Rekonstrukce 3+kk v paneláku - Kuchyňský nábytek je v barvě olšového dřeva. | foto: Kateřina Mlejnková, iDNES.cz

Levná rekonstrukce panelákového bytu

  • 37
Čtenářka plánuje rekonstrukci svého třípokojového bytu v paneláku. Investovat může pouze 200 až 250 tisíc korun. V bytě je potřeba udělat nové podlahy, vyměnit původní umakartové jádro a také dveře v celém bytu.

 Článek je součástí poradny
Proměny bytů

S ohledem na to, že většinu nábytku si čtenářka přestěhuje ze svého starého bytu, je plánovaná částka na rekonstrukci dostačující. Bude ovšem potřeba při volbě materiálu vybírat spíše ze standardu.

V návrhu jsem se proto snažila umístit nábytek, který čtenářka vlastní. Co se týče barev na stěnách, použila jsem pouze světle žlutou barvu do předsíně, a to proto, že je zde pouze vestavná skříň. Jinak by celá místnost působila příliš studeně a prázdně.

Barvu dlažby na podlahu bych volila raději tmavší s ohledem na údržbu, případně středně tmavou s nějakou strukturou, na které se nějaké to smetí ztratí.

Miniaturní předsíňka
Celá předsíňka je malá a úzká, je zde spousta dveří, tím pádem nezbývá místo pro úložné prostory.

Rozhodla jsem se tedy využít stěnu s vchodovými dveřmi, ke které jsem umístila sestavu vestavných skříní s průchodem pro dveře. Myslím si, že takto se využije nejvíce místa.

Mezi dveře do koupelny a komory jsem umístila závěsné zrcadlo. Pokud čtenářka preferuje nějaký věšák, může se umístit mezi dveře do koupelny a na WC. Raději bych však viděla, kdyby se šaty hned ukládaly do skříně, aby tak předsíň zůstávala uklizená a dobře průchodná.

Světlé obklady v koupelně
Čtenářka si přála zachovat samostatné WC a vše ve světlých odstínech. Použila jsem obkladačky v jemně béžové barvě v kombinaci se žlutou barvou na podlahu.

Jako ozdobu jsem zvolila dva vertikální proužky u umývadla, které jsem dala i na WC. Zároveň jsem využila horizontální linku listely.

Vana je šikmá, aby v koupelně vzniklo více místa. Umývadlo je závěsné s krátkou nohou, na druhé straně je samostatně stojící pračka a úzká skříňka pro uložení kosmetiky. 
 
Zatím použijí starší nábytek
Kuchyně bude spojená s obývákem a budou zde použity kuchyňské skříňky v desénu olše, které si čtenářka přestěhuje z původního bytu. Další si dokoupí.

Celá sestava se rozšíří o novou pracovní desku, která bude zasahovat i pod okno. Počítat se musí s umístěním bílé samostatně stojící chladničky a spižní skříně, kde bude umístěna rovněž bílá mikrovlnná trouba.

Zákaznice si chce pořídit myčku nádobí a nerezový samostatně stojící sporák, který chce dát do čela kuchyně včetně komínového odsavače par. Mezi kuchyňským koutem a obývákem by měl být jídelní stůl.

Do obýváku čtenářka prozatím použije starý nábytek v provedení borovice a modrou pohovku z Ikea. Totéž platí i u ložnice, kde kompletní vybavení v dubovém provedení čtenářka přestěhuje ze svého starého bytu.

Do dětského pokoje pro tříletou dceru se pořídí nový nábytek z borovicového dřeva. A stěny se barevně vymalují.

ORIENTAČNÍ ROZPOČET

dveře: 20 - 25.000 Kč

podlahy: 35 - 40.000 Kč

nové jádro včetně obkladaček a dlažby: 90.000 Kč

sanita a vybavení koupelny: 35.000 Kč

vestavná skříň do předsíně včetně dalšího nutného dovybavení komory a kuchyně: 50 - 60.000 Kč


Za týden 9. prosince si budete moci přečíst o dalším bytě, který si  k proměně vybrala bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.