Lidé se o svátcích přejídají, ptáci strádají hladem

-
Ptáci, kteří na zimu neodlétají do teplých krajů, poznají příchod chladného období mimo jiné také podle prázdného žaludku. Během tuhé zimy rádi přijmou přátelskou výpomoc od lidí ve formě nadílky na krmítku.

Ptákům chutná leccos z lidského jídelníčku a potěší je například ovesné vločky, strouhaná nesolená houska, strouhaná mrkev, jablka, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Těstoviny jim vyhovují, stejně jako nám lidem, až po uvaření. Ze semen můžete do krmení přidat slunečnici, nadrcená jádra vlašských i lískových oříšků, mák, lněné semínko, řepku i třeba konopí. Běžně k dostání jsou speciální míchané směsi pro krmení ptáků. Pro koho je krmení ptáčků každoroční samozřejmostí a vzpomene si na ně během léta a podzimu, ten může nasbírat a nasušit různé plody a bobule. Dobře se hodí jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu, svídy i semínka bodláků. "Zapovězenými potravinami jsou pro ptáky věci slané a kořeněné, stejně jako uzené výrobky. Dále na krmítko rozhodně nepatří stará a zkažená jídla. Kdo by si chtěl krmítko plést s odpadkovým košem, udělá lépe, když se do přikrmování nebude pouštět vůbec," říká Jaroslav Cepák z České ornitologické společnosti.

Krmítko není podmínka

Vyrobit krmítko není nijak obtížné. Nezáleží při tom ani tak na tvaru a kráse, jako na velikosti a funkčnosti. Stříška musí být dostatečně velká, aby ochránila potravu před vlhkem a sněhem. Mělo by být na přehledném a klidném místě alespoň metr a půl nad zemí, klidně ho však můžete umístit i na balkon panelového domu. Má-li být ptačí jídelna zřízena na stromě, zavěste krmítko za větev, aby se z něj nestala zásobárna živých ptačích konzerv pro toulavou kočku nebo kunu. Použitím většího a prostornějšího krmítka umožníte návštěvu i větším ptačím druhům, například kosům. Pokud vás baví ptáčky skrze okno pozorovat, můžete přilákat větší množství různých druhů - stačí jim nabídnout pestřejší skladbu potravy. Klasické krmítko je nejznámější, ne však jediná možnost, jak ptáky přikrmovat. Další prostorově nenáročnou variantou je tukové krmítko. V potřebách pro zvířata je sice už možné tukové koule koupit, ale tuto směs si lze snadno a rozhodně levněji vyrobit doma, když se do rozehřátého tuku zamíchají semínka nebo drcené oříšky. Touto směsí pak můžete naplnit květináče, skořápky kokosového ořechu nebo do ní namočit borové šišky. Po zatuhnutí je pověste na místa, kam nesvítí přímo sluníčko, aby se tuková směs neroztekla. Na větší zahradu se vejde i stříškový zásyp. Ten ocení hlavně strnadi a pěnkavy, pro které je přirozené hledat si potravu na zemi.

Živé ozdoby

Kdo má zahradu a chce si na ní ozdobit pěkně barevný vánoční stromek, nemusí nutně vytahovat ozdoby a zlaté řetězy a může se o vánoční atmosféru podělit s ptáky. Pověsíte-li místo skleněných koulí tukové kuličky se semínky či šišky naplněné touto směsí, poloviny jablíček a připravíte řetězy z jeřabin a oříšků, nebudete určitě na živé ozdoby vánočního stromku - ptáčky - čekat dlouho.