Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pro rodinu postavil dřevostavbu v Posázaví. Hotovo měli za sedm měsíců

  1:00aktualizováno  1:00
Pro architekta snad neexistuje lepší zkušenost než navrhnout a postavit si svůj vlastní dům. To může potvrdit i autor tohoto projektu, který si dnes s rodinou spokojeně užívá dřevem vonící novostavbu, která předčila jeho očekávání.

Od první skici jsem počítal s dřevostavbou, říká architekt a majitel domu v jednom. | foto: Martin Zeman pro 3AE

Když jsme se začali se ženou rozhodovat, kam přesuneme z Prahy naši čtyřčlennou rodinu, variant bylo několik, ale koupě pozemku a stavba nového domu mezi ně původně nepatřily.

Ale shodou šťastných náhod nám do cesty vstoupil pozemek s chatkou na pěkném místě v Posázaví. Líbila se nám poloha na vrcholku kopce, vzrostlé stromy, zahrada na jihozápad a k tomu kouzelná atmosféra místa.

Dřevostavba v Posázaví

Tehdy mi poprvé probleskla hlavou skica vlastního domu. Rozhodování a obavy z neznáma pak výrazně ovlivnili přátelé z týmu 3AE, kteří domy staví a měli za sebou dokonce i realizaci vlastního domu. To rozhodlo.

Bojoval jsem s vlastním egem

Představa architekta kreslícího vlastní dům je velice idylická, avšak skutečnost je více než bolestná. Omezený rozpočet a hlavně utíkající čas nemilosrdně ohlodávaly sny o milníku v tvorbě. Největší boj člověk svádí s vlastním egem. Návrh už musí na papír a papír do desek, ale stále ještě není dost dokonalý, stále je potřeba něco vylepšit. Kompromisy se množí, kontrola rozpočtu gumuje velká gesta, převýšené stropy a široké prosklené plochy. Úvahy o exaktním domu ze slámy s dřevěným jádrem také vzaly za své díky časové tísni.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Zvažujete stavbu dřevostavby? Pak poptejte zdarma ověřené firmy a architekty
na AAAPOPTÁVKA.CZ a ušetřete až 30 % z běžných cen.

Přes všechny překážky se mi podařilo vymyslet fungující dispozici, která zohledňuje naše potřeby a představy o bydlení. Finální podoba vnitřních povrchů domu pomohla. Všechny dřevěné stěny, stropy a podlahy jsou natřeny jen bílým olejem. Díky tomu interiér zdobí jemná kresba smrkového dřeva.

V přízemí je velká společenská zóna, která slučuje dohromady obývací pokoj, veliký jídelní stůl a kuchyni. Ta je protažena k pracovního koutu s oknem do zahrady. Přízemí poskytuje dostatek volného prostoru pro společné trávení času i osobnější zákoutí pro nerušenou práci.

Kuchyně a obývák jsou zároveň propojeny rozlehlou terasou, lemovanou bujnými záhony. Zde se naplnila naše touha přirozeně začlenit terasu do obytné plochy pro každé roční období a provázat s její pomocí vnitřní prostor domu se zahradou.

V nejzazší části přízemí je větší pracovna, sloužící zároveň jako pokoj pro hosty. Z centra přízemí vedou schody do patra, kde jsme umístili dva dětské pokoje a ložnici se šatnou.

Interiér domu doplňují pastelové barvy. Kuchyňskou linku vyráběli blízcí...

Dřevěný interiér domu doplňují pastelové barvy.

Nikde nejsou neužitečná hluchá místa. Sedlová střecha skýtá hojně využívaný půdní prostor, vazníky jsou tvarovány tak, aby umožnily volný průchod, a prostor mohl sloužit k uložení méně používaných věcí, případně i pro vestavbu dalšího pokoje. Štíty jsou od kubické hmoty domu odděleny podlomením. To je klasický prvek lidové architektury, který je zde však umístěný z čistě praktických důvodů. Půda není vytápěná, štít je tedy hubenější, a proto uskakuje.

Dřevostavba byla jasná volba

Od první skici jsem počítal s dřevostavbou. Mám s nimi zkušenosti a podstata dřevěného stavění mě nadchla. Potřebovali jsme také dům postavit za co nejkratší dobu a zděná stavba by nás časově posunula daleko za hranici zahájení školního roku, který byl pro nás klíčový.

Navíc v rekreační lokalitě působí každé rozestavěné torzo zděného domu jako strašidelný hrad, nějak se nám příčilo narušovat ráz a klid chatové oblasti. Rozhodoval jsem se mezi systémy „two by four“ a masivními dřevěnými panely Novatop, které kombinují dobrou technologii s krásou přírodního smrkového dřeva.

