České kuchyně ovládly chytré ledničky, které potravinám rozumí

  1:00aktualizováno  1:00
Nové moderní chladničky přinášejí promyšlené funkce, o kterých se majitelům starých spotřebičů ani nezdálo. Například dokáží uchovat potraviny dlouhodobě čerstvé. Jejich provoz je navíc tichý a maximálně úsporný, takže zásadně šetří energii spotřebovávanou v domácnosti.

Díky efektivnímu systému proudění vzduchu nabízí chladničky Indesit Icon až dvakrát delší skladovatelnost a čerstvost potravin. | foto: Indesit

Chladničky Electrolux přináší systém FreshFrostFreeTM

Nová linie chladniček Electrolux FreshFrostFree je vybavena technicky pokročilým systémem, který pomáhá udržet zeleninu a ovoce v chladničce déle čerstvé. To nejen šetří peníze, ale také snižuje množství odpadu, který domácnost vyprodukuje.

Řada chladniček Electrolux FreshFrostFree zahrnuje nové modely vybavené funkcí FreeStore.

Chladničky Electrolux FreshFrostFree jsou vybavené funkcí FreeStore.

Řada chladniček FreshFrostFree zahrnuje i nové modely vybavené funkcí FreeStore. Jde o dynamický cirkulační systém, jenž v chladničce rovnoměrně distribuuje teplotu a vlhkost.

Díky němu si už nemusíte dělat starosti s tím, do kterého místa v chladničce potraviny umístíte. Prostor tak lze využít mnohem účelněji. Navíc je v ledničce dosaženo nižší teploty a jsou minimalizovány rozdíly teplot v různých oddílech, čímž se zpomalují biologické procesy. Výsledkem je, že potraviny se déle uchovají čerstvé a také si udrží své zdraví prospěšné vlastnosti.

Zabiják nepříjemných pachů a bakterií

Obvyklým problémem běžných chladniček jsou různé pachy. S těmi se umí vypořádat vzduchový filtr TasteGuard. Pachy, které by mohly změnit chuť a vůni jídla, účinně omezuje.

V chladničce jsou také zásuvky vyhrazené na maso a ryby s funkcí NaturaFresh, která pomáhá zachovat jejich přirozenou čerstvost až třikrát déle při teplotě 0 °C, než je tomu u standardních chladniček.

Obvyklým problémem běžných chladniček jsou různé pachy. S těmi se umí v chladničkách Electrolux vypořádat vzduchový filtr TasteGuard. Pachy, které by mohly změnit chuť a vůni jídla, účinně omezuje.

S pachy v chladničce se umí vypořádat vzduchový filtr TasteGuard.

Další zajímavou funkcí je systém Multiflow, kdy do modelu chladničky s touto funkcí můžete bez obav umístit jakýkoliv předmět na vámi zvolenou polici.

Chladný vzduch pomalu proudí každým patrem chladničky a každou polici ochlazuje na stejnou, optimální teplotu. Chladnička si tak uchová ideální prostředí pro ochranu pokrmů před tvorbou bakterií, jelikož na zadní stěně nekondenzuje voda a stěna zůstává suchá.

Chladničky FreshFrostFree dosahují energetické třídy A+, která představuje výraznější šetření životního prostředí. Energeticky nejúspornější z nich je chladnička Electrolux ENB38739X, která dosahuje dokonce energetické třídy A++. Katalogová prodejní cena chladničky je 18 990 korun.

Dalším novinkou je chladnička Electrolux ENB44691X v energetické třídě A+. Hlavní předností chladničky se šířkou 70 cm je velký využitelný objem až 305 l, u mrazničky je to potom 102 l. Další výhodou je LCD displej na nerezových dveřích chladničky a systém Multiflow. Tento model je v nabídce za prodejní cenu 29 990 korun.

Přehled dalších funkcí chladniček Electrolux s FreshFrostFree:

 • Funkce QuickChill: Chladí nápoje o 40 procent rychleji než
  standardní chladnička. Studené nápoje budete mít vždy po ruce.

