Denní a klidovou zónu odděluje kvádr, ve kterém jsou šatní skříně ze strany...

Denní a klidovou zónu odděluje kvádr, ve kterém jsou šatní skříně ze strany ložnice a mělké skříňky s barem v obývací části. | foto: Rules - archiv soutěže Interiér roku

Byt plný mramoru si majitel přál. Architekti jej zateplili dřevem

  • 61
Není to byt určený pro běžný každodenní rodinný život. Jenže je přesně takový, jak si jej představoval jeho majitel: plný mramoru, ale také dřeva. Dostatečně luxusní, ale nikoli přehnaně.

Byt 2+kk s plochou téměř 90 m2 v bratislavském Riverparku navrhlo studio Rules (Ing. arch. Rudolf Lesňák, Ing. arch. Kvetoslava Miĺáková a Ing. arch. Róbert Bȏžek) pro klienta, který měl hodně jasnou představu o tom, jak by měl interiér vypadat. Majitel si byt pořídil pro své časté pracovní návštěvy Bratislavy, nikoli pro trvalé bydlení.

„Byt je správně okázalý, správně chladný a maximálně přirozený. Hlavní interiérové prvky jsou kámen a dřevo. I když majitel miluje mramor, nijak jsme to s ním nepřehnali a použili jej v odpovídající míře na správných místech, takže interiér působí i s kamenem teple a útulně,“ tvrdí autoři projektu.

Skleněné příčky a dveře nabízejí zajímavé průhledy a prostor odlehčují.

I když jde o novostavbu, byly nutné drobné úpravy: několik zděných příček nahradily skleněné, které dispozici bytu „otevřely“ a provzdušnily. V rámci úprav se také udělaly nové odpady a rozvody vody i elektřiny. Do koupelny se podařilo dostat vedle vany také sprchový kout a záchod, k dispozici je i samostatná toaleta.

Realizaci tohoto bytu přihlásili autoři do soutěže Interiér roku, jehož organizátorem je Institut bytového designu. Uzávěrka druhého ročníku soutěže je už 20. února 2017. Zúčastnit se nově mohou i architekti ze Slovenska.

Rozdělení prostoru

Při plánování dispozice použili architekti pro rozdělení interiéru na denní a noční neboli klidovou zónu kvádr, který ze strany obývacího pokoje plní funkci televizní skříňky, ale také baru a prostoru pro ukládání skla. Ze strany ložnice funguje jako šatní skříně.

Povrch kvádru je z dýhy kouřového dubu, která si s mramorem barvou i dekorem dobře rozumí. Pro oživení použili architekti červený lak na vnitřky skříněk.

Odpočivná část s velkou šedou pohovkou je mezi kuchyní a jídelním stolem pro šest osob. Ten architekti umístili do výrazně prosvětlené části denní zóny.

Jídelna se tak sice dostala na opačnou stranu od kuchyňské linky, ale nejde o nijak velkou vzdálenost, která by komplikovala stolování.

„Kravská kůže na podlaze dodává obývací části teplo, výrazné žluté křeslo s podnožkou prostor zase barevně oživuje,“ vysvětlují autoři svůj přístup k řešení.

V denní části se objevuje mramor na kuchyňském ostrůvku a na podlaze, takže vyniká jeho typická kresba. Jednotná mramorová podlaha místnosti opticky spojuje.

„Chladné a pro někoho sterilní působení mramoru jsme vyvážili látkou na závěsech, kobercích, sedačce a křesle,“ říká architekt Rudolf Lesňák.

Luxusní kuchyň v „mramorovém“ bytě tvoří vysoké bílé skřínky a kuchyňský ostrůvek, který ji opticky odděluje od odpočivné části. Kuchyňské spotřebiče ve vysokých skříňkách mají čelní plochy z bílého skla.

Aby byl kuchyňský vzhled co nejvíce potlačený, vysouvá se digestoř v případě potřeby z plochy pracovní desky. Na míru vyrobené lamely nad kuchyní pak přecházejí do ložnice a oba prostory opticky propojují.

Vnitřky tmavých skřínek jsou provedeny ve výrazné červené, což zdůrazňuje osvětlení LED pásky.

Příjemné průhledy

Otevřená dispozice nabízí dostatek průhledů, které dělají byt pocitově větší a zajímavější. I díky průhledům vyniká krása přírodního mramoru, takže interiér působí jako jedná velká místnost, rozdělená pouze občas kusy nábytku.

Také v ložnici dominuje na podlaze mramor. Postel z černého laku a kouřové dubové dýhy byla navržena a vyrobena na míru, její polohu vymezují lampy zavěšené ze stropu.

V koupelně jsou stěny obložené mramorem a zrcadly. Vana a toaleta jsou na vyvýšeném stupínku.

Strohou barevnost osvěžuje nízké křeslo s obrazem namalovaným speciálně pro tento prostor. Televizoru si zde naopak nevšimnete, ten se totiž skrývá za posuvnými dveřmi šatní skříně umístěné v kvádru, který odděluje ložnici a denní prostor. I v ložnici oživuje tmavou hmotu skříně červená nika.

Mramorová podlaha přechází z ložnice až na stěnu koupelny. Díky skleněné příčce působí vše jako jeden celek. Ale pokud je potřeba, stačí stisknout tlačítko a prostor oddělí neprůhledný závěs.

V koupelně se samozřejmě mramorem nešetřilo. Ze zařizovacích sanitárních předmětů tu nic nechybí, najdete zde umyvadlo, WC, sprchový kout i samostatně stojící vanu. Ta je společně se sprchou a toaletou na vyvýšeném stupínku, který dovolil dostatečné vyspádování odpadů, což znamená komfort při používání sprchy i vany bez rizika, že by se mohla voda dostat až do ložnice.

Výrazný obraz byl vytvořený přímo pro tuto ložnici.

V původní dispozici byla prádelna vedena jako samostatná místnost, jenže tím se zmenšila plocha obytné části. V rámci úprav ji tedy architekti zrušili a pračku se sušičkou umístili do samostatného WC za skříň se skládacími dveřmi.