Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Navrhnout dům sám sobě je celkem peklo, přiznává architekt

  1:00aktualizováno  1:00
Mladá rodina dlouho hledala pozemek pro svůj nový domov v okolí Prahy. Nakonec jej našla o desítky kilometrů dál, v malebném brdském podhůří. Zde si postavila dřevěný pasivní dům.

Větrem bičovaná západní fasáda již získává patinu šedého sibiřského modřínu. | foto: Martin Zeman pro 3AE

Přestože jsme s manželkou po studiích bydleli osm let v Praze, oba jsme měli jasno v tom, že tady rozhodně své děti vychovávat nechceme. A proto jsme časem začali přemýšlet o našem novém domovu.

Nastala tedy fáze hledání vhodného pozemku. Hledali jsme půl roku, navštívili snad bezpočet rozmanitých parcel, přesto jsme stále nenašli vysněné místo. Najednou jsme si uvědomili, že to není ani tak nedostatkem pěkných míst k bydlení, ale tím, že k těmto místům nemáme žádný vztah a vlastně hledáme jen v okolí Prahy, abychom sem mohli dojíždět za prací.

Dřevostavba v Brdech

Pak přišlo nejlepší rozhodnutí našeho života. Vydali jsme se hledat tam, kde oba máme své kořeny, do jednoho malého městečka v Brdech.

A tak jsme po roce hledání vhodného místa nakonec zakotvili tam, odkud jsme se před roky rozlétli do světa. Našli jsme krásný tři tisíce metrů čtverečních velký pozemek s výhledem do údolí, kde se na zahradě mohou naše děti do sytosti vyřádit. S odstupem času musím uznat, že to byl skvělý krok. Nedovedu si představit například vozit děti desítky kilometrů k babičce na hlídání. Dnes, když to potřebujeme, máme na hlídání k dispozici hned dvě babičky 15 minut od domu, což je opravdu luxus.

Navrhovat dům sám sobě bylo peklo

Pozemek jsme měli, další fází byl dům. Jsem architekt, proto jsem chtěl bydlení pro mou rodinu vymyslet sám. Předpokládal jsem, že navrhnout si vlastní dům bude naprostá pohoda, protože zde nebude investor, kterého budu muset přesvědčovat, co je správně, co je špatně a neustále vše zdůvodňovat. Byl to však omyl.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Ukázalo se, že navrhovat dům sám sobě je celkem peklo. Celý svůj dosavadní profesní život jsem navrhoval dřevostavby v systému „two by four“ (tedy montáž konstrukčního systému z dřevěných KVH hranolů přímo na místě stavby) a rozhodně jsem chtěl, aby i náš dům byl dřevostavba.

Nicméně v době, kdy jsem začal uvažovat o návrhu svého vlastního domu, jsem se začal poohlížet po mnohem sofistikovanějším konstrukčním řešení dřevostavby, a to masivních velkoformátových dřevěných panelech Novatop.

Na tomto řešení mi bylo velmi sympatické, že dřevo může zůstat v interiéru pohledové, čímž dodá vnitřnímu prostoru velmi příjemnou atmosféru. V mém profesním životě to byl zlom, kdy jsem si řekl, že chci navrhovat opravdové dřevostavby, ze kterých na vás doslova dýchá dřevo a ne dřevěné konstrukce obalené sádrokartonem.

Nosná konstrukce byla postavena za dva a půl dne.

Nosná konstrukce byla postavena za dva a půl dne.

Pasivní dům máme díky dotaci

Další rozhodnutí, před kterým jsme stáli, bylo, zda bude náš dům nízkoenergetický, či pasivní. Řešení nám nabídl dotační program „Zelená úsporám“, který v té době probíhal. Díky dotaci jsme získali 480 tisíc korun, což nám pokrylo rozdíl ceny mezi nízkoenergetickým a pasivním domem.