 • EnergySaver: Energetická třída A+ s možnostmi snižování spotřeby energie. Funkce Eco&Holiday zaručují optimální výkon s nejnižší možnou spotřebou během každodenního používání, ale i v době, kdy ji neotvíráte, protože jste na dovolené.

 • TwinTech: Chladnička a mraznička jsou na sobě zcela nezávislé, protože mají dva oddělené systémy výparníků a cirkulace vzduchu.

Chladničky Indesit a Hotpoint jsou ekologické a velmi tiché

Novinkou právě vstupující na český trh je řada Icon značky Indesit a série Evolution značky Hotpoint, které jdou v technologiích ještě o krok dál.

Ekologický a tichý provoz

Nové ekologické funkce umožňují moderním lednicím neustále kontrolovat teplotu uvnitř i vně spotřebiče a efektivně regulovat svůj výkon, což výrazně minimalizuje jejich spotřebu. Chladničky Hotpoint Evolution nabízejí svým uživatelům energetickou třídu A++ a řada Indesit Icon třídu A+. Oproti lednicím starým deset a více let mají pouze třetinovou spotřebu energie.

Chladničky Hotpoint Evolution nabízejí svým uživatelům energetickou třídu A++. Nové typy lednic jsou také velmi tiché.

Chladničky Hotpoint Evolution nabízejí svým uživatelům energetickou třídu A++. Nové typy lednic jsou také velmi tiché.

Nové typy lednic jsou také velmi tiché. Mají elektronicky ovládaný kompresor i ventilátor, takže je vůbec neslyšíte. Pokud si pořídíte novou lednici, odpadne vám také odmrazování.

Díky efektivnímu systému proudění vzduchu nabízejí chladničky až dvakrát delší skladovatelnost a čerstvost potravin. Nemusíte si dělat starosti s tím, kam v lednici jídlo uložíte, protože teplota je všude stejná. Molekuly kyslíku vháněné dovnitř speciálním systémem zabraňují šíření pachů a bakterií a ionty stříbra na vnitřních stěnách lednice působí proti bakteriím i plísním.

Optimální teplota za jakékoliv situace

Funkce rychlého chlazení Super cool a Super freeze jsou u chladniček Hotpoint a Indesit již samozřejmostí. Zabraňují zvýšení teploty v chladničce či mrazničce, když se vrátíte domů z nákupu a vložíte do ní větší množství potravin s vyšší teplotou. Díky této funkci si také nemusíte dělat starosti, pokud potřebujete lednici vícekrát otvírat a zavírat.

Lednice Indesit Icon jsou k dostání v několika barvách, kromě klasické bílé se nabízí také stříbrná a nerezová.

Lednice Indesit Icon jsou k dostání v několika barvách, kromě klasické bílé se nabízí také stříbrná a nerezová.

Teplota se po aktivaci funkce automaticky sníží a sama se vypne v momentě, kdy se teplota potravin i vnitřku lednice dostane na optimální hladinu. Využít ji můžete také pro rychlou přípravu ledu do nápojů.

Vnější displej poskytuje přehled o funkcích a snadné ovládání. Lednice Hotpoint Evolution a Indesit Icon jsou k dostání v několika barvách: kromě klasické bílé se nabízí také stříbrná a nerez, u Hotpoint Evolution i černá. Doporučená prodejní cena začíná u 15 tisíc korun.

Chladničky ProFresh od AEG: uchovají potraviny plné vitaminů

Elegantní a stylové kombinované chladničky z nové řady AEG Neue Kollektion potěší všechny, kdo si potrpí na kvalitní potraviny a dbají na jejich správné skladování.

Jsou vybaveny beznámrazovou technologií ProFresh, díky níž si potraviny udrží téměř stoprocentní vlhkost, a tak i po týdnu v lednici zůstanou stále šťavnaté, chutné a plné vitaminů.

Chladnička AEG má speciální zásuvku FreshBox s teleskopickými výsuvy, která je určena k ukládání potravin vyžadující nižší teplotu (maso, ryby).

Chladnička AEG má speciální zásuvku FreshBox s teleskopickými výsuvy, která je určena k ukládání potravin vyžadující nižší teplotu (maso, ryby).

