Kamarádi jim u Ostravy postavili pasivní dřevostavbu. Rodina je nadšená

  1:00aktualizováno  1:00
Pasivních domů je dnes v Česku již několik tisíc. Těch skutečně pravých, které vyhovují po ekonomické i konstrukční stránce, je jen pár stovek. Jedním z nich je rodinný dům ve Vřesině u Bílovce. Ten jako první u nás získal nezávislé ohodnocení "Certifikovaný pasivní dům".

Jihozápadní pohled na dům. Zajímavě bylo vyřešeno také zastřešení krytého parkovacího stání. Dvojitá konzola byla vynesena pomocí ocelové konstrukce bez nutnosti kotvení do stěny domu. | foto: pasivnidomy.cz

Před dvěma měsíci bydleli mladí manželé se dvěma dětmi v jednom ostravském činžáku z první republiky. Z bytu o rozloze 90 metrů čtverečních se rozhodli odejít. Unavoval je hluk města a toužili být blíž přírodě. Po krátké době našli pozemek nedaleko Ostravy. Parcela ve Vřesině u Bílovce přesně splňovala jejich požadavky.

"Chtěli jsme pryč z města, ale nikoliv do izolované vesnice. Přáli jsme si skloubit všechny výhody města, ale i pobytu v přírodě," popisuje majitelka a zároveň lékařka rozhodnutí, se kterým se vydali hledat nový domov.

Majitelé si nechali dům navrhnout od mladé architektky Petry Malé, ke které přišli s jasnou představou, co od domu očekávají. 

Pasivní dům s certifikátem

"Paní architektka to s námi skutečně neměla jednoduché. Jsme celkem tradiční lidé, příliš neexperimentujeme. Plánovali jsme normální dvoupodlažní dům s pultovou střechu. Žádný tvar do oblouku s travnatou střechou by neprošel," směje se lékařka.

Dvoupodlažního domu s pultovou střechou se také nakonec dočkali a navíc je pasivní. Do navrhování stavby se totiž zapojili specialisté na pasivní domy. Odborníci architektonickou studii doladili a výsledkem byla moderní dřevostavba splňující kritéria pasivního domu.

Mohlo by Vás zajímat

Nebaví Vás už Vaše stávající bydlení? Také chcete bydlet podle svých snů? Vyberte si na Reality.iDNES.cz přesně to pravé bydlení pro Vás.

Dřevostavba byla společným projektem přátel. Možná i díky tomu probíhaly veškeré práce rychle a hladce. "Je pravda, že dům ve Vřesině jsme připravovali a postavili vlastně pro kamarády. Vycházeli jsme si vstříc a spolupráce byla nadstandardní, což je vždycky skvělý předpoklad pro dosažení dobrého výsledku," popisuje Jan Koloděj z Chytrého domu, který koordinoval práce při dodávce domu.

Za deset měsíců se mohla rodina stěhovat

Stavět se začalo v září loňského roku a už po prvním měsíci byla hotová hrubá stavba. O devět měsíců později pak bylo vše dokončeno a předáno majitelům. "Realizace byla náročná a vše bylo naplánované na dny. Oceňuji pracovní nasazení všech zúčastněných, tesařů, subdodavatelů a samozřejmě také majitelů. Stavbu se nám nakonec podařilo předat před termínem," komentuje Koloděj.

Investoři i stavební firma nechtěli v domě příliš technologických řešení. Vše mělo být co nejjednodušší. V domě je tak instalována pouze jednoduchá kompaktní větrací jednotka, která zajišťuje nucenou výměnu vzduchu. Díky tomu v zimě neuniká teplo z domu a zároveň pomáhá regulovat teplo. V domě je tedy stále příjemně.

Detail napojení okna na OSB kastlík. Precizní řešení napojení pomocí

Detail napojení okna na OSB kastlík. Precizní řešení napojení pomocí vzduchotěsnicích pásek a lepícího tmelu.

