Květinou proti hmyzu

Sítě do oken, spreje, plácačky - to všechno pomáhá zlikvidovat alespoň část bodavého hmyzu, ale našla by se i lepší zábava.
to všechno pomáhá zlikvidovat alespoň část bodavého hmyzu, ale našla by se i lepší zábava. Tak proč nenechat část práce na někom jiném - přesněji na domácích květinách. Když si ty pravé, které svou vůní odpuzují hmyz, postavíte do okna, účinek bude možná větší, než jste čekali.

Rostlinami neustále stoupá proud vody - kořeny ji nasávají a listy odpařují. Některé spolu s uvolňovanou parou posílají do okolí i aromatické silice. Rostliny si je vytvářejí jako ochranu před nepřáteli - patogenními mikroorganismy i hmyzem, ale také pro konkurenční boj s ostatními druhy rostlin. Že je lze v bytě využít i pro lidské zdraví, dokazuje například eukalyptus, jehož silice "dezinfikuje vzduch", a pomáhá tak při alergiích a astmatu. Sušená levandule se zase v sáčcích věší do skříní, aby odpuzovala moly, zákeřně rozežírající ty nejoblíbenější vlněné šaty a svetry. Hmyz však odpuzuje i živá levandule v květináči - a navíc poslouží jako výborné čerstvé koření v kuchyni. Proti hmyzu je nejúčinnější právě aromatické koření, které se pro svou chuť a vůni využívá v kulinářství již odedávna. Hmyz má však jiný vkus, a proto takto provoněnou místnost raději dobrovolně opouští. Nejlepší je mít arzenál zeleného koření vyrovnaný na okenním parapetu, aby si dotyčný komár či moucha svou návštěvu rozmysleli už předem. Koření tak může růst přímo v kuchyni - je po ruce a zároveň odhání dotěry, kteří by rádi ochutnali, co je dnes dobrého, nakladli svá vajíčka do masa na řízky či ochutnali trochu dobré lidské krve. Asi nejúčinnější rostlinou je v tomto ohledu bazalka. Stačí, když s ní trochu pohnete, a její charakteristická vůně je cítit i několik metrů daleko. Bazalky jsou pohledné a výborně chutnají - ve středomořské kuchyni jsou přímo nepostradatelné. Těstoviny s bazalkovou pastou, rajčatový salát s olivami a čerstvými bazalkovými lístky, to jsou zdravé a lehké dobroty, které v létě přijdou vhod nejen v Itálii. Bazalky jsou navíc vyšlechtěny do mnoha odrůd, a tak si můžete pořídit jednu s purpurovými listy, další se skořicovou, anýzovou či citronovou vůní, a pak už jen zkoušet, která bude k jakému pokrmu nejlepší. Bazalky potřebují teplé, slunné místo, propustnou výživnou půdu, a dostatečnou zálivku. Konce můžete stále zaštipovat a používat, a rostlina se bude větvit v úhledný keříček. Podobně mnohostranné použití má i rozmarýna, tymián, yzop, šalvěj, máta, majoránka, dobromysl, saturejka, myrta, santolína, fenykl, koriandr či kopr. Látky odpuzující hmyz vylučují i některé okrasné rostliny - aksamitník (zvaný afrikán - ten nechutná mouchám, proto jej běžně najdete snad u všech zadních vchodů do hotelových kuchyní) či vratič obecný. Můžete je pěstovat na balkoně, kolem pergoly či jako ozdobnou obrubu zdí.

Co nemá hmyz rád

* Nenechávejte nikde ležet zbytky potravin a drobečky co nejdříve vysajte. Udržujte v čistotě zejména nádoby na kuchyňské odpadky.

* Kompost zakládejte co nejdále od domu.

* Mouchám vadí sušené květy šeříku. Rozložíte-li je po bytě, mouchy odletí. Doma si můžete vyrobit i neškodnou a nejedovatou mucholapku - smíchejte mletý pepř se sirupem na kašičku, natřete s ní piják a navlhčený jej položte na talíře.

* Rozestavíte-li v místnosti několik misek se čpavkem, budou se jí vosy vyhýbat. (man)

Pramen: Rady pro domácnost, nakladatelství Beta - Dobrovský, Ševčík