Nejvyšší hodnotu mají byty v centrech velkých měst

Nejvyšší hodnotu mají byty v centrech velkých měst | foto: Martin Mráz , MF DNES

Lokalita ovlivňuje ze čtvrtiny cenu bytu

  • 11
Lokalita – to je pro realitní odborníky skoro kouzelné slovo. Když jim řeknete, že chcete prodávat byt, ale nejste si jisti cenou, první, na co se zeptají, bude: "A kde se nachází?" Lokalita totiž ovlivňuje ze čtvrtiny cenu bytu. To vyplynulo z hodnocení realitních odborníků.
Nejvyšší hodnotu mají byty v centrech velkých měst. Speciální kategorií je střed Prahy, kde si majitelé mohou cenu opravdu poručit.

Takže malý byt v hlavním městě může stát klidně více než obrovský někde v regionu. Jestliže vlastníte byt na některém z okrajových pražských sídlišť, nezoufejte, je to pořád metropole a v ceně se to projeví.

Tento vliv dosáhne dokonce i na některá místa středních Čech, z nichž je to do hlavního města kousek, jako je například Kladno či Beroun.

Hodně peněz dostanete i v případě, že máte byt v některém lázeňském či turisticky oblíbeném městě nebo velký byt v krajské metropoli.

Ceny bytů v menších městech a na venkově závisí opět na lokalitě. Rozhoduje, zda je to oblast, která má lidem co nabídnout, či odlehlý kout, z něhož se musí za vším dojíždět.

Záleží i na tom, jaký má lokalita charakter - byty na velkém panelákovém sídlišti budou mít menší cenu než ve čtvrti se starší cihlovou zástavbou.

Stejně velký byt může mít na různých místech výrazně odlišnou cenu. Například panelový byt 2+1 o velikosti 45 metrů čtverečních se nyní v pražských Kobylisích prodává za 2,2 milionu korun.

Stejně velký, jenže v Teplicích koupíte za málo přes milion korun. Třicetimetrová garsonka stojí v Plzni okolo milionu korun, v Ostravě tři čtvrtě milionu, v pražských Modřanech byste za ni dali 1,7 milionu korun.