Dřevěné I-nosníky vynáší dřevěný obklad i nosič omítky a vytváří rošt pro výplň...

Dřevěné I-nosníky vynáší dřevěný obklad i nosič omítky a vytváří rošt pro výplň minerální vlnou. Vpravo korektně ochráněná fasáda proti povětrnosti v montážním stádiu. Zejména u nasákavých izolací se jedná o nutný standard.

Čistý vzduch a s tím související atmosféra celého pasivního domu, teplo, útulno a pohodlí byly koneckonců i jedny z klíčových důvodů, proč se majitelé rozhodli pro pasivní dům. V domě je také malý elektrokotel, cokoli většího by bylo v pasivním domě zbytečné. Celý systém je řízený moderní regulací.

Ekologicko-ekonomické řešení celého domu pak na závěr podtrhuje i šetrné nakládání s dešťovou vodou a její využití pro zalévání zahrady. Dřevostavba je izolována hned několika různými druhy izolace. Na stěnách je minerální vata bez formaldehydu, na fasádě dřevovláknité desky a ve střeše foukaná celulóza.

První certifikovaný pasivní dům v České republice

Do nového se rodina nastěhovala v létě letošního roku a zatím tedy nemohou říct, na kolik je roční provoz domu vyjde. Celý dům byl ale optimalizován v programu PHPP, který je nezbytnou součástí pro navrhování ekonomicky výhodných a kvalitních pasivních domů, díky tomu majitelé přibližné náklady znají.

Pro čtyřčlennou rodinu jsou vypočteny celkové náklady na vytápění, přípravu teplé vody i provoz domácích spotřebičů na 17 800 Kč za rok. Právě minimální provozní náklady jsou největším kladem pasivních domů.

Manželé se na závěr dohodli se stavební firmou a požádali o tzv. certifikaci. Jde o ověření "pravosti" a kvality pasivního domu nezávislou organizací Centrum pasivního domu. Ta certifikuje nízkoenergetické a pasivní domy dle mezinárodně uznávané metodiky Passivhaus Institutu z německého Darmstadtu.

Půdorys přízemí

Půdorys přízemí

Půdorys prvního nadzemního podlaží

Půdorys prvního nadzemního podlaží

Díky certifikaci byla zjištěna softwarová chyba ve výpočtu lineárního činitele detailu napojení střechy. Na první pohled nevýznamný detail vylepšil výsledek o 1,7 kWh/(m2a), což u pasivního domu tvoří rozdíl v energetické bilanci o nezanedbatelných 12 %.

Následně proto byla navržena opatření na kompenzaci chyby: doplnění izolace do instalační roviny, navýšená izolace střechy a zasklení s vyšší solární propustností. Doladěný pasivní dům ve Vřesině se tak stal prvním certifikovaným pasivním domem v České republice.

Doklad o certifikaci pasivního domu

Doklad o certifikaci pasivního domu

"Jsme pyšní na dům jako celek. Na to, že jsme to zvládli a že se to povedlo. Chtěli jsme mít uživatelsky příjemný, praktický domov s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi a nejlépe pasivní. Certifikát tedy nebyl primárně našim cílem, ale je to bonus navíc a zároveň doklad pro nás i firmu, že dům je skutečně pasivní," říká majitelka.

Certifikace podle Centra pasivního domu

Centrum pasivního domu začalo kontrolovat kvalitu formou certifikace pasivních a nízkoenergetických budov dle mezinárodně uznávaných kritérií darmstadského Passivhaus Institutu od loňského roku.

Oproti jiným certifikačním nástrojům, které jsou zaměřené na komplexní hodnocení domu a prostředí, je německý model certifikace zaměřený na kontrolu kvality a funkčnosti budovy jako takové.

