Dominantou interiéru je původní nosná konstrukce - impozantní litinový sloup.

Dominantou interiéru je původní nosná konstrukce - impozantní litinový sloup. | foto: Jakub Pelnář

I loft může být útulný. V bývalém pivovaru bývá s vinotékou příjemně

  • 45
Ve spilce Holešovického pivovaru, kde se celých sto let kvasilo pivo, vznikla řada atraktivních loftů. Tento typ bydlení vyhledávají zejména mladí lidé bez dětí.

Loftové byty, které v Holešovicích vznikly, zaujaly nejdříve cizince. Viděli v nich možnost vhodné investice. A protože měli z domova s tímto typem bydlení řadu zkušeností, nerozpakovali se zasáhnout do podoby loftů ještě během výstavby v rámci takzvaných klientských změn.

Architekt Vít Janečka právě pro jednoho z těchto majitelů výrazně proměnil konečnou podobu loftového bytu. Především z původně navržených dvou obytných místností vytvořil jeden prostor. Patro nad vstupní chodbou a příslušenství přístupné ze spodní úrovně pak spojil novým schodištěm.

Vznikla tak otevřená galerie, jejíž propojení s hlavním obytným prostorem podpořil architekt Janečka protažením jedné strany stropní desky nad prostor vymezený ve spodní úrovni kuchyňskému koutu.

Na jedné straně byla protažena stropní deska nad prostor vymezený ve spodní části kuchyňskému koutu.

Litinové sloupy jako industriální základ

Vložení železobetonové stropní desky sice znamenalo zásah do statického řešení objektu a neobešlo se bez jednání s památkáři, ale nakonec vše dopadlo dobře. Výsledkem je spojený obytný prostor, tedy obývací pokoj s kuchyňským koutem ve spodní části a ložnice na otevřené galerii. V patře najdete také malou koupelnu a šatnu, v protažené části galerie je pracovní kout.

Autor interiéru

Ing. arch. Vít Janečka
*1969
Autorizovaný architekt, absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze. Věnuje se návrhům komerčních i bytových interiérů a rekonstrukcí. Řadu let působil ve společnosti Arwen, nyní má vlastní ateliér.

Ve spodní úrovni zůstalo původní řešení s koupelnou, klozetem a šatnou (komorou) přístupné ze vstupní chodby. "Toto řešení sice nemůže vyhovovat všem, ale to platí i pro samotný koncept loftového bydlení," říká architekt Janečka.

Interiéru dominují zachovalé původní nosné konstrukce, tedy litinové sloupy s masivním ocelovým průvlakem. Právě tomuto výraznému industriálnímu prvku přizpůsobil architekt výběr dalších materiálů a jejich úpravy.

Například vložená železobetonová stropní deska je ponechána na spodní straně bez omítky, vidíte tu ještě stopy po bednění.

Dubová kantovka na podlaze k industriálnímu charakteru interiéru ladí.

Některé stěny jsou z režného zdiva, a to dokonce ze starých cihel získaných při bourání v areálu. Ty se velmi dobře doplňují s dubovou kantovkou na podlahách i schodištěm.

To, že snaha o vytvoření zajímavých a originálních interiérů v prostorách bývalé spilky byla úspěšná, dokazuje i názor jednoho zájemce o bydlení v nich, který pochází z New Yorku: "Bydlení, které by mi více připomínalo domov, už asi v Praze nenajdu."

Ložnice na galerii

Holešovický pivovar

Ocenění v soutěži Best of Realty v roce 2009 získal v kategorii developerské projekty. Porota udělila cenu za citlivě prováděnou rekonstrukci industriální stavby v souladu s vytvořením nové, moderní dominanty města a za výrazný přínos k přeměně pražských Holešovic.
Při rekonstrukci objektu využili architekti původní pivovarskou spilku (kvasírnu piva), která sloužila původnímu účelu od roku 1897 do roku 1997.

Developer: ING Real Estate Development

Architekt stavby: CMC architects
Návrh interiéru loftu a klientských změn: Ing.arch.Vít Janečka