Kožená sedací souprava

Kožená sedací souprava - Světlá kůže je sice moderní, vyžaduje však větší nároky na údržbu. | foto: Nábytek Říha

Kůže - stále oblíbená klasika

  • 7
Obliba sedacích souprav z klasické kůže stoupá. Jejich výběr je opravdu tak pestrý, že si přijde na své jak zákazník praktický, tak náročný, kterému jde i o efekt. Pestrostí výběru se však nemyslí jen barevná škála. Vždyť jen technologií zpracování kůže je dvanáct.

Sedací soupravy z kůže vypadají efektně. Pro jejich výrobu se používá téměř výlučně hovězí kůže. Je nejen cenově nejdostupnější, ale i dostatečně hustá a tvárná. Občas se vyskytne i buvolí kůže a teletina, jsou však příliš drahé.

Vepřovice není k dalšímu zpracování vhodná. Do značné míry záleží i na zemi původu kůže. Tradici nejvyšší kvality drží Austrálie, která využívá svých přírodních podmínek pro chov zvířat a věnuje mu velkou péči.

Chov skotu pro oděvní a nábytkářský průmysl předpokládá nejen vhodné prostředí, ale i šetrné zacházení se zvířaty. Jejich kůže je pak zdravá a neporušená.

Barevné variace
Dávno pryč jsou doby, kdy kožená sedací souprava měla automaticky černou barvu. "Dnes je to naopak: k černé barvě se dnes kloní jen velmi malý počet lidí," říká architekt Marek Konečný. Důvodem je především skutečnost, že naše doba s sebou přináší spíše menší drahé byty, u kterých je snaha o docílení opticky většího dojmu. Takový požadavek černý nábytek nesplňuje," dodává.

Mezi pastelovými odstíny kůže proto postupem času začaly stále víc převládat světlejší tóny. Tento trend výrazně zesílil před šesti lety, kdy přišly do módy velmi světlé až bílé odstíny, což trvá dodnes. Tím však stoupají i nároky na čištění a údržbu.

"Čím pohodlnější člověk, tím tmavší barva," konstatuje Jan Veselý, zástupce firmy Correct Interior-Natuzzi. Světlá kůže totiž vyžaduje čištění v průměru jednou měsíčně.

Péče je nutná
Péče o kůži se odvíjí od technologie jejího zpracování. Obecně platí, že čím víc je impregnovaná, tím bývá odolnější. Určité typy mají na sobě, laicky řečeno, téměř tuhou lakovou vrstvu. Taková kůže je i levnější - lak totiž umí zakrýt mírné přírodní nedokonalosti ve struktuře materiálu.

A jakou výhodu nabízejí dražší typy kůže, které zároveň rychleji získávají patinu a jsou celkově náročnější na údržbu? Zmíněné negativum je u nich vyváženo kvalitou kůže samé, která není tolik zbrušována a není opatřena nánosy ochranných vrstev. Je na omak jemnější, příjemnější a působí na první pohled ušlechtileji a exkluzivněji.

Nezapomínejme, že určitá patina získaná stářím k přírodní kůži patří. Přítomnost osobitých znamení, která vyprávějí životní příběh zvířete, jako jsou například zhojené jizvy, vrásky a žilnatost, dokazuje, že kůže jsou pravé a mají velkou cenu.

"U kůže typu 25 je praktičnost vyvážena 'kůžovatostí', proto ji považuji za často nejlepší volbu," doporučuje Jan Veselý. "Ale samozřejmě výběr vždy záleží na konkrétním použití. Má-li rodina psa, který rovnou ze zahrady vběhne na pohovku a několikrát se po ní proběhne sem a tam, nemá smysl bledě modrá jemná kůže, i když i takové případy jsem zažil. To nedoporučuji."

Kožený nábytek je vhodné umístit nejméně 50 centimetrů od zdrojů tepla, jako například ohřívačů nebo radiátorů, a nevystavovat ho přímému slunci - tím se zajistí trvalá jasnost barvy potahu.

Novinka: drcená kůže
Zájem o kožený nábytek je velký, přírodní zdroje jsou však omezené. Hledají se tedy způsoby, jak pravou kůži nahradit.

Zcela nově se objevuje "drcená kůže" - rozdíl mezi ní a pravou kůží je asi jako mezi dřevem a dřevotřískou nebo mezi steakem a hamburgrem. Určitě přináší své výhody a je úsporná, ale pravá kůže zůstane ceněnou klasikou.

Jak pečovat o kožený nábytek

1. Lakovaná kůže je lépe čistitelná, není-li mechanicky poškozená. Prach je nutné pravidelně stírat čistou, suchou, jemnou bílou utěrkou.

2. Pokud použijete vysavač nastavený na střední stupeň sání, netřete jeho příslušenstvím přímo o potah.

3. Mastnota i špína se odstraní mýdlovou vodou a hadrem.

4. Je třeba věnovat péči pórům a pečlivě je vyčistit.

5. Povrch se nesmí promočit a je nutné jej ihned osušit čistou utěrkou.

6. Vyvarujte se sušení kůže na přímém slunci nebo fénem na vlasy.

7. Kdo chce provést větší generálku, potřebuje navíc anilinový krém, který má stejný základ jako anilinové barvy použité při zpracování materiálu ve výrobě. Mýdlová voda je korunovou záležitostí, anilinový krém přijde zhruba na 60 korun.