Návratnost investice do pasivního bydlení jsme včetně dotace vypočítali na zhruba 11,5 roku, a to ještě při vysokém komfortu bydlení, který nám pasivní dům nabízel. Když jsme si tedy konečně ujasnili, co přesně chceme a co od našeho nového domova očekáváme, pustil jsem se do navrhování. Být sám sobě kritikem je opravdu náročné, ale nakonec jsem se dopracoval k domu, jenž byl přesně podle našich představ.

Stavba domu nás bavila

Samotná realizace pro nás byla radostí. Člověk pozoroval, jak mu jeho vysněný domov doslova roste před očima. Náš dům je založen na pěnovém skle, na němž je zhotovena železobetonová deska. Pěnové sklo je oproti konvenčnímu založení cca o 150 tisíc dražší, ale má své nesporné výhody při řešení detailů spodní stavby.

Majitelé zvou na návštěvu

Dny pasivních domů

Dny otevřených pasivních domů 2014 jsou ideální příležitostí, jak se kdokoli může o energeticky šetrném bydlení dozvědět právě od těch nejpovolanějších, tedy samotných majitelů pasivních domů.

Desítky otevřených pasivních domů po celé České republice a sdílní majitelé nabízejí široké veřejnosti možnost přijít se osobně přesvědčit, jak se v takových domech žije. To je 11. ročník mezinárodních Dnů otevřených pasivních domů, které se letos budou konat od 7. - 9. listopadu 2014.

Byl jsem jen překvapen, jak se tahle část stavby táhla, představoval jsem si to rychleji. Naopak montáž masivní celodřevěné konstrukce domu trvala neuvěřitelných dva a půl dne, přestože se stavělo v zimním a ne příliš přívětivém počasí.

Jako investor jsem ocenil rychlost především proto, že během tří dnů byl dům kompletně pod střechou a nemusel jsem se strachovat, jaké bude v příštích dnech počasí.

Z pohledu architekta mne nadchly čisté detaily, přesnost výřezů a opracování panelů. Stavba domu probíhala celkem v pohodě, neřešili jsme žádný zásadní problém. Byla to pro mě a mé kolegy ze společnosti 3AE, kteří mi stavěli dům víceméně na klíč, velká zkouška, ve které jsme obstáli bez ztráty desítky.

Dům nás v ničem neomezuje

V naší pasivní dřevostavbě bydlíme už tři roky. Dům má dvě nadzemní podlaží o celkové užitné ploše 176 metrů čtverečních. Vytápění je teplovzdušné, větrání řízené s rekuperací tepla. Teplo pro teplou užitkovou vodu a vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda, tři solární termické panely a záložní přímotopná patrona.

Domácnost obýváme celkem čtyři. Manželka na rodičovské dovolené, 3,5 letá dcera, roční dcera a já, který pracuji z domova. Fungujeme tedy v domě všichni den co den 24 hodin. V domě díky tomu udržujeme konstantní teplotu 22 stupňů. Doslova si jej sami vyhříváme. Navíc naše dcera je vodní tvor, a tak je ráda, když jí napustíme 200 litrovou vanu a ona se může spokojeně ráchat. I to je jeden z vnitřních zisků tepla.

Extravagantně řešená koupelna.

Extravagantně řešená koupelna.

V interiéru je v maximální možné míře ponechán pohledový Novatop. Díky tomu je...

V interiéru je v maximální možné míře ponechán pohledový Novatop.

S odstupem času můžu objektivně říci, že rozhodnutí investovat do pasivního domu bylo správné. Díky rekuperační jednotce a dobře navrženému domu máme po celý rok příjemné klima, teplotu i vlhkost vzduchu. V letním období při vysokých teplotách, zajišťují vnitřní pohodu především předokenní žaluzie, díky nimž je uvnitř teplota maximálně 24°C, přičemž venkovní teplota dosahuje přes 30°C.