Detailně posuzovaná jsou zde proto tvrdá data (tepelné ztráty, neprůvzdušnost, účinnost zpětného zisku tepla, letní přehřívání a stínění, zapojení systému větrání apod.), která uživatelům zaručují komfort a funkčnost domu v zimě i v létě a současně nízkou spotřebu energie.

Provedení střešních sbíjených vazníků a následné vyplnění 620 mm foukané...

Provedení střešních sbíjených vazníků a následné vyplnění 620 mm foukané celulózy s předpokládaným sedáním 10 %.

Dřevěné I-nosníky vynáší dřevěný obklad i nosič omítky a vytváří rošt pro výplň...

Dřevěné I-nosníky vynáší dřevěný obklad i nosič omítky a vytváří rošt pro výplň minerální vlnou. Vpravo korektně ochráněná fasáda proti povětrnosti v montážním stádiu. Zejména u nasákavých izolací se jedná o nutný standard.

Cena certifikace není v porovnání se získaným benefitem nikterak závratná. Pro bytovou jednotku vychází na 19 900 korun, certifikace projektu stojí 12 900 korun. U větších budov je cena řešena individuálně.

Dnes je v procesu certifikace již prvních sedmi pasivních domů. Jsou mezi nimi rodinné domy, ale i větší stavby jako bytový dům v pražských Modřanech nebo vzdělávací středisko Otazník v Ostravě.

U některých jde pouze o ověření kvality, pro jiné je certifikace i komplexnějším optimalizačním procesem, který ve výsledku ústí v certifikaci domu.

Základní údaje

  • Architekt: Ing. arch. Petra Malá, Chytrý dům s.r.o.
  • Dodavatel: Chytrý dům s.r.o.
  • Rok výstavby: 2012 - 2013
  • Podlahová plocha: 136 m²
  • Měrná potřeba tepla pro vytápění: 15 kWh/(m2a)
  • Výsledek zkoušky neprůvzdušnosti, n50 (blower door test): 0,32 h-1
  • Měrná potřeba primární energie: 111 kWh/(m2a), (vytápění, chlazení, TV, pomocné a domácí spotřebiče)

Konstrukce

Podlaha: U = 0,12 W/(m2K), izolace EPS grafit 250 mm nad deskou, ŽB deska
Stěny: U = 0,09 W/(m2K), SDK, instalační rovina 60 mm, OSB deska 18 mm, dřevěná sloupková konstrukce a I-nosníky vyplněné 360 mm izolace, DVD fasádní deska 60 mm, omítka/obklad
Střecha: U = 0,07 W/(m2K), SDK, instalační rovina 100 mm, OSB deska 18 mm, 520 mm foukané celulózy mezi sbíjené vazníky
Okna: EURO 88, solární izolační trojskla (Ug = 0,64 W/(m2K), g = 62%)
Větrání a vytápění: kompaktní větrací jednotka s tepleným čerpadlem Nilan Compact, účinnost zpětného zisku tepla 80 %

Autor:

Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Další z rubriky

Designblok letos nabízí i letadlo, elektrokoloběžky či svítící kliky

Lucie Koldová je šéfdesignérkou značky Brokis, v Praze předvede novinku,...

Největší přehlídka designu ve střední Evropě se ve čtvrtek 25.října 2018 otevírá už podvacáté. V Praze se tak na...

Designové urny pro zemřelé počítají i s umístěním do interiéru

Designové urny mohou mít různé podoby. Urny Collection, autoři Pavlína a Roman...

Začátek listopadu bývá poznamenán vzpomínkami a cestou na hřbitov za těmi, kteří nás již opustili. Někteří si však urny...

Dům pro rodinu, který všechny přežije a odolá i nemilosrdnému počasí

Interiéru dominuje dřevo, hutný samet, kámen a teplé vlněné koberce.

Mladá irská rodina se třemi dětmi se rozhodla, že si postaví dům, který bude dobře sloužit i budoucím generacím. Na...

Najdete na iDNES.cz