Navíc jsou tyto masivní panely neprůvzdušné, což je jeden ze zásadních parametrů pro pasivní dům, a konstrukce tak může zůstat difuzně otevřená. Díky opracování na počítačem řízených obráběcích strojích jsou panely dokonale přesné, minimalizují práci a chyby na stavbě a v drážkách uvnitř panelů lze skrýt všechny instalace.

Původně jsme neuvažovali přímo o pasivním domě, dotace Zelená úsporám se v době studie jevila jako nezvládnutý experiment. Solidně izolovaný dům a rekuperace tepla se mi ale u novostaveb zdá jako samozřejmost.

Majitelé zvou na návštěvu

Dny pasivních domů

Dny otevřených pasivních domů 2014 jsou ideální příležitostí, jak se kdokoli může o energeticky šetrném bydlení dozvědět právě od těch nejpovolanějších, tedy samotných majitelů pasivních domů.

Desítky otevřených pasivních domů po celé České republice a sdílní majitelé nabízejí široké veřejnosti možnost přijít se osobně přesvědčit, jak se v takových domech žije. To je 11. ročník mezinárodních Dnů otevřených pasivních domů, které se letos budou konat od 7. - 9. listopadu 2014.

Způsobů jak snížit dopad osobního komfortu na životní prostředí je spousta a bydlení s nízkou spotřebou energie je jedním z těch efektivních. Informací o různých systémech ekologického vytápění je v médiích a literatuře tolik, že člověk nemá kapacitu je posoudit, navíc se těžko hledá skutečně nestranný názor. Dal jsem proto i na osobní zkušenost kamarádů z firmy 3AE a zvolil systém teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla.

Vše je v jedné krabici, vzduch je ohříván v akumulační nádrži, živý oheň a sálavé teplo obstarávají 2kW kamna. Systém byl v prvním stupni projektu připraven na doplnění tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Jelikož se tou dobou otevřel dotační program Nová zelená úsporám, doplnili jsme do realizačního projektu čerpadlo a parametrů pasivního domu jsme dosáhli s přehledem. Dotace nám pokryly desetinu ceny stavby a zjednodušily naše rozhodování.

Dům stojí na skále

Na pozemku je v půlmetrové hloubce tvrdá břidlice, proto nemá dům základovou desku, ale je postaven na patkách s dřevěnou základovou platformou. Je tedy nad zemí. Platforma je vyplněna izolací a zaklopena OSB deskami.

Na tuto platformu se přímo montovala nosná dřevěná konstrukce. Autojeřáb skládá panely přímo z kamionu jako stavebnici, panely se k sobě jen šroubují. Náš dům byl během dvou dnů sestaven, a to včetně střešních příhradových vazníků.

Pak následovaly všechny procesy, které bych nejraději prospal. Největší stres jsme měli z kombinace různých stavebních systémů. Dnes bych i příčky postavil z Novatopu. Sádrokartonové konstrukce nejsou přesné, jejich realizace je zdlouhavá a řemeslníci si občas s výkresy nevěděli rady. Střídavě odváděli skvělou a tristní práci, občas uřízli trochu více, občas trochu méně. Náladu mi spravili tesaři, když začali montovat modřínový plášť domu. Ocenil jsem jejich řemeslnou zručnost.

Za sedm měsíců se rodina stěhovala do domku za Prahou.

Za sedm měsíců se rodina stěhovala do domku za Prahou.

Skutečnou radost nám udělalo schodiště, které je vyrobeno z prořezů okenních otvorů v panelech. Materiál se válel na zahradě, truhláři ho odvezli na dílnu a opracovali. Výsledkem jsou elegantně vytvarované masivní stupně a čisté detaily.

Za sedm měsíců jsme se přestěhovali do nového

Po nastěhování jsme řešili vybavení domu a čekali na výrobu kuchyně a dveří. Nebyla to zrovna idylická doba, ale vše potřebné se podařilo dotáhnout do konce a nastalo tvůrčí období dotváření interiéru a zahrady.

Této fáze se dokonale zhostila má žena, jejíž profesí je zahradní tvorba. Kolem domu vysadila přirozené a bujně kvetoucí záhony, interiér vyladila do oku lahodících barevných kombinací a dům najednou začal mít větší a větší kouzlo.

Do kuchyně jsme po dlouhém váhání dotáhli ponk, který zůstal v kůlně po předchozím majiteli, a postavili jej na nabarvené podnože z IKEA. Z původní chaty nám zbyla dvě dobová křesílka, k nim jsme sehnali za 500 korun elegantní rozkládací gauč. Konferenční stolek vznikl z výřezu vnitřního kruhového okna.

Z rozpočtu jsme původně vyškrtli zastínění oken s tím, že se vybuduje, až to bude nutné, což se ukázalo hned první léto. Terasu a veliká okna na jihozápad jsme zastínili březovým proutím na ocelových lankách, které klima v domě značně zlepšilo.