Správný způsob uchovávání potravin přináší profesionální technologie ProFresh doplněná chytrým systémem proudění vzduchu MultiAirFlow. Celé kouzlo tkví v odděleném systému chlazení.

Chladnička a mraznička jsou na sobě zcela nezávislé jednotky, což umožňuje optimalizovat teplotu i vlhkost. Kombinované chladničky mají obvykle pouze jeden systém chlazení, a proto je vzduch uvnitř suchý a potraviny ztrácejí vodu.

MultiAirFlow zajišťuje konstantní cirkulaci vzduchu ve všech úrovních chladničky. Nezáleží tedy na tom, kam jednotlivé druhy potravin uložíte. Dokonce i po každém otevření dvířek se díky této funkci vnitřní teplota rychle vrátí na svou původní hodnotu.

Optimální vlhkost a správné proudění vzduchu společně vytvářejí ideální podmínky pro skladování potravin po delší dobu.  

LED osvětlení, LCD displej a minutka

Osvětlení interiéru chladničky zajišťuje moderní a kvalitní LED světlo. Má nižší spotřebu energie než standardní žárovky a vydrží bez výměny navždy. Příjemným detailem je efekt postupného rozsvěcování Rise-on, při otevření dveří roste intenzita světla plynule po dobu dvou sekund.

Osvětlení interiéru chladničky AEG zajišťuje moderní a kvalitní LED světlo.

Osvětlení interiéru chladničky AEG zajišťuje moderní a kvalitní LED světlo.

Nové chladničky AEG jsou vybavené elegantním LCD displejem, jež umožňuje přesné a rychlé nastavení teploty a funkcí.

Nové chladničky AEG jsou vybavené elegantním LCD displejem, jež umožňuje přesné a rychlé nastavení teploty a funkcí.

Nové chladničky jsou vybaveny elegantním LCD displejem, jež umožňuje přesné a rychlé nastavení teploty a funkcí. Novinkou je funkce "minutka". S tímto užitečným pomocníkem při každodenním vaření můžete měřit čas u několika pokrmů najednou (minutku lze nastavit až na 90 minut).

Chladnička se hlásí o slovo akustickými signály, například po pěti minutách upozorní na stále otevřené dveře, u mrazničky přibližně již po minutě a půl.

Další pomocníci pro zdravější uchovávání potravin:

 • FreshBox: Speciální zásuvka s teleskopickými výsuvy je určena k ukládání potravin vyžadujících nižší teplotu (maso, ryby). Kromě toho je k dispozici funkce rychlého zchlazení, například pro právě přinesené potraviny.

CleanAir filtr u chladniček AEG absorbuje veškeré pachy uvnitř chladničky, a tím chrání přirozené aroma jednotlivých potravin.

CleanAir filtr u chladniček AEG absorbuje veškeré pachy uvnitř chladničky, a tím chrání přirozené aroma jednotlivých potravin.

 • CoolMatic: Pokud vložíte do ledničky větší množství potravin najednou, zvolte funkci rychlého zchlazení CoolMatic; v krátkém čase zchladí potraviny na správnou skladovací teplotu. 

 • Podobnou funkci najdete i u mrazničky, nazývá se FrostMatic. Rychlé zmrazení je úsporné a zároveň užitečné, v potravinách zůstane víc výživných látek.

 • MaxiBox: Zásuvka na zeleninu s objemem 44 litrů je největší na trhu. Uvnitř se skrývá nastavitelný dělič pro přehlednější skladování potravin a dvojité dno zabraňující kontaktu s kondenzací.

 • CleanAir: Není vidět, ale cítíte jeho přítomnost. Filtr absorbuje veškeré pachy uvnitř chladničky, a tím chrání přirozené aroma jednotlivých potravin, dokonce i když nejsou samostatně zabalené.

Modelová řada AEG s technologií ProFresh

Nerezová chladnička S83200CMM0 a její černá varianta S83200CMB0 patří k modelům, u nichž najdete kompletní vnitřní výbavu a veškeré nové funkce, to znamená filtr CleanAir, funkce rychlého zchlazení i zmrazení, velký box na zeleninu s rychlým chlazením, LCD displej a světelnou i zvukovou signalizaci. Chladnička má objem 239 l a mraznička 78 l, energetická náročnost A+. Cena: 23 990 korun.

