Továrny a mrakodrapy. Vítězem v kategorii obytných domů se stal komplex Savonnerie Heymans v Bruselu.

Továrny a mrakodrapy. Vítězem v kategorii obytných domů se stal komplex Savonnerie Heymans v Bruselu. | foto: Reed MIDEM

Nejlepší reality světa. Vyhrálo skvělé bydlení v továrně na mýdlo

  • 0
V prestižní realitní soutěži MIPIM Awards zvítězil mezi obytnými domy komplex sociálních bytů v bývalé bruselské továrně na mýdlo. Mezi finalisty se dostala i nejvyšší budova světa Burdž Chalífa. Třetí místo obsadil bytový dům One Jackson Square v New Yorku.

Vedle Burdž Chalífy v Dubaji a komplexu luxusních bytů One Jackson Square od špičkového ateliéru Kohn Pedersen Fox vypadal projekt přestavby bruselské továrny na sociální byty jako outsider.

Přesto jej porota soutěže MIPIM Awards vybrala za vítěze v kategorii obytných domů. Je to důkaz současného velkého trendu v architektuře: ekologie je důležitější než velká gesta. Soutěž se uskutečnila při největším světovém realitním veletrhu MIPIM v Cannes.

Další zajímavé projekty s byty, představené na veletrhu MIPIM

Královský ostrov v Lucemburku. Mezinárodní pověst města má zlepšit multifunkční komplex přímo v centru, na jehož podobě se podíleli architekti ze špičkové kanceláře Foster & Partners.

Největší nezastavěnou plochu Manhattanu pokryjí domy projektu Hudson Yards.

Třetím nominovaným projektem byl bytový dům One Jackson Square firmy Hines v New Yorku, navržený ateliérem Kohn Pedersen Fox Associates.

Vodní domy v Hamburku. Německé město kanálů se honosí titulem Evropská zelená metropole roku 2011. Jedním z tamních ekologických projektů jsou montované domy s inteligentními technologiemi, stavěné nad vodou.

Projektu Savonnerie Heymans, který z veřejných rozpočtů platil bruselský sociální úřad, se ujala tamní kancelář MDW Architecture.

Z vysloužilé továrny na ploše 6 500 metrů čtverečních, která už 15 let ležela ladem, architekti vytvořili devět domů s celkem 42 byty. I když jsou všechny sociální, najdete mezi nimi i mezonety a lofty.

Větší byty jsou skryté uprostřed komplexu a mají okna do okolních ulic. Cílem developera byla rozmanitost, která by odrážela pestrost obyvatel Bruselu.

Všechny domy jsou nízkoenergetické nebo pasivní, jejich skleněné stěny akusticky i tepelně oddělují lodžie a byty od okolí a vytvářejí uvnitř komplexu vlastní bioklima.

Součástí jednoho z bytových domů se stal i starý tovární komín. Ten architekti "zazdili" do domu pomocí skleněných ploch a zároveň ho využili pro odvětrávání garáží.