Češi vymysleli univerzální dřevostavbu pro rodinu. Stojí 1,5 milionu. Hlavní...

Češi vymysleli univerzální dřevostavbu pro rodinu. Stojí 1,5 milionu. Hlavní nevýhodou při stavbě domu je často malá zahrada a především její problematické využití. Navrhovaný způsob modulárnosti se těmto nedostatkům vyhýbá. | foto:  The Builders

Češi vymysleli univerzální dřevostavbu pro rodinu. Stojí 1,5 milionu

  • 177
České architektonické studio The Builders navrhlo dřevostavbu, kterou lze umístit na téměř jakékoliv parcele. Podmínkou je minimální rozloha 500 metrů čtverečních. Dům je koncipován pro rodinu se dvěma dětmi.

Modulární rodinný dům od architektů ze studia The Builders je navržen tak, aby se dal postavit na malém pozemku, zároveň byl prostorný a navíc mu zůstala rozsáhlá zahrada.

Architekti se snažili vytvořit nové řešení, které reaguje na klasické zástavby v České republice. Ty často trpí nedostatkem volného prostoru. Rozparcelované pozemky mají po dokončení domu často malou zahradu, která je navíc pro využití hodně problematická.

Dřevostavba pro rodinu

Dům je vhodný pro parcelu o výměře 600 metrů čtverečních. Minimální rozloha by měla být okolo 500 metrů čtverečních. Při této velikosti se dům dá umístit na pozemek poměrně snadno. Menší parcela by už vyžadovala výraznější úpravu projektu. 

Cena domu by v žádné variantě neměla přesáhnout dva miliony korun. "Finance byly při navrhování velmi důležitým faktorem. Samozřejmě, že pokud si někdo dům vybaví elektronikou za půl milionu, tak to s cenou zatočí. Ale to rozhodně nebyl náš cíl," vysvětluje architekt David Kazický.

Může se hodit

Sháníte levnou dřevostavbu? Rodinné domy do 2 000 000 Kč najdete na Reality.iDNES.cz.

"Nejnižší cena byla spočítána na 1,5 milionu korun. V této nejlevnější variantě se počítá s kontaktním zateplovacím systémem a změnil by se systém otvíraní prosklených částí domu. Otevírané části by byly menší a dveře by byly kyvné a nikoliv posuvné. Poměr pevných a prosklených částí by však měl zůstat vždy stejný," doplňuje architekt.

Dřevostavba je určena pro rodinu s maximálně dvěma dětmi. Měli by rádi trávit čas spolu. K tomu je určený jeden velký otevřený prostor a ložnice slouží opravdu jen pro přespání.

Celý prostor obývací kuchyně s jídelnou je otevřený do zahrady díky velkému prosklení a navazující terasy.

Obě ložnice využívají rozšíření tubusu/ramene do malých lodžií. Celý prostor obývací kuchyně s jídelnou je otevřený do zahrady díky velkému prosklení a navazující terasy. Zahrada se stává logickým protažením dispozic domu, a tedy jeho součástí a rozšířenou užitnou plochou.

"Stejně tak jsou úložné prostory navrženy na nezbytně nutné minimum, protože hmotné statky nás šťastnými neudělají. To je samozřejmě nadsázka, ale v současnosti jsou úložné prostory alfou i omegou všech zadání. Hromadění věcí a nadměrná spotřeba je ale podle nás určitě cesta do psychiatrické léčebny," vysvětluje David Kazický.

Zlomení obytné části nenásilně dělí dům na funkční úseky, aniž by musely být definovány příčkami. Blok ložnic je pak samostatným modulem spolu s koupelnou a toaletou.

Dům byl navržen jako dřevostavba, ale jde postavit téměř z čehokoliv. Není to manifest žádného konkrétního materiálu. Stavba klade důraz na jednoduchost nosného rámového skeletu, jenž může být opláštěn libovolným deskovým materiálem typu Cembrit (cementovláknité desky s vysokou odolností) nebo může být pobit dřevem.

Jednoduchá konstrukce, optimální rozpony a použité materiály mají pozitivní dopad na celkovou pořizovací cenu. Nikoliv však na úkor častých nedostatků jako malých oken nebo jiného způsobu snižování uživatelského komfortu.

Postup stavby se nijak neliší od běžného domu: základy, základová deska, nosný systém, střecha, výplně otvorů, instalace, fasáda a interiér. Malé rozpony konstrukcí a to, že je dům pouze jednopodlažní, dovolují velkou míru svépomoci investora.

Kdo jsou architekti z The Builders

Architektonické studio The Builders tvoří tři architekti. Lukáš Brom, David Kazický a Štěpán Tláskal společně studovali na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Začali spolupracovat již během školy a i po jejím absolvování roku 2006 se společně sešli v ateliéru 4A architekti. Jejich praxe zahrnovala i práci v ateliérech A69, DAM, Olgoj Chorchoj, Aleš Najbrt nebo ksa.