
Cena: 130 000 Kč/m2.

K luxusnímu bytu obvykle patří hlídané garážové stání a čtyřiadvacetihodinová ostraha domu. Dále vytápění podlahovými konvektory a klimatizace, které lze individuálně regulovat, třeba i na dálku přes mobilní telefon.

Nechybějí ani rozvody pro vysokorychlostní datové připojení k internetu, ke kabelové i satelitní televizi. A kuchyně vybavená špičkovými spotřebiči.

Některé byty se však mohou pochlubit opravdovými specialitami: zlatými plátky na obložení stěn (byty ve Zlatnické ulici), mramorovým obložením koupelen (Residence Diamond Corner u Václavského náměstí) nebo replikami historických oken a dveří (Rezidence Kampa).

Rezidence Belwicz Palace, Senovážné nám., Praha 1

Rezidence Belwicz Palace, Senovážné nám., Praha 1 (Lexxus)
Byt 5+kk, 213 m2, dvě garážová stání.
Vybavení: zařízená kuchyňská linka, vestavěné skříně, dřevěné parkety, podlahové vytápění v koupelnách, kuchyni a jídelně.
Cena: 38 000 000 Kč.

Velká plocha, hodně peněz

A kde se dá v Praze pořídit luxusní bydlení? Třeba v Dušní ulici, kde se nabízí byt 3+1 (94 m2) s výhledem na Španělskou synagogu za 14 900 000 korun. Nebo v Rezidenci Petrské náměstí, kde je v prodeji pět nových bytů, mezi nimi i 4+kk (140 m2) za 22 159 700 korun.

Či v Řeznické ulici, kde lze pořídit dvoupodlažní byt 4+kk (300 m2) s výhledem na centrum města a na Pražský hrad za 37 250 000 korun. Novinkou je Rezidence Kampa, kde zájemci zaplatí za metr čtvereční průměrně 200 tisíc korun. Luxusní byty se prodávají například také v Masné, Sněmovní a Liliové ulici.

Rezidence Kampa

Rezidence Kampa, Praha 1 (J&T REAL ESTATE, King Sturge)
V šestipatrovém domě po renovaci prodávají 25 bytů, 1+kk až 3+kk, od 30 do 120 m2. Vybavení: kamerový systém, speciální vytápění a chlazení s regulací pro každý byt, parkety, repliky historických dveří a oken.
Průměrná cena: 200 000 Kč/m2.
Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Hedvika se zbavila staré ložnice. V nové za 130 tisíc se cítí jako v ráji

Nová ložnice vyšla Hedviku na 130 tisíc korun.

Hedvika se chtěla zbavit staré ložnice. Je vášnivá čtenářka a přála si místo, kde by pohodlně odpočívala a četla si....

Další z rubriky

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Boj s plasty pokračuje, v Česku je problém hlavně s polystyrenem

Česko má největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě.

Kvůli zateplování budov je v Česku největší spotřeba polystyrenu na hlavu v Evropě, a stále stoupá. Jenže do roku 2030...

Dům pravé blondýnky. Reese Whitherspoonová svou rolí zvýšila cenu domu

Takřka dramatickou chrámovou atmosféru zdůrazňuje v obývacím pokoji tmavé dřevo...

Cenu domu v Beverly Hills, Holmby Hills a Bel-Air v Los Angeles neurčuje zdaleka jen jeho kvalita, ale také jméno...Najdete na iDNES.cz