Domy z pěnového polystyrenu vydrží vše. Nemůže na ně ani zemětřesení

  • 120
Japonští stavitelé se upínají k polystyrenu. Domy z tohoto materiálu a navíc s klenutými stropy dokážou odolat ničivým otřesům při zemětřesení. Japonská společnost Dome House je staví již patnáct let.

Naposledy se domy z tohoto materiálu osvědčily v polovině dubna 2016, kdy dvě zemětřesení zasáhla prefektury Kumamoto a Óita a jejich okolí na ostrově Kjúšú.

Zemřelo 49 lidí a dalších 3 000 bylo zraněno. Mnoho staveb se zhroutilo a začalo hořet. Více než 44 tisíc lidí muselo být ze svých domovů evakuováno. Tisíce z nich dodnes žijí v dočasném bydlení.

Mezi budovami, které zemětřesení přečkaly, bylo 480 domů z pěnového polystyrenu stojících za městem Kumamoto v regionu Aso. Jsou součástí místního národního parku s aktivní sopkou a horkými prameny. V kupolovitých příbytcích mohou návštěvníci přespat i dnes. Zemětřesení se jich ani nedotklo.

Za kupolovitými domky stojí firma Dome House se sídlem ve městě Kaga v prefektuře Išikawa. Společnost vyvinula, dle svých slov, stavební materiál čtvrté generace po dřevu, železu a betonu.

Jde o pěnový polystyren (EPS), který je mnohem silnější a kompaktnější než ten, který se používá například při výrobě potravinových obalů. Nový pěnový polystyren minimalizuje absorpci kyslíku, jeho perličky jsou totiž oproti původním o 50 procent menší. Díky tomu je tento materiál mnohem tvrdší a přitom si zachovává vysoce izolační vlastnosti běžného polystyrenu.

Dům připomíná bublinu s modulárním stropem, je sestaven z dílů o hmotnosti od 40 do 80 kilogramů a tři lidé ho postaví za týden. Celkové náklady na stavbu domu s podlahovou plochou 36 metrů čtverečních a třímetrovým stropem se pohybují v přepočtu okolo 1,75 milionu korun.

Pěnový polystyren má velmi vysoké tepelně izolační vlastnosti, které v kombinaci s tvarem kopule, jež umožňuje cirkulaci vzduchu, dělá z domu energeticky úspornou stavbu.

Polystyren nepodléhá hnilobě, rzi a vyhýbají se mu také termiti. Kulatý tvar je odolný proti nárazům silného větru. Ohnivzdornost zajišťují stěny, které jsou po montáži potažené zpomalovačem hoření.

Společnost prohlašuje, že její domy jsou zdravé. Do stavebního materiálu totiž přidává antioxidační roztok. Navíc se při stavbě nepoužívá zdraví škodlivý formaldehyd, který se však může objevit jinde, například v novém nábytku, nátěrech, kobercích, plastech, lepidlech, tmelech atd. Je to ten známý odér, který se často spojuje s „novým bydlením“.

Patentovaná technologie dostala řadu certifikátů, které zájemcům zaručují, že pěnový polystyren vyhovuje japonským stavebním předpisům. Společnost vyvinula řadu modulárních dílů, které jdou podle libosti sestavovat a spojovat.

Zákaz používání polystyrenu

Z polystyrenu se vyrábí téměř vše od kelímků na horké nápoje přes jídelní boxy až po obalový materiál. Některé země a města (Tchaj-wan, Portland v Oregonu a Orange County v Kalifornii) používání polystyrenu zakázaly. Důvodem je obava z chemikálie, kterou polystyren obsahuje a část odborníků ji považuje za lidský karcinogen.