Výstava Archiv zázraků:  pocta vodě neboli Kýbl od Ronyho Plesla.

Výstava Archiv zázraků: pocta vodě neboli Kýbl od Ronyho Plesla. | foto: Jana Hoftová

Letadlo z porcelánu i kýbl ze skla daly zámku v Mikulově novou dimenzi

  • 0
Lustr v podobě velké růže, běžící tygři z porcelánu, ale i erb s helmami, lyžemi či odkapávačem na nádobí. I to najdete na festivalu art designu na zámku v Mikulově.

Festival Křehký Mikulov vznikl totiž právě proto, aby ukázal unikátní tvorbu, kde se umění spojuje s funkčním designem, proto art design. Ojedinělou akci připravila galerie Křehký s Regionálním muzeem v Mikulově. První ohlasy jsou jen pozitivní.

Erb galerie Křehký od Maxima Velčovského vypadá, jako kdyby byl vytvořen přímo pro zámek Mikulov.

"Zámek dostal úplně jinou dimenzi," hodnotí doktorka Hana Dvořáková, ředitelka Etnografického ústavu Moravského muzea v Brně. Při pohledu na erb galerie Křehký od Maxima Velčovského, který "korunuje" schodiště ve velkém sále, se tomuto hodnocení ani nelze divit.

"Spolupráce s galerií Křehký byla skvělá. Čekal jsem s napětím, jak výstavu přijmou i místní. Jsou hodně nároční, protože se zde pořádá řada sympozií a výstav, kousek od nás je Vídeň, takže mají s čím porovnávat. Potěšili mě: chválí!" řekl pro iDNES.cz Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově. O akci více zde.

Vázu Buquet tvoří porcelánové květy (Daniel Piršč).

Ve jménu Piršče

Mezi výstavami září skvěle instalovaná expozice "1340 °C ve stínu" Daniela Piršče. Posledních čtrnáct dní toho moc nenaspal, dlouho do noci dokončoval poslední novinky. Cení si zejména kolekce váz Buquet. "možná je to vstup do nové etapy," říká skromně výtvarník, který je i autorem patrně největší porcelánové plastiky u nás vytvořené z jediného kusu.

Objekt Airplane s rozpětím křídel téměř jeden metr v mikulovské dílně Daniela Piršče

Nástěnný objekt Airplane s rozpětím křídel téměř jeden metr (a to po smrštění o 14 procent, které porcelán má) si odbyl svou premiéru právě v Mikulově.

Jeho vznik nebyl vůbec jednoduchý, teprve poslední tři kusy z 15 "přežily". Více než půl roku Daniel Piršč zkoušel, jak přesně postupovat, aby se letadlo během výroby nerozbilo.

"Čtrnáct dní trvá, než můžete takový kus vyjmout z formy, kde schne. Velké kusy mají tendenci k praskání, k tomu je nutné počítat se smrštěním, ani vyjmutí z formy není jednoduché," vysvětluje problémy, s nimiž se musí výtvarník u podobných objektů vypořádat.

Jenže designér Piršč miluje těžká zadání. Dokázal "rozpohybovat " i tygra, který budí obdiv v expozici Archiv zázraků. Místo kouzel použil 22 kusů forem, aby vytvořil podobu zvířete, u něhož máte pocit, že běží. "Loni byl Rok tygra, dostal jsem téma pohyb, tak vznikl logicky tygr," vysvětluje vznik porcelánového zvířete pro světovou výstavu v Šanghaji v roce 2010.

Daniel Piršč u pece ve své dílně

Před šesti lety ostravský rodák odešel z VŠUP v Praze, kde působil v ateliéru keramiky a porcelánu. "Čekali jsme syna a nechtěli jsme ho vychovávat v Praze, a protože žena Tereza je z Mikulova, přestěhovali jsme se do jejího rodiště," vysvětluje Daniel Piršč.

Po škole v Praze a studentech se mu nestýká, dnes totiž učí na vysoké škole v Bratislavě, kam to má jen kousek. Ve volném čase zkouší i s kapelou Tři lotři. První vystoupení po devíti měsících zkoušek je čeká právě v sobotu 25. června na zámku v Mikulově.

Pozvánka i na jiné

Výstav najdete v Mikulově hned několik, stejně jako unikátních objektů. Třeba Rony Plesl měl pro Šanghaj vytvořit svou představu Půdy. Ta neexistuje bez vody, voda se nosí v kýblech… A tak vznik kýbl z broušeného a foukaného skla a nerezu.

Oděvní designérka Hana Zárubová zase pojala téma Obraz jako péřovou bundu, kterou rozložíte a klidně pověsíte na stěnu jako obraz. Podobně by bylo možné popisovat desítky či spíše stovky objektů.

Křehký Mikulov: expozice Archiv zázraků

Festival potrvá až do neděle 26. června, výstavy s ním spojené do poloviny srpna. Jeho součástí je i řada doprovodných akcí. Že jde o skutečně mimořádnou akci, svědčí i osobnost, která ji zahajovala: ředitel mnichovské Pinakothek der Moderne, Florian Hufnagel.

Nechyběla tu však ani ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková či profesor Jiří Pelcl z VŠUP v Praze: "Mikulov má velkou šanci stát se centrem dobrého designu. Konají se zde pravidelná sympozia a přijíždí sem spoustu lidí z celého světa," řekl pro iDNES.cz v den zahájení festivalu.