Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékárna z červených plodů

aktualizováno 
Růži šípkovou znají díky pohádce O šípkové Růžence snad všichni. Když se v červnu obalí voňavými růžovými květy, vypadá vskutku pohádkově. Ale hlavně je doslova zázračně užitečná. Plody keře, který roste na okrajích lesů, mezí a pastvin celé Evropy až do výšky kolem 1200 metrů nad mořem, je obrovskou zásobárnou cenných látek.

Kromě velmi vysokého obsahu vitaminu C obsahují plody šípku i další vitaminy, karoteny, ovocné kyseliny, vanilin, lecitin a řadu jiných látek. Můžete je sklízet od srpna. Připravit z nich lze skvělý kompot, marmeládu, povidla, rosol, mošt nebo víno. Vyluhováním usušených rozdrcených šípků pak vzniká chutný čaj červené barvy, který působí močopudně a pomáhá v boji s infekcí. Působením vysoké teploty se sice část vitaminu C ztrácí, 80 stupňů Celsia by však značná část měla vydržet. Šípkové růži svědčí slunné stanoviště s výživnou půdou, je však v podstatě nenáročná a roste i v horších podmínkách, dobře snáší sucho. Všechny typy růží můžete množit kořenovými oddělky, řízkováním, očkováním a přirozené druhy také výsevem semen, která však většinou klíčí až druhým rokem. Kromě růže šípkové lze totiž využít i plody jiných druhů růží, hlavně takzvaných velkoplodých. Růže jako rod má stovky různých druhů a tisíce odrůd a forem. Velkoplodé růže rostou i u nás, od roku 1960 jsou dokonce pěstovány v kulturních výsadbách. Patří sem například růže dužnoplodá, svraskalá, skořicová, moyesova, alpská či průhonická, která byla vyšlechtěna křížením v Průhonické botanické zahradě u Prahy. Růže dužnoplodá, zvaná též jablečná, roste na vápenaté půdě horských oblastí celé Evropy. Pro svoje kulaté, až 2,5 centimetru dlouhé šípky je v Anglii pěstována již od roku 1750! Šípky jsou jasně červené a mají příjemnou chuť s nádechem vína. Dozrávají v polovině srpna. Růže svraskalá pochází z jižní Asie. V e střední Evropě se pěstuje od roku 1850 jako okrasný keř. Často zplaňuje. Její velké a voňavé květy bílé či temně růžové barvy rozkvétají v květnu a červnu a kvetou postupně po celé léto. Nápadně se vyjímají na pozadí tmavě zelených listů. Sytě červené až karmínové lesklé šípky kulatého tvaru jsou dlouhé až tři centimetry. Šípky dozrávají v říjnu a jejich látkové složení je podobné plodům růže šípkové. To, co tedy tak obdivujete v parcích a v zahradách, když keře kvetou, můžete s chutí pojídat a popíjet na podzim a v zimě. Růže svraskalá je nenáročná na půdu a mrazuvzdorná daří se jí i ve vyšších polohách. Růže bedrníkolistá mezi velkoplodé druhy nepatří, její šípky dorůstají jen asi centimetr. Jsou však velmi zajímavé svou u šípků neobvyklou hnědočernou barvou. Vyskytují se hlavně na severu Evropy, u nás roste například v Českém krasu a na jihu Moravy.

Šípkové víno:

2 kg šípků se zalijí 2,5 l vody se 750 g cukru, přidají se kvasinky. V nádobě uzavřené kvasnou zátkou je hotové přibližně za měsíc, je však třeba nádobu ponechat v teple. Šípky se během doby usadí na dně a víno je pak možné stočit do lahví.
Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz