Straší vás povinnými měřiči tepla od 1. 1. 2015? Všechno je to jinak

  1:00
Na montáž indikátorů spotřeby tepla zbývají poslední tři měsíce, od ledna jsou povinné. Výběr vhodného měřiče by se ovšem neměl uspěchat. Volba vhodného přístroje a správné technologie totiž může významně zpřesnit odečty spotřebovaného tepla, a tím znatelně zlevnit topnou sezonu.

Digitální přístroj s rádiovým odečtem sice stojí o něco víc, příštích 12 let se ovšem vyhnete chybám při měření a nebude k vám chodit technik na kontrolu. | foto: Profimedia.cz

1. Co vlastně bude váš dům kupovat

Na začátku je důležité říci, že novelizovaný zákon sice od majitelů vyžaduje, aby byty byly od 1. ledna 2015 vybaveny "měřiči spotřeby tepla, chladu a teplé vody", ale ve skutečnosti o žádné měřiče nejde. Naštěstí.

Měřiče tepla, takzvané kalorimetry, které musí mít úřední ověření, jsou totiž relativně drahé technologie, jejichž cena se počítá v tisících. Používají se pouze u horizontálních rozvodů, a nelze je proto použít ve stoupačkách.

Elektronický indikátor, u něhož odečet provádí technik

Ačkoliv směrnice Evropské unie, která stojí za novelizací zákona 406/2000 Sb., doporučuje vybavit byty kalorimetry, tak tam, kde to není technicky možné, povoluje indikátory spotřeby tepla. A právě v Česku je instalace kalorimetrů prakticky nemožná, protože většina domů má rozvod tepla řešen právě stoupačkami, tedy vertikálně.

Takže ve skutečnosti půjde o osazení radiátory poměrovými měřiči, kterým se také říká indikátory či rozdělovače topných nákladů.

To, co zní hrozivě, má vcelku prostý překlad: tyto přístroje nic neměří, jen pomáhají spravedlivěji vyúčtovat spotřebované teplo v jednotlivých bytech. Indikátor na topení zaznamená počet "protopených" dílků v bytě. A tento počet dílků odpovídá podílu na spotřebě celého domu. Názorně vysvětleno: vy protopíte tisíc dílků, celý dům dohromady deset tisíc. Na spotřebě se tak budete podílet jednou desetinou.

Ovšem tím vaše náklady na vytápění nekončí, protože ke spotřební složce za topení náleží ještě takzvaná základní složka. Ta většinou tvoří 40 až 50 procent ceny a počítá se z podlahové plochy bytu.

2. Z jakých typů měřičů budete vybírat

Na výběr jsou tři druhy: odpařovací, digitální a digitální s dálkovým odpočtem.

Nejstarší verzí jsou odpařovací indikátory. U nich je teplo z povrchu topení převáděno k měřicí ampuli s kapalinou, která se odpařuje podle teploty topení i doby vytápění. Pořídit si takový přístroj je ovšem stejně prozíravé, jako kdyby si České dráhy objednaly parní lokomotivy.

Odpařovací indikátor tepla. Od této technologie se již ustupuje.

Modernější verzí jsou elektronické (digitální) měřiče, které však vyžadují, aby do bytu docházel technik a osobně spotřebované teplo na indikátoru odečítal.

Stále častěji se montují digitální indikátory umožňující dálkový odečet díky obousměrnému radiovému přenosu dat. Rozdíl mezi klasickými a radiovými poměrnými měřiči je jen v tom, zda umožňují dálkový odečet. Jinak je princip fungování stejný.

Českým patentem byly optoelektronické měřiče, které bývají namontovány na některých sídlištích. Zda nakonec vyhoví prováděcí vyhlášce zákona, je nejasné.

3. Kolik času zabere instalace podobných zařízení

Sama montáž v bytě je poměrně rychlá. Záleží pochopitelně na velikosti bytu a počtu topení, ale tak za deset až patnáct minut by měl mít zkušený technik radiátory hotové.

Podle praxe oslovených firem tak zvládnou montéři osadit jeden dům, kde je okolo padesátky bytů a přibližně 170 až 180 radiátorů, za jeden den.

Problém by mohl nastat jinde, totiž kdy budou mít firmy, které se specializují na montáž a správu poměrových měřičů, na vaši zakázku čas. Mnozí majitelé domů vyčkávali, až bude hotová prováděcí vyhláška k zákonu o hospodaření energií (ta vyjde podle Ministerstva průmyslu zřejmě až na konci října) a teď se snaží dohnat tento rest ještě před začátkem topné sezony.

Dělníci určitě nepřijdou do druhého dne. Zvlášť velké a vytížené společnosti mohou vyslat montážní týmy do terénu přibližně dva až tři týdny od objednávky.

