V obývacím pokoji je například i ikonické křeslo Egg Chair od Arne Jacobsena

V obývacím pokoji je například i ikonické křeslo Egg Chair od Arne Jacobsena nebo křesílko Barcelona od Miese van der Rohe. | foto: Neal Beckstedt Studio

Výjimečná příležitost. Boháči svolili se zveřejněním svého bytu

  • 125
Newyorská architektonická kancelář Neal Beckstedt Studio navrhla pro movitého majitele byt na Manhattanu o velikosti 290 metrů čtverečních. Architekt Neal Beckstedt iDNES.cz prozradil, jaké to je, když navrhujete interiér pro newyorské boháče.

Úkol pro zkušeného designéra Neala Beckstedta se zdál ze začátku jednoduchý: zařídit ukázkový byt do nově vznikající rezidence v luxusní čtvrti. Apartmán měl být především lákavou reklamou a podpořit prodej ostatních bytů.  

V průběhu realizace se ovšem zadání změnilo. Byt si vyhlédl jeden ze spolupracovníků investora pro sebe a svou rodinu a Beckstedt musel v časovém presu vytvořit něco zcela nového: domov, ve kterém se bude dobře bydlet.

Byt na Upper East Side

Neal Beckstedt není ve snových a luxusních realizacích pro movité a náročné klienty žádným nováčkem. Ještě před tím, než se rozhodl navrhovat pod vlastní značkou, pracoval v architektonické kanceláři Keenen/Riley Architects a pro známé newyorské studio S. Russell Groves.

Podílel se na projektech pro Giorgia Armaniho a projektoval luxusní butiky doslova po celém světě.

Například luxusní obchodní dům s módou Neiman Marcus v Bostonu, síť oděvních salonů pro australskou značku Witchery nebo šanghajský butik pro Tiffany & Co.

Navrhoval i interiéry pro řadu soukromých osob, které si ovšem nepřejí, aby jejich domovy byly prezentovány na stránkách magazínů o bydlení a své soukromí si přísně střeží.

Výjimkou byl byt na Upper East Side, u kterého majitelé souhlasili se zveřejněním. Své jméno ale samozřejmě tají. Jejich luxusní rezidence je součástí nového bytového domu Lucida. Stavba byla dokončena v roce 2010 a stojí na Upper East Side nedaleko Central Parku.

Byt leží nedaleko Central Parku v rezicenci Lucida.

Budova se může jako první na Manhattanu pochlubit certifikací LEED, což je energetická a environmentální certifikace zeleného bydlení vypracovaná americkou metodikou "Leadership in Energy and Environmental Design".

Může se hodit

Hledáte nový byt? Na Reality.iDNES.cz si své vysněné bydlení z pestré nabídky nemovitostí určitě vyberete.

Byt o rozloze 290 metrů čtverečních se architekt Beckstedt rozhodl zařídit v jeho oblíbeném stylu metropolitní jednoduchosti a dokonalé elegance. V bytě kombinuje klasické kousky s osvědčeným a známým nadčasovým designem.

Vizi podpořila i poloha bytu, situovaného jihozápadně a hledícího z výšky na pulsující centrum města. Celá realizace trvala tři měsíce.

Pokoj pro hosty s rozkládací pohovkou přes den funguje jako relaxační pokojík pro čtení nebo poslech hudby.

Podle Beckstedta je to lhůta velmi krátká na poctivé a promyšlené zařízení tak velkého bytu pro pětičlennou rodinu. "Nejvíc jsem se bál, aby to nedopadlo tak, že by si majitelé doma připadali jen jako v showroomu s luxusním nábytkem," přiznal iDNES.cz a dodal, že to se naštěstí projektu vyhnulo.

A to i proto, že do bytu musel zakomponovat i obrazy, doplňky a nábytek, který už rodina vlastnila a měla je ráda. Stejně tak bylo nutné dodat do projektu ukázkového bytu různé kousky zařízení, které již investorská firma použila v předchozích realizacích.

V kuchyni hraje prim nadčasová bílá.

V bytě byla použita základní barevná paleta čistě bílé, smetanové a slonovinově bílé barvy doplněné o odstíny šedé. Jednoduché barvy designéři doplnili o řadu materiálů a struktur: sklo, pergamen, kůže, kov, přírodní vlna a přírodní i lakované dřevo. Právě skloubení řady netradičních materiálů činí z luxusního bytu skutečně nevšední záležitost.

I proto se podle Beckstedta movití lidé při zařizování svých bytů obrací na odborníky: "Nějakým způsobem vybavit byt i větších rozměrů, dovede téměř každý. Málokomu se ovšem povede, aby vše fungovalo a sloužilo obyvatelům tak, jak má."

Pokojík pro dívku

Pokoj pro chlapce

Skutečným oříškem je, aby byt také skvěle vypadal a byl doopravdy reprezentativní. "Představte si ten paradox, když si pořídíte nové bydlení za desítky milionů dolarů a vybavíte ho byť drahým nábytkem z katalogů a výstav, ale s nulovou invencí. Bez designéra nejste ani s naditou peněženkou schopni dosáhnout kýženého efektu," vysvětluje architekt.

Dveře a posuvné panely jsou z javorového dřeva s dekorem imitace ebenu, na zemi leží jak přírodní kravské kůže, tak kožené koberce sešité do geometrických obrazců.

V bytě najdeme ikonické kousky jako například Egg Chair od Arne Jacobsena, křesílko Barcelona a židle Brno od Miese van der Rohe, lavici od George Nelsona nebo konferenční stolek od Warrena Platnera pro Knoll. Celkový americký ráz bytu dodávají především sedací nábytek a plastiky od oblíbeného amerického nábytkářského designéra Milo Baughmana.

, pro iDNES.cz