Lakýrníkem se dnes člověk stává snadno a rychle

Zatímco rezavá hříva vlasů je snem řady žen, pohled na rezavý plot či vrata vyvolává ve většině lidí zoufalství. Řadu let jim nezbývalo nic jiného, než strávit v potu tváře řadu hodin kartáčováním rezavých povrchů a pak natíráním a dobrovolným se proměněním v "čichače" nejrůznějších ředidel. Naštěstí rez lze už dnes zvládnout mnohem jednodušším a pohodlnějším způsobem.

U neošetřených kovových ploch umí rez - či odborněji koroze - pořádně poničit vzhled, ale dokonce dokáže jako červotoč "hlodat" do hloubky tak dlouho, až se například zábradlí na terase promění ve vražedný nástroj. Stačí se totiž víc opřít a majitel se může dostat mezi čísla ve smutných statistikách. Proto se kovové povrchy bez nátěru neobejdou.

Se základem nebo bez

Pokud nejste zkušený kutil a lakýrník, bude při rozhodování, jaký typ nátěru použít například na zkorodovaný povrch, nejlepší poradit se v některé specializované prodejně. Tam vám mohou dokonce na počkání namíchat i požadovaný odstín barvy. V nabídce jsou dnes nejrůznější nátěry, třeba na očištěný nebo přímo na rezavý kov, rozlišují se barvy interiérové vnitřní a exteriérové - venkovní. V poslední době se začaly objevovat nátěry, které se mohou použít přímo na rezavé povrchy a zároveň na dřevo, takže vám třeba na opravu nábytku kombinovaného s kovem postačí jedna plechovka. "Například barvu Alkyton lze natřít přímo na zkorodovaný povrch, stačí jen odstranit šupinové zbytky staré barvy. V interiéru stačí jen jedna vrstva," radí Jaroslav Hermanovský, zástupce firmy Rust-Oleum, která se specializuje na výrobu barev. "Podle toho, jaký potřebujete povrch, si vyberete barvu v hladkém lesklém odstínu nebo v takzvaném kladívkovém provedení, které velmi dobře maskuje nerovnosti povrchu," dodává. Ti, kteří dávají přednost klasické kombinaci základového a vrchního nátěru, mohou použít různé typy. Například na zkorodovaný povrch se nanese jedna vrstva základové barvy, která podstatně prodlouží životnost nátěru. Nevýhodou je potřebná delší doba mezi nanesením základové a vrchní vrstvy. Natření metru čtverečního přijde na necelých sedmdesát korun. U špatně přístupných míst nebo pro urychlení práce lze použít rychleschnoucí základovou barvu. Povrch však musí být dokonale očištěný, proto se využívá spíše u nových nezkorodovaných materiálů. Metr čtvereční natřené plochy pak přijde rovněž asi na sedmdesát korun. Rozdíl je v tom, že v případě použití základové barvy bude práce trvat déle - dvě vrstvy. Bez základového nátěru to je sice rychlejší, ovšem při nižší odolnosti barvy. Někteří výrobci dokonce nabízejí vrácení peněz, pokud nebudete se zakoupenou barvou spokojeni. Při aplikaci se ovšem musí dodržet příslušný návod. Také by se neměly kombinovat nátěry od různých firem. Mohla by se tak snížit nejen životnost, ale i kvalita nátěru.

Postačí i sprej

Komu nepřirostl k srdci štětec a plechovky s barvami, může zkusit spreje. I v tomto případě existují speciální barvy na různé typy materiálů, nebo univerzální spreje. "Oblíbené jsou v poslední době hlavně vodou ředitelné aerosolové barvy Aquasprej, protože neobsahují freony, ničící ozonovou vrstvu země, navíc se s nimi pracuje velmi snadno," vysvětluje Miroslav Semera z firmy Plasti-Kote, "tyto barvy jsou schválené i pro použití na dětské hračky." Spreji, jejichž ceny se pohybují kolem sto padesáti korun za čtyři sta mililitrů, se stříkají dětské hračky a nábytek, ale i také sádrokarton, zdivo, keramika či sklo. Výjimkou není ani hliník, barevné kovy a dřevo. Dřevo sice nepodléhá korozi, přesto se nedoporučuje ponechat ho bez nátěru, potřeba jsou i pečlivé opravy. Předměty z neošetřeného dřeva totiž bývají sice příjemné na dotyk, ale mohou se snadno zašpinit. Vlhkost, která může do nechráněného dřeva proniknout, potom způsobuje nežádoucí deformace. Pak se nebudete moci dostat třeba do skříně nebo otevřít zásuvku prádelníku.

Jak působí barvy na člověka a místnost

Barva Vliv na lidskou psychiku Optické působení Vhodné místnosti
Teplé barvy (obecně) veselé, lehké, povzbudivé rozšiřují a oživují místnost pracovny, jídelny
a dětské pokoje
Studené barvy (obecně) pasivní, čisté, jasné a svěží rozšiřují prostor kuchyně, koupelny a pracovny
a ustupují do pozadí

Tmavé odstíny (obecně) uklidňující, noblesní, věcné ohraničují a zužují velké, prostorné

a reprezentační místnosti

Žlutá povzbuzuje, veselá, ve světlém odstínu rozšiřuje pracovny, jídelny,

komunikativní prostor, v intenzivním dětské pokoje

vystupuje do popředí

Žlutozelená přívětivá, veselá, ve světlých odstínech rozšiřuje pro všechny prostory vyžadující

připomínající přírodu prostor, v tmavých ho zužuje přátelskou a přívětivou atmosféru

Zelená uklidňuje, působí vyrovnaně, neutrální ložnice a pracovny

snižuje napětí

Modrozelená uklidňující a chladná zužuje prostor reprezentativní prostor Modrá elegantní, svěží, chladná rozšiřuje prostor koupelny, kuchyně a pracovny Indigově modrá uklidňuje, vážná, distancovaná zmenšuje a vzbuzuje pracovny a ložnice

dojem hloubky

Modrofialová vážná, slavnostní zužuje prostor elegantní, slavnostní

a reprezentační místnosti

Červenofialová extravagantní, tajemná, v jemné v tmavých odstínech slavnostní místnosti,

variantě působí sladce až hravě zmenšuje, ve světlých rozšiřuje dívčí a dámské pokoje

Purpurová extravagantní, tajemná relativně neutrální slavnostní místnosti,

dívčí a dámské pokoje

Sytá červeň dynamická, aktivizující, agresivní může deptat a působit úzkost pro místnosti na party Oranžovo- a žlutočervená podněcuje, aktivuje zužuje prostor pro místnosti na party Bílá světlá, jasná, lehká rozšiřuje prostor pro všechny místnosti,

kde nechcete zvláštní účinek

Černá věcná, strohá, těžká silně zmenšuje prostor pro místnosti,

kde má působit barevné zařízení

Šedá pasivní, neutrální, vyrovnaná neutrální pro každý druh nábytku,

který má působit neutrálně