Geometrie, hra světel, vzdušnost a variabilita prostoru jsou hlavní atributy...

Geometrie, hra světel, vzdušnost a variabilita prostoru jsou hlavní atributy římského loftu na Via Appia Pignatelli. Interiér je zařízen pohovkou Tobias od Frighetta, pufy z produkce Arper a lampou Fortuna od firmy Pallucco. | foto: Gianni Franchellucci pro Gerber GMC

Ze starých dílen vznikl luxusní loft plný italského designu

  • 10
Když se rozhodnete pořídit si bydlení v Římě, není to úplně lehká záležitost. Pokud si navíc vyberete oblast v blízkosti Via Appia Antica, která je místem spousty památek, musíte mít velké štěstí. Nebo být majitelem tří zchátralých řemeslných dílen a nabitého konta, abyste dosáhli dokonalosti.

Via Appia Antica, jak už její název vypovídá, je komunikací vybudovanou v době starověkého Říma. Dnes je centrem zájmu turistů.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

V její těsné blízkosti, přímo na ulici Via Appia Pignatelli, která je s ulicí Via Appia Antica souběžná, vlastnil staré dílny muž s jasnou a přesnou vizí. Obrátil se na architekta Angela Luigiho Tartagliu ze studia Angelo Luigi Tartaglia & Armando Tomasi a práce na projektu mohly začít.

Pro studio byla zakázka samozřejmě velkou výzvou, protože proměna industriální budovy v rezidenční sídlo je obrovským podnětem. Architekti navíc s klientem spolupracují už 25 let, takže znají jeho očekávání i striktní požadavky, které uplatňoval také při transformaci tří velkých hal v budoucí domov své dcery.

Stůl je z produkce Pallucco, model Grand Escart od Jeana Nouvela.

Ta sice neměla žádné rozhodovací právo, ale podle architekta Tartaglia byla velmi spokojená s výběrem a rozhodnutími svého otce.

Loft ze starých dílen

Tři industriální budovy byly umístěny v různých úrovních a prvním úkolem bylo je vhodně propojit. Prvním krokem bylo odstranění centrálního pilíře a zesílení trámových konstrukcí podpírajících šikmou střechu.

Může se hodit

Vybírejte z nabídky nových bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Takto vzniklý prostor se stal obývacím pokojem s velkou pohovkou a několika pufy, které se mohou volně rozmisťovat podle potřeb po celé místnosti. K obývací zóně je přilehlý takzvaný hobby pokoj s koupelnou pro hosty.

Schodiště z kovu a dřeva se nahoře zužuje a spojuje prostor s galerií, na níž jsou dva obdélníkové bloky a v nich umístěné koupelny. Ve speciálním kovovém povrchu bloků jsou zapuštěná svítidla dotvářející geometrický obraz, který lze vidět ze spodní obývací zóny.

Ložnice v modré je zařízena pečlivě vybraným designovým nábytkem a uměleckým artefaktem.designový radiátor Forma B od Irsap..

Na galerii charakterizované také dvěma starověkými mramorovými vlysy upoutá pozornost i radiátor provedený jako skulptura. Na konci je pak jídelna se stolem a geometrickými židlemi One Chair od Konstantina Grcice.

Podlahy jsou pokryty masivním dřevem, které dodává prostoru příjemnou přívětivost. Kde je potřeba, byl prostor oddělený skleněnými křídly s grafickým motivem různě velkých bublin v zelené barvě.

Velká pozornost byla věnována také hlavní ložnici, která tvoří samostatnou zónu skládající se ze čtyř částí, předsíně, samostatné ložnice, šatny a koupelny se dvěma umyvadly a dvěma sprchami. Geometrická jednoduchost koupelny může působit malinko stroze, ale krásně.

K dětským pokojům vede z obývacího pokoje další vyrobené ze dřeva a kovu červenou barvou nalakované schodiště.

Po jeho straně je opět vystavěný blok, tentokrát s lesklým červeným povrchem, který ukrývá koupelnu patřící k dětským pokojům. V této části bytu je také prostorný čtvercový balkon.

Geometrie řádu

Loft o ploše 250 m2 si zachovává výrazné industriální prvky, které jsou ještě akcentovány zvolenými doplňky, zejména svítidly, ale i velmi zajímavými topnými tělesy.

Na první pohled zřejmá záliba v geometrických tvarech propůjčuje interiéru řád a organizovanost, barvy do něj zase vnášejí hravost a dynamiku. Dokonalost celého projektu je ještě umocněna unikátností místa. A člověk může jen závidět.

Co je Via Appia Antica

Via Appia Antica byla vybudovaná v době starověkého Říma.
V roce 312 př. n. l. se ujal vlády cenzor Appius Claudius Caecus a ten začal neprodleně, aniž by čekal na schválení Senátu, budovat. Jedním z jeho počinů byla právě i Via Appia, strategická cesta vedoucí od městských hradeb Říma od brány Porta San Sebastiano až do města Capua v Kampánii. Po 195 km dlouhé silnici zásoboval Řím svou armádu, která díky této podpoře nakonec zvítězila nad Samnity, zahnala je do hor a oblast získala. Později byla cesta protažena až do přístavu Brindisi.

Dnes je turistickou atrakcí, součástí chráněného území s mnoha památkami z období Římské republiky a císařství, nacházejí se zde například Caracallovy lázně, Aureliovy hradby, hrobka Gety, hrobka Priscilly, Maxentiův palác, mauzo­leum Cecilie Metelly, bazilika sv. Šebestiána, Romulovo mauzoleum a několik katakomb.

Kuchyň je od jídelního prostoru oddělena skleněným křídlem s grafickým motivem zelených bublin, které barevně korespondují s pohovkou Loop umístěnou v blízkosti jídelního stolu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.