Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vložením obytné kostky do bytu získali dalších 16 metrů čtverečních

  1:00aktualizováno  1:00
S prostorem loftu si pohráli architekti ze Studia Craftdesign Co. s hvězdnou dovedností a úsporností. Místo pracovny plné zaprášených knih vytvořili útulný multifunkční prostor. Návštěva byla získána od autorů pro časopis Moderní byt.

Vestavbou funkčního bloku získali designéři prostor pro ložnici. Kuchyňská zóna je propojena s jídelní. Designové židle jsou opět z dílny Ray a Charlese Eamsových a Vernera Pantona a působí svou různorodostí vesele.

Jaký byl požadavek majitele na zařízení interiéru? Co od interiéru očekával?
Byt byl původně spojen se zbytkem domu a sloužil jako pracovna bývalého majitele, slavného britského herce. Ten se pak rozhodl celý prostor rozdělit na tři byty. Tento loft měl díky zajímavému řešení prostoru, tedy výšce až 4,8 metrů, pěti velkým rámovým a třem stropním oknům, velký potenciál. Protože prostor byl užívaný především jako pracovna, byl plný starých polic s velkým množstvím knih, které se staly hlavní inspirací pro náš návrh.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Původní požadavek našeho klienta, který pracuje jako kreativec, bylo vytvořit jednu ložnici a jasně definovat ostatní zóny bez toho, aby byly odděleny příčkami. Celá plocha interiéru má pouhých 40 m2, a tak návrh musel být maximálně jednoduchý a přitom efektivní.

Výsledkem bylo, že jsme se rozhodli pro čisté linie a jasné barvy a hlavně pro integraci spotřebičů a úložného prostoru diskrétně do dispozice. A právě tato jednoduchost vedla k vytvoření interiéru, který se zdá být větší a prostornější.

Co stálo za utvořením vnitřního bloku?
Protože původní půdorys byl otevřený, vložení vnitřního bloku umožnilo vytvořit čtyři odlišné zóny: kuchyň s jídelním koutem, obývací pokoj, koupelnu a mezaninovou ložnici s pracovnou, která si, přestože je v otevřeném prostoru, zachovává svou intimitu a autenticitu.

Koupelna, šatna a skladovací prostor s mrazákem jsou umístěny právě ve vestavěném bloku. Tak se dosáhlo oddělení jednotlivých zón bez použití příček.

Schody vedoucí do horní části, takzvané spací zóny, jsou využity i jako

Schody vedoucí do horní části, takzvané spací zóny, jsou využity i jako vzhledově příjemný a praktický úložný prostor. Tvoří zároveň kompaktní celek s policovým systémem a neruší klid a útulnost obývací zóny.

Museli jste řešit něco, co bylo technicky náročné?
Navrhovali jsme celý byt pomocí 3D softwarů, jako je Rhino a 3D Studio Max, které nám dokonale umožnily prozkoumat různé možnosti a porozumět prostorovosti interiéru. Stejně tak využití digitální výroby ušetřilo množství peněz za práci a času, protože všechny části byly dovezené na místo nařezané za použití CNC technologií.

Fotogalerie

Přestože byly precizně připraveny, problém nastal. Dům byl postaven v roce 1840, a bylo proto obtížné najít rovnou zeď. Když jsme začali s montáží jednotlivých dílů a chtěli jsme připevnit policové systémy ke stěnám, nic přesně nesedělo. A protože i jeden nebo dva milimetry znamenají hodně, museli jsme každý jednotlivý kus upravovat ručně.

Stalo se, že jste navrhli něco, s čím majitel nesouhlasil, a museli jste od návrhu ustoupit?
Použitím vnitřního kvádru jsme získali 16 m2 plochy, kterou jsme předtím neměli. Průměrná cena čtverečního metru v londýnské části Camden je 6 000 liber. Tento fakt nadchl majitele natolik, že sám navrhl vybudování druhé ložnice.

To byl trošku oříšek, protože změny zasahující do střechy vyžadují stavební povolení, a to by znamenalo zpoždění přestavby a posunutí doby ukončení prací o několik měsíců. Po několika týdnech a pár setkáních nad našimi návrhy jsme přesvědčili našeho klienta, že kvalita a unikátnost zvýší cenu a atraktivitu loftu v případě budoucího prodeje.

Stěny domu z roku 1840 způsobily svou nerovností technické problémy.

Stěny domu z roku 1840 způsobily svou nerovností technické problémy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:



Nejčtenější

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....



Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Rodina deptaná psychickými nemocemi dostala novou kuchyň i dívčí pokoj

Nová kuchyň dostala tvar písmene L.

Dcera paní Lenky Nikola se třikrát pokusila o sebevraždu, počtvrté ji už lékaři nezachránili. Zdrcená matka se nyní...

Další z rubriky

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Skotská chata spolykala 500 balíků slámy, jedna noc v ní stojí 670 korun

Domek, který stojí v obci Strontian u města Fort William, má polovinu čelní...

Ekologický projekt Jill Strawbale House nabízí ubytování v domku ve Skotské vysočině, na který padlo 500 balíků slámy....

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Najdete na iDNES.cz