Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vložením obytné kostky do bytu získali dalších 16 metrů čtverečních

  1:00aktualizováno  1:00
S prostorem loftu si pohráli architekti ze Studia Craftdesign Co. s hvězdnou dovedností a úsporností. Místo pracovny plné zaprášených knih vytvořili útulný multifunkční prostor. Návštěva byla získána od autorů pro časopis Moderní byt.

Vestavbou funkčního bloku získali designéři prostor pro ložnici. Kuchyňská zóna je propojena s jídelní. Designové židle jsou opět z dílny Ray a Charlese Eamsových a Vernera Pantona a působí svou různorodostí vesele.

Jaký byl požadavek majitele na zařízení interiéru? Co od interiéru očekával?
Byt byl původně spojen se zbytkem domu a sloužil jako pracovna bývalého majitele, slavného britského herce. Ten se pak rozhodl celý prostor rozdělit na tři byty. Tento loft měl díky zajímavému řešení prostoru, tedy výšce až 4,8 metrů, pěti velkým rámovým a třem stropním oknům, velký potenciál. Protože prostor byl užívaný především jako pracovna, byl plný starých polic s velkým množstvím knih, které se staly hlavní inspirací pro náš návrh.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Původní požadavek našeho klienta, který pracuje jako kreativec, bylo vytvořit jednu ložnici a jasně definovat ostatní zóny bez toho, aby byly odděleny příčkami. Celá plocha interiéru má pouhých 40 m2, a tak návrh musel být maximálně jednoduchý a přitom efektivní.

Výsledkem bylo, že jsme se rozhodli pro čisté linie a jasné barvy a hlavně pro integraci spotřebičů a úložného prostoru diskrétně do dispozice. A právě tato jednoduchost vedla k vytvoření interiéru, který se zdá být větší a prostornější.

Co stálo za utvořením vnitřního bloku?
Protože původní půdorys byl otevřený, vložení vnitřního bloku umožnilo vytvořit čtyři odlišné zóny: kuchyň s jídelním koutem, obývací pokoj, koupelnu a mezaninovou ložnici s pracovnou, která si, přestože je v otevřeném prostoru, zachovává svou intimitu a autenticitu.

Koupelna, šatna a skladovací prostor s mrazákem jsou umístěny právě ve vestavěném bloku. Tak se dosáhlo oddělení jednotlivých zón bez použití příček.

Schody vedoucí do horní části, takzvané spací zóny, jsou využity i jako

Schody vedoucí do horní části, takzvané spací zóny, jsou využity i jako vzhledově příjemný a praktický úložný prostor. Tvoří zároveň kompaktní celek s policovým systémem a neruší klid a útulnost obývací zóny.

Museli jste řešit něco, co bylo technicky náročné?
Navrhovali jsme celý byt pomocí 3D softwarů, jako je Rhino a 3D Studio Max, které nám dokonale umožnily prozkoumat různé možnosti a porozumět prostorovosti interiéru. Stejně tak využití digitální výroby ušetřilo množství peněz za práci a času, protože všechny části byly dovezené na místo nařezané za použití CNC technologií.

Fotogalerie

Přestože byly precizně připraveny, problém nastal. Dům byl postaven v roce 1840, a bylo proto obtížné najít rovnou zeď. Když jsme začali s montáží jednotlivých dílů a chtěli jsme připevnit policové systémy ke stěnám, nic přesně nesedělo. A protože i jeden nebo dva milimetry znamenají hodně, museli jsme každý jednotlivý kus upravovat ručně.

Stalo se, že jste navrhli něco, s čím majitel nesouhlasil, a museli jste od návrhu ustoupit?
Použitím vnitřního kvádru jsme získali 16 m2 plochy, kterou jsme předtím neměli. Průměrná cena čtverečního metru v londýnské části Camden je 6 000 liber. Tento fakt nadchl majitele natolik, že sám navrhl vybudování druhé ložnice.

To byl trošku oříšek, protože změny zasahující do střechy vyžadují stavební povolení, a to by znamenalo zpoždění přestavby a posunutí doby ukončení prací o několik měsíců. Po několika týdnech a pár setkáních nad našimi návrhy jsme přesvědčili našeho klienta, že kvalita a unikátnost zvýší cenu a atraktivitu loftu v případě budoucího prodeje.

Stěny domu z roku 1840 způsobily svou nerovností technické problémy.

Stěny domu z roku 1840 způsobily svou nerovností technické problémy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:Nejčtenější

Pořídili si dům na moravské vesnici, užívají si ve vnitřním bazénu

Velký jídelní stůl doplňují čalouněné židle (TON) s područkami, které zajišťují...

Tento moderní a maximálně komfortní dům čtyřčlenné rodiny nestaví svá pozitiva na odiv. Není nudný ani neviditelný a...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Zlatý důl. Byt velký 40 metrů čtverečních stačilo natřít bílou barvou

Moje poslání je činit ze světa krásnější místo, píše na svém webu designérka...

Trochu domov, byznys, láska i kalkul. Mladá belgická designérka Anouk Taeymansová si zařídila originální domov, kde si...

Byt s terasou si majitelka zaplnila obrazy a jeleny, které zbožňuje

Obývací pokoj dekorují „rozteklé“ světadíly – originální dílo Vlada Matušiaka,...

Po dlouhodobém pobytu v Austrálii a životě v podnájmu se Eliška rozhodla pro perspektivní třípokojový byt s velkou...

Jak splnit sny klientů: někdy je nutné postavit dva domy místo jednoho

Dům v Klentnici je tak trochu jako vinný sklep: obklopený vinicemi se před...

Rodinné domy, kde důležitou roli hraje přání investora, jsou prací autorské dvojice Ján Stempel a Jan Jakub Tesař. Domy...

Další z rubriky

V bytě má stylistka i salon, interiér šokuje výraznými vzory i barvami

Pokoj a zároveň srdce ateliéru má v sobě hodně ženskosti. Styl umocnily samet,...

Osobní stylistka Lenka Zelenohorská svěřila návrh svého interiéru designérce. Krásně má teď nejenom doma, ale i v...

Připravte dětem překvapení po návratu z prázdnin. Jak se nebát barev

Tekuté tónovací barvy se snadno používají a dávají možnost vytvářet i barevné...

Radost rodičů z odjezdu dětí na prázdniny bývá různá. Někdy je ryze „praktická“: konečně je čas a možnost dát dětský...

Životní tragédie. Když se bezpečné bydlení promění v domov hrůzy

Dům je vizitkou toho, kdo jsme. Jsou v něm naše vzpomínky, vše, co tvoří naši...

Zaplavená podlaha hnije, oheň olizuje zdi a štěnice řádí všude. Náš příjemný domov se okamžitě mění v nehostinné, někdy...Najdete na iDNES.cz