Vzrostlé stromy na pozemku si sestry pamatují ještě z dětství.

Vzrostlé stromy na pozemku si sestry pamatují ještě z dětství. | foto: pro NRJA Gatis Rozenfelds

Sestry si postavily dvojdomek. Červená dřevostavba je uprostřed lesa

  • 39
Na břehu jezera nedaleko lotyšské Rigy vyrostl červený dvojdomek s výhledem na stromy a vodní hladinu. Architektům ze studia NRJA se podařilo vyřešit bydlení pro dvě rodiny, které si chtějí být nablízku, ale zároveň potřebují soukromí.

Na jedné z nejprestižnějších lotyšských adres současnosti, v městečku Langstini, vzdáleném pouhých sedmnáct kilometrů od samotného centra Rigy, vyrostla rodinná dvojvilka pro sestry.

Autorem domu je mladé architektonické studio NRJA (zkratka vyjadřuje heslo No Rules Just Architecture, které lze přeložit jako Bez pouček, jednoduše architektura).

Červená dřevostavba

Kancelář, kterou vede zakladatel Uldis Lukševics, má již za sebou celou řadu povedených realizací nejen v Lotyšsku, ale i ve Skandinávii.

Autorský tým vyznává čisté a jasné linie, klade důraz na funkci a praktičnost a zároveň na precizních detailech dovede plně vystihnout potřeby a přání klientů.

Stejně postupoval i v případě dvojdomku pro rodiny dvou sester, který vytvořil společně s Lukševicsem architekt Martinš Rusinš. Když do studia přišly sestry s tím, že by si přály bydlet spolu, ale nechtějí typický dvojdomek, byla to výzva.

Pozemek sestry zdědily. Leží nedaleko vodní hladiny, na kterou chtěly mít nerušený a co možná největší výhled a zároveň si přály zachovat vzrostlé stromy, které zde desetiletí rostly a pamatovaly si je z dětství. Lukševics a Rusinš přesto nejprve začali u klasiky a přemýšleli, jak s ní nově naložit.

Následně je napadlo části domu osamostatnit, napojit je pouze zčásti, přidat betonové piloty, na kterých bude hmota domu nadlehčená a křídla domu od sebe vzdálit, do tvaru písmene V.

Mladé rodiny interiéry zabydlují pomalu a s rozmyslem.

Intimita rodiny zůstává dokonale zachována právě díky pootočení stavby, dokonce ani výhledy z oken se v jednotlivých křídlech domu neopakují. V přízemí je kromě technických místností i ložnice pro hosty se zázemím. V patře  jsou rodičovské ložnice, úložné prostory, dětské pokoje, koupelna a společenské obytné prostory zahrnující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj.

Oba obývací pokoje plynule přechází v terasu, ze které lze po schodech sestoupit do zahrady. Druhá propojující terasa je v patě úhlu domu. Na ni lze vejít z chodby domu, kde jsou dveře plynule napojené na schodiště z přízemí, nebo dokonce z jedné z rodičovských ložnic.

I ve vnitřním uspořádání domů jsou drobné rozdíly. Jedna ze sester si například přála důkladnější oddělení pracovní části kuchyně a soukromější jídelny od zbytku společenských prostor, druhá zase upřednostnila bližší polohu koupelny k ložnici.

Schodiště z teras do zahrady ještě není dokončeno.

Práce na domě začaly v roce 2007 a za dva roky bylo vše dokončeno. Stavba stojí na pozemku o rozloze 1 530 metrů čtverečních a obě rodiny se dohromady dělí o obytnou plochu 335 metrů čtverečních.

Zařizování probíhá dosud. Podle slov studia NRJA není kam spěchat, tím spíše, když majitelé plánují v domě setrvat po celý život. Smyslem není zahltit prostor věcmi a narychlo nakoupeným laciným nábytkem. V interiéru vládne střídmost a nadčasové materiály: velkoformátová italská dlažba a litý beton na podlahách, bílé stěny, kulaté nosníky a zábradlí z neleštěné oceli.

Červený akcent exteriéru vstupuje dovnitř domů díky okenním rámům. "Svižná dynamika stavby a jednoduchá geometrie fasády prostupují i do interiéru. Ani uvnitř domu nenaleznete nic, co by brzdilo rychlé tempo mladých rodin," popsala pro iDNES.cz Linda Leitaneová ze studia NRJA.

, pro iDNES.cz