Konferenční stůl je z výřezu okna.

Konferenční stůl je z výřezu okna.

Poslední velikou investicí byla vjezdová brána a zpevněné plochy kolem domu. Vzhled a styl domu jsme si tak zamilovali, že jsme jej nechtěli pokazit laciným řešením. Bránu jsme dělali bez kompromisů. Pilíře jsou z pohledového betonu, konstrukce z pozinkovaných profilů a výplň truhláři nařezali ze zbytků modřínové fasády. S dlažbou jsme si dlouho nevěděli rady, až jsme dostali báječný tip od přátel a oslovili kameníka pana Vítka. Ten s neuvěřitelnou samozřejmostí vyšvihl z odpadních žulových odřezků nádhernou skládanou dlažbu včetně schodů a opěrných zahradních zídek.

Po roce bydlení hodnotím rozhodnutí navrhnout a stavět vlastní dům jako jedno z nejlepších v životě. Získali jsme nový domov na nádherném místě a také spoustu nových přátel. Fungování domu předčilo naše představy, dispozice slouží skvěle a díky rozlehlému přízemí se široká rodina schází právě u nás. Náš dům působí uvnitř útulně a zvenku přívětivě, což považuji za jeho největší klad. A dobře se snášejí i náklady na vytápění, které se nyní pohybují okolo 6 500 korun za rok.

Jako architekt jsem získal neocenitelnou profesní zkušenost a vhled druhé strany. Konečně mám také představu o míře stresu, který prožívá klient tváří v tvář tabulce s přetaženým rozpočtem, budoucnosti s hypotékou, ale hlavně s tvrdohlavým architektem.

Technické parametry domu

 • Velikost pozemku: 650 m²
 • Zastavěná plocha: 104 m²
 • Užitná plocha: 128 m²
 • Spodní stavba: Betonové patky, základová platforma
 • Stavební systém: Novatop

Tepelné izolace:

 • Základová platforma: Minerální izolace 240 mm + 60 mm EPS
 • Fasáda: Minerální izolace 300 mm
 • Střecha: Minerální izolace 320 mm
 • Fasáda: Modřínové palubky, neošetřené
 • Střecha: Šikmá s nevytápěným půdním prostorem, plochá s vegetační vrstvou
 • Střešní krytina: Titanzinek falcovaný, folie
 • Okna: Dřevěná s trojskly, bezrámová
 • Podlahová krytina: Smrkové desky s bílým olejem, dlažba

Vytápění: Teplovzdušné s rekuperací, tepelné čerpadlo

Autoři:Nejčtenější

Herečka Dana Morávková bydlí v podkroví, oázou klidu je pro ni ložnice

Světlý byt s terasou je pro Danu a jejího muže Petra útočištěm, kde nacházejí...

Herečka Dana Morávková obývá s manželem a synem prostorný byt v posledním patře činžovního domu. Nevadí, že nemá...

Neuvěřitelně zfušovaná rekonstrukce. Firma v domě řádila hlava nehlava

Momentka z práce na krovech. Špatně provedené kotvení hrozí rizikem zhroucení.

Majitelé starého domku v Pardubicích se rozhodli pro rekonstrukci. Oslovená firma se však ujala oprav velmi svérázně....Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Na dům neměli. Koupili starou garáž a chytře ji předělali na bydlení

Interiéry Sormann a Foong vyladili společně s kreativními designérkami Esther...

Koupit si domek v oblíbené, ale předražené melbournské čtvrti Carlton North je téměř nereálné. Mladí architekti Jamie...

Z Microny v Modřanech bude loftový unikát s autovýtahem až do obýváku

Zajímavostí projektu je autovýtah. Vizualizace je od studia I.D.Arch.

Luxusní dům v pražských Modřanech v bývalé továrně na letecké přístroje bude mít výtah pro auta s parkováním přímo u...

Další z rubriky

Rodina kašle na trendy. Bydlení snů si zařídili po svém

Největším a nejkrásnějším prostorem v domě je propojená obytná zóna, která se...

Harmonický interiér, ve kterém nenarážíte na výmysly designéra a nepraktické kusy, dokáže stmelit celou čtyřčlennou...

Vila je zapuštěna do skály. Kvádr ze skla a betonu má jen jednu místnost

Nevšední bydlení zapuštěné do skalního masivu poblíž Calgary v Kanadě dostalo...

Nevšední bydlení zapuštěné do skalního masivu poblíž Calgary v Kanadě dostalo jméno Maralah. Kvádr z betonu a skla,...

Květinová fasáda zeleného domu vypadla z počítače ve stylu pop artu

Večer vytváří květinová fasáda nečekané efekty.

Fasádu obloženou stěnou z dekorativních květů na ploše téměř 300 metrů čtverečních použil na svém domě architekt...

Najdete na iDNES.cz