Při takových letních vedrech je rekuperační jednotka nastavena tak, aby větrala především v nočních hodinách, kdy celý objekt dokáže vychladit na příjemné teploty. V zimě máme díky rekuperaci čerstvý vzduch, aniž by nám unikalo cenné teplo domova. Dům nás naprosto v ničem neomezuje. Naopak nemusíme otevírat okna, když je venku minus 5 stupňů a není to žádoucí. Zároveň si ale okna můžeme otevřít, kdy je nám libo. Zkrátka je to vše na nás.

Na rekuperaci vzduchu nedáme dopustit

Může se hodit

Uvažujete také o energeticky úsporném bydlení? Nechte si ho postavit od odborníků na AAAPOPTÁVKA.CZ a ušetřete díky poptávce zdarma.

Zpočátku jsem měl obavu z nízké vlhkosti vzduchu, ale i ta je překvapivě konstantní a drží se v průběhu roku na úrovni kolem 48-55 %. Nastavením proudění vzduchu v jednotlivých kanálech jsme také dosáhli, že teplota v ložnicích může být až o 1,5°C nižší než v obytné místnosti.

Lidé si obvykle myslí, že pasivní dům je plný složitých technologií s komplikovaným ovládáním, ve kterém si nemohou ani otevřít okna. Ve skutečnosti si nastavíte režim rekuperační jednotky a teplotu, kterou chcete v domě v dané hodiny a dny mít, což vám s návodem zabere asi hodinku a poté se už nestaráte vůbec o nic.

Zakřivený „kšilt“ střechy je navržen tak, aby v létě stínil a naopak v zimně...

Zakřivený „kšilt“ střechy je navržen tak, aby v létě stínil a naopak v zimně pustil slunce dovnitř.

Pochopitelně musíte nastavit režimy dva - letní a zimní. Pokud je člověk naopak fandou do moderních technologií, lze rekuperaci a vytápění samozřejmě ovládat přes chytré telefony dálkově, ale dle mých zkušeností se bez těchto vymožeností člověk obejde.

Dnes už bych si určitě rozmýšlel, zda založení na pěnovém skle je to nejoptimálnější z pohledu cena/výkon. Stejně tak bych asi nyní více uvažoval o fotovoltaickém systému namísto tepelného čerpadla a solárního systému, a to tedy pokud projde chystaná novela zákona a bude to fungovat tak, že vyrobená elektřina se pošle do sítě a na konci roku se od spotřebované energie odečte vyrobená. Zkrátka těch možností úspor, a zároveň se pořád pohybovat s domem v pasivním standardu, určitě pár je.

Spotřeba elektrické energie v kWh

Spotřeba elektrické energie v kWh

V pasivním domě jsme šťastní, přijďte se k nám podívat

Jak říkal můj děda: „Pokud se budeš bát, že něco pokazíš, nikam se neposuneš.“ Vyzkoušel jsem si navrhování i stavbu pasivního domu sám na sobě a jsem za to rád. Můžu dnes s klienty mluvit o konkrétních detailech ve fázi přípravy projektu i stavby, a to na základě praktických zkušeností.

Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že pasivní dům nás opravdu v ničem neomezuje a poskytuje nám a našim dětem zdravé prostředí, ve kterém jsme šťastni.

Přijďte se k nám v sobotu 8. 11. nebo v neděli 9. 11. podívat a dát si u nás kávu během Dnů otevřených pasivních domů. V České republice se otevírá 84 pasivních domů. A náš je jedním z nich.

Roční spotřeba elektrické energie a celkové náklady na dům

  • Vytápěná podlahová plocha: 176,85 m2
  • Vytápění: 1725,22 kWh (4 813 Kč), což je 9,76 kWh/m2a
  • Teplá voda a provoz rekuperace: 2587,83 kWh (7220 Kč), což je 14,58 kWh/m2a
  • Provoz domácnosti: 2765,95 kWh (7 717 Kč), což je 15,64 kWh/m2a(světla, pračka, myčka, lednice, trouba, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, kávovar, sporák, digestoř, TV, PC atd.)
Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...Najdete na iDNES.cz