Chladničky AEG jsou vybavené beznámrazovou technologií ProFresh, díky níž si potraviny udrží téměř stoprocentní vlhkost, a tak i po týdnu v lednici zůstanou stále šťavnaté, chutné a plné vitaminů.
Chladničky AEG jsou vybavené beznámrazovou technologií ProFresh, díky níž si potraviny udrží téměř stoprocentní vlhkost, a tak i po týdnu v lednici zůstanou stále šťavnaté, chutné a plné vitaminů.

Chladničky AEG jsou vybavené beznámrazovou technologií ProFresh. Potraviny i po týdnu v lednici zůstanou stále šťavnaté, chutné a plné vitaminů.

Nejvíce prostoru nabízí nerezový model S94400CTM0 s objemem chladničky 305 l a mrazničky 102 l. Má nejvyšší mrazicí výkon, proto je na rozdíl od ostatních modelů vybaven dvojitým systémem regulace se dvěma termostaty. Přesto je v energetické třídě A++. Vnitřní osvětlení zajišťuje halogenové světlo. Jediné, co u tohoto modelu nenajdete, je mrazicí zásuvka MaxiBox. Cena: 36 000 korun.

Chladničky Whirlpool: čerstvé potraviny a stálá teplota

Absolutní novinka v chlazení je volně stojící chladnička Whirlpool WBC 35692 A++ NFCX v nerezovém provedení. Ta je vybavena speciální nulovou zásuvkou Active0°, která díky optimálnímu proudění vzduchu a ideální vlhkosti systému Fresh Control uchovává čerstvé potraviny vyžadující teploty kolem 0 °C déle čerstvé. Samozřejmostí je beznámrazový systém No Frost. Doporučená cena je 20 390 korun.

Vestavná chladnička Whirlpool ART 866/ A+ kombinovaná s mrazákem disponuje celkovým objemem 284 litrů.

Vestavná chladnička Whirlpool ART 866/ A+ kombinovaná s mrazákem disponuje celkovým objemem 284 litrů.

Vestavná chladnička Whirlpool s technologií Fresh Control udržující ideální vlhkost.

Vestavná chladnička Whirlpool s technologií Fresh Control udržující ideální vlhkost.

Vestavná chladnička Whirlpool ART 866/ A+ kombinovaná s mrazákem disponuje celkovým objemem 284 litrů. V základní výbavě je technologie Fresh Control udržující ideální vlhkost a 6. smysl zajišťující stálost teploty a také novinka Active°O, speciální nulová zásuvka.

Dále chladnička nabízí Fresh Control ethylen absorbující balíčky, které zachycují chemické látky uvolňující se z potravin při procesu zrání, čímž udrží ovoce a zeleninu až o tři dny déle čerstvé. Chladnička je v energetické třídě A+. Doporučená maloobchodní cena je 23 990 korun.

Autor:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

Otestujte nový akumulátorový vysavač, za odměnu si ho můžete nechat

Sací výkon vysavače Pure F9 se u většiny modelů automaticky přizpůsobí povrchu,...

Vysávání a mytí nádobí. To jsou adepti na „koalici“ dvou nejméně oblíbených domácích prací. Jenže zatímco myčka...

Polovina soutěžících o chladničku nezvládla tři otázky. Zkuste to vy

Díky kamerám si můžete zkontrolovat obsah své chladničky odkudkoli a kdykoli.

Vyhrát velkou kombinovanou chladničku před létem je určitě skvělá zpráva. Bohužel jen polovina soutěžících odpověděla...

Zkuste odpovědět na tři otázky a vyhrajte luxusní lednici za 40 tisíc

K aplikaci Home Connect lze připojit všechny domácí spotřebiče.

Chytré spotřebiče dokážou ušetřit čas potřebný pro fungování domácnosti, ale zvládnou zabránit i některým rodinným...

Najdete na iDNES.cz