V tomto odhadu už je započítán také týden až deset dnů, kdy musí povinně na domě viset oznámení termínu montáže, aby byli všichni nájemníci doma a mohli byty zpřístupnit.

4. Jak se o indikátor starat a co z něj vyčíst

Pokud už bude mít každý radiátor ve všech bytech a nebytových prostorách (pozor, společné prostory, chodby a sklepy indikátory mít nemusí) svůj měřič, je vyhráno.

Jednou do roka je firma odečte buď na dálku, nebo osobně dorazí proškolený člověk, čímž veškerá péče o přístroj končí. Pokud máte z minulosti nainstalovány odpařovací měřiče, musí technici pokaždé vyměnit ampulku s tekutinou, bez toho není možné odečty správně udělat.

Digitální indikátory pracují skoro bez zásahu zvenčí. Baterie by měly vydržet minimálně deset až dvanáct let (taková je také životnost přístroje a většina firem dává desetiletou záruku), kvalitní elektronické měřiče se navíc na konci roku samy vynulují.

Co vyčtete z displeje

Na displeji elektronického indikátoru spotřeby tepla se v pravidelných intervalech střídají různé číselné kódy. Jednotlivé přístroje ovšem zobrazují různé informace. Proto prostudujte návod ke konkrétnímu přístroji, kde jsou vysvětlivky ke smyčce.

Co se na displeji může zobrazit:

  • Aktuální spotřeba ve formátu 1234
  • Test displeje ve formátu 8888
  • Datum odečtu ve formátu MD31.12
  • Poslední odečet ve formátu M1234
  • Kontrolní číslo ve formátu C1234
  • Konstanta ve formátu K123–4

Pozn.: kódy i formáty se u jednotlivých měřičů částečně odlišují

Není potřeba ani řešit ověřování neboli kalibraci přístrojů. Ta se dělá jen u měřičů tepla, tedy kalorimetrů, které jsou u paty domu nebo u kotle v kotelně. Ty je nutné ověřovat každé čtyři roky.

Pokud chcete kontrolovat, jak spotřebováváte teplo, musíte sledovat displej měřiče. Na něm jede digitální smyčka, která zobrazuje několik různých hodnot.

Problémem je, že každý přístroj ukazuje ve smyčce jiné údaje. Někde můžete sledovat aktuální spotřebu, odečet z minulého období pro srovnání, data poslední kontroly, kód přístroje či výrobní číslo.

Pokud nebudete mít na radiátoru měřič s dálkovým odečtem, věnujte pozornost tomu, kdy má přijít firma na kontrolu. Pokud totiž odečet ani opakovaně neprovede, riskujete, že zaplatíte za topení zbytečně moc. Může se stát, že ve spotřební složce za metr čtvereční plochy bytu naskočí platba na 1,6násobek průměrné spotřeby tepla ve vašem bytě.

Odpařovací indikátor

Pomalu mizí z nabídek firem, je to překonaná technologie. Sice je jeho pořizovací cena nízká, stojí do 200 korun a není potřeba mu vyměňovat baterie, ovšem jeho měřicí odchylky dosahují až 30 procent. Navíc je každý rok nutná výměna ampule a přeplombování indikátoru a také není možné zabránit tomu, že se v létě tekutina z ampule vlivem horka odpařuje. Velkou nevýhodou je i to, že pro objektivní rozúčtování tepla je nutné indikátory odečíst pravidelně každý rok, jinak bude vyúčtování nepřesné po dva roky.

Elektronické indikátory

Je možné je pořídit ve dvou podobách, a to jako jednočidlové, které se řídí jen povrchovou teplotou topení, nebo dvoučidlové, jež navíc snímají i teplotu v místnosti.

Elektronický indikátor tepla s dálkovým odečtem

Výhody jednočidlového měřiče jsou zřejmé: není tak drahý na pořízení (stojí většinou od 400 do 700 korun), baterie v něm vydrží určitě deset let, letní horka nezkreslí zaznamenanou spotřebu a uživatel bytu má kontrolu nad spotřebou, která se mu zobrazuje na displeji.

Naopak problematické je u nich to, že se nevyhnou nepřesnostem při měření na jaře a na podzim. Že topení dodává teplo, totiž rozpozná až od teploty topného tělesa okolo 50 stupňů. Nejmodernější dvoučidlové indikátory jsou sice nejdražší (některé modely stojí i přes tisíc korun), zato ke všem výhodám jednočidlového přístroje ještě můžete připočíst nejpřesnější záznam dodávek tepla. Pokud je navíc odečet proveden dálkově bez zásahu občas chybujícího lidského faktoru, je nejen provozně levný, ale především bezchybný.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...