Zchátralé lázně v Liberci opravilo město. Je z nich atraktivní galerie

  1:00aktualizováno  1:00
Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto let plnily svůj původní účel. Než se v nich před čtyřmi lety usídlila Oblastní galerie Liberec.

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto let plnily svůj původní účel. | foto: Oblastní galerie Liberec

Budova městských lázní představuje zajímavou ukázku architektury své doby, kdy se na stavbách současně uplatňovaly prvky nastupující secese a dosud převažujícího historismu.

Fotogalerie

Její interiéry dodnes udivují bohatostí a velkorysostí. O štědrosti stavitele svědčí mimo jiné vysoká dvoupodlažní bazénová hala, mramorová schodiště, štuková výzdoba, nástěnné dekorativní malby, bohatě zdobená zábradlí a jiné uměleckořemeslné práce. Lázně byly v plném provozu až do roku 1990, poté však několikrát měnily majitele a chátraly.

Překvapivé využití

Až v roce 2005 připadla dlouhodobě nevyužívaná stavba městu Liberec, které začalo se záchrannými pracemi a hledáním vhodného využití, toto období skončilo v roce 2009 uzavřením dohody mezi městem, Libereckým krajem a Oblastní galerií Liberec o budoucím využití lázní pro galerijní účely.

O návrh revitalizace se postaral liberecký ateliér Sial, galerie převzala lázně do pronájmu 1. září 2013 a po přestěhování sbírek a instalaci nových expozic je 28. února 2014 otevřela veřejnosti.

Atraktivní cíl turistů

Projekt zahrnoval celkovou rekonstrukci historické budovy pro potřeby výstavního a kulturního centra a výstavbu nového depozitáře. Bývalé lázně nyní poskytují výstavní prostory pro stálou expozici i krátkodobé výstavy a místnosti pro edukační programy.

Návštěvníci zde najdou také knihovnu, kavárnu, šatnu a prodejnu katalogů, nechybějí ani skladové a archivní prostory a kanceláře pro zaměstnance. Budova je celá bezbariérová, má příjemné prostředí a pohodlí moderního výstavního provozu.

Zdařilé rekonstrukce

Samozřejmostí je komplexní zabezpečení výstavních prostor pomocí kamerového systému a protipožárních a bezpečnostních čidel.

Z bývalých lázní se stal nový atraktivní cíl turistů a návštěvníků Liberce. Projekt rekonstrukce lázní byl oceněn hlavní cenou Grand Prix Obce architektů za rok 2013 a novostavba depozitáře získala hlavní cenu Klubu za starou Prahu jako nejzdařilejší novostavba v historickém prostředí realizovaná na území České republiky v roce 2013.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Autoři:Nejčtenější

Když si koupíte koženou pohovku za dvacet tisíc, budete sedět na igelitu

O koženou pohovku je třeba se starat přesně podle návodu výrobce.

Zatímco poměr masa v uzeninách už vnímá většina zákazníků, jen málokoho napadne, že pro nábytek označený jako kožený...

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Za Prahou si postavili dům snů. Obavy z dřevostavby jsou zbytečné

Stavba domu trvala pět měsíců od kopnutí do země po stěhování do hotového.

Renata a Ladislav pobývali dlouhé roky v Americe, ve dřevěném domě. Kolem nich žila spousta dalších lidí v...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Byt v kubistickém domě díky novému majiteli a designérce opět zazářil

Stůl Gadeskov (Jysk) z masivního dřeva s kovovou podnoží je doplněn židlemi DSW...

Byt v kubistickém domě architekta Otakara Novotného z roku 1911, původně určeného učitelům, koupil majitel cíleně. Přál...

Nejlepší dřevěnou stavbou roku 2018 se stala kancelář na stromě

Celkový vítěz soutěže, projekt Tree Office. Návrh umožňuje pracovat nebo...

Do šestého ročníku největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice, Stavby s vůní dřeva 2018,...

Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...Najdete na iDNES.cz