Pohled do plamenů v krbu je stejně lákavý jako výhled na blízký les.

Pohled do plamenů v krbu je stejně lákavý jako výhled na blízký les. | foto: Jaroslav Kvíz

Rodina si pořídila letní dům. Teď se z něj jen neradi vrací do města

  • 54
Pracovně vytížený pár bydlí ve městě, kde není právě moc zeleně. A tak není divu, že se manželé rozhodli pořídit si "letní dům". Žádnou chatu, ale stavbu, kde lze klidně bydlet po celý rok.

Základ vlastně měli, starší dům v obci na jižní Moravě, který svépomocí postavila rodina manželky už před více než dvaceti lety. Rekonstrukce přinesla zcela zásadní změnu. Zůstaly snad tři zdi a sklep, jinak je vše nové. Proměna zaskočila dokonce i stavební úřad, který proto měl řadu připomínek.

Může se hodit

Chcete trávit svůj volný čas mimo ruch města? Pořiďte si víkendové bydlení v přírodě. Vybírejte z pestré nabídky chalup a chat na Reality.iDNES.cz.

Dům na sebe přitom nijak neupozorňuje, otevírá se především severozápadním směrem k blízkému lesu a do ulice působí klidným, nenápadným dojmem.
I s ohledem na venkovské prostředí použili architekti prostějovského studia CAD Projekt plus, Ladislav Langer, Lukáš Kubinec a Martina Navrátilová, obkladové desky Fundermax s dřevěným dekorem v kombinaci s šedou drásanou omítkou.

"Chtěli jsme neutrální barvy a také bezúdržbové materiály. To nám splňují jak velmi odolné obkladové desky, tak titanzinkový plech použitý na střechu, který přechází do fasády," vysvětluje majitel.

Břidlicová dlažba pokrývá prostor před vstupem a garáží.

Sedlová střecha byla samozřejmě podmínkou místních úřadů, očekávaly však spíše pálenou tašku a tradiční vikýře. Architekti navrhli modernější provedení, dokončené obkladovými deskami, střechu doplnili skrytými okapy.

Další prvky (hliníková okna, vstupní dveře a vrata) jsou pak v antracitové barvě, která ladí s tmavou břidlicovou dlažbou zpevněných ploch. Terasu orientovanou k lesu pokrývají latě z tropického dřeva.

Obec nemá "typickou" tvář, těžko zde hledat nějakou jednotící linku, nechybějí zde dokonce ani sruby. Autoři proto hledali jednoduché, nadčasové tvary, které i svou barevností souzní s místní kopcovitou krajinou.

Terasu v přízemí pokrývá odolné tropické dřevo.

Dům otevřený k lesu

"Kompozici domu tvoří vzájemně se prostupující hmoty sedlové a ploché střechy. Dominantnější část se sedlovou bezpřesahovou střechou navazuje tvarově na okolní zástavbu obce, hmota s plochou střechou je orientována do zahrady," popisuje architekt Lukáš Kubinec.

Většinu přízemí zaujímá velký obytný prostor, který vznikl propojením vstupní haly, kuchyně a obývacího pokoje. Ten se velkými skleněnými posuvnými okny otevírá na terasu. Výhled je až nezvykle uklidňující: vysoké stromy a zeleň budí dojem samoty a příjemného soukromí.

Ve zbývající části přízemí najdete pracovnu, koupelnu, samostatné WC i technické zázemí domu. 

Do podkroví, kam směřují příjemné schody se skleněným zábradlím, umístili architekti ložnici, pokoj pro hosty, koupelnu, šatnu, dětský pokoj (ten využívají děti z prvního manželství, které sem přijíždějí na návštěvu) a prosklenou relaxační místnost s vířivkou, která stejně jako terasa poskytuje nádherný výhled do okolí. "A s bazénem by byla spousta práce," vysvětluje majitel, proč dali přednost spa.

"Původně jsme počítali s volnou terasou, ale nakonec jsme zvolili variantu pokoje s posuvnými velkými okny. Takto můžeme wellness používat celý rok," prozrazuje majitelka.

Wellness v druhém podlaží

Velký důraz zde kladli majitelé i architekti na osvětlení. "Je tady hodně svítidel s LED zdroji. Jsou úplně jiné než halogeny, které máme doma nad rotopedem. Tam ještě než 'vyjedete', už jste zpocení, jaké teplo z nich jde," dodává.

Na galerii v patře pak najdete i pohodlnou pohovku a televizi, jakýsi malý obývací pokoj. Tuto roli svým způsobem tento prostor plní, a to kvůli dětem. "Mám rád přehled o tom, co dělají. Proto není televize v pokoji, když se chtějí dívat, mají ji v chodbě. A to přehlédnout nelze," prozrazuje otec.

Nejen nábytek na míru

Jako u většiny interiérů, které navrhovalo studio CAD Projekt plus, byla i zde většina nábytku vyrobena na míru v čistém a jednoduchém designu. Tmavou dýhu doplňuje bílý lak, vše tak kontrastuje s podlahou v odstínu přírodního dubu. "Tato materiálová kombinace prochází celým domem," upozorňuje architekt Kubinec.

Blízký les a svažitý pozemek ovlivnily vzhled zahrady.

Podlahové vytápění a dřevěná podlaha spolu fungují v dokonalé symbióze, navíc podpořené na dálku ovládaným tepelným čerpadlem (systém vzduch/vzduch). "Stačí si zatopit přes mobil a přijedeme do tepla," říká majitel.

Stavba se stihla i přes různé průtahy ze strany úřadů přesně za rok. Začínalo se 13. července 2011 a skončilo na den přesně, tedy 13. července 2012. "Měli jsme velkou pomoc v tchánovi, který stál řemeslníkům za zády a pečlivě hlídal. Kolikrát si ho ani nevšimli, a najednou slyší: Děláš to špatně. Radost z něho asi neměli," usmívá se majitel.

Rodina začala dům využívat teprve v létě, ale hned se jim zde zalíbilo tak, že tu trávili celé léto. Majitel raději dojížděl téměř hodinu do práce, aby se do útulného domu opět vracel.

Kuchyni se značkou Schüller dodala společnost Minár kuchyně. Výkonná digestoř s přímým odtahem zvládá odstarnit všechny nežádoucí pachy.

Času zde bude trávit rodina opravdu hodně, protože přibude další potomek. "Na venkově" mu bude rozhodně lépe než ve městě. A kdoví, třeba se z bytu v zakouřeném městě stane jen "zimní byt".