Pohyblivé rameno chrání pokrm před připálením.

Pohyblivé rameno chrání pokrm před připálením. | foto: Philips

Jídlo v hrnci už nemusíte míchat, zvládne to sám. Kam kráčí spotřebiče

  • 48
Hrnec, kde se jídlo samo míchá, indukční deska, která může nahradit i parní troubu. Nebo pračky, které perou ve vodě, kde teploměr ukazuje 15° C. To a další novinky nabídl největší evropský veletrh spotřební elektroniky IFA v Berlíně, který končí 5. září.

Nízká spotřeba, intuitivní ovládání, nižší hlučnost a chytré senzory, které pohlídají i to, na co člověk zapomene. Na to v Berlíně především vsadili výrobci domácích spotřebičů. A samozřejmě také na design.

Pračka Eco Bubble využívá kromě "bublin" i digitální invertorový motor.

Často tak využívali digitální invertorové motory a kompresory, které snižují spotřebu i hlučnost jak praček, tak chladniček.

A to nejen u prémiových modelů, kdo chce v dnešní nabídce uspět, musí nabídnout nejvyšší parametry u všech svých modelů. Například Samsung proto letos už u svých chladniček nabízí pouze No-frost provedení jak v chladicí, tak v mrazicí části.

Jeho pračky zase využívají technologii Eco Bubble, kdy takzvaný generátor bublin vhání hned od počátku pracího cyklu do bubnu pračky vzduch, který se mísí s vodou i pracím prostředkem. Kyslík tak reaguje s enzymy v něm obsaženými. Vzniká aktivní pěna, která reaguje už při nízkých teplotách, s programem Super Eco dokonce vyperete již při 15° C.

Také spotřebiče určené pro přípravu jídel hledají všechny možnosti, jak zaujmout zákazníka. Proto se využívají zkušenosti z profesionálních kuchyní, mistrem kuchařem se tak může stát doma každý. Nebo téměř každý.

Hrnec, kde se jídlo samo míchá

Pro propagaci spotřebiče Homecooker si firma Philips pozvala mediálně atraktivního šéfkuchaře, samotného sira Jamie Olivera.

Podílel se jak na vývoji spotřebiče, tak na jeho předvedení v Berlíně. Slavný britský kuchař pro nové multifunkční zařízení připravil i vlastní recepty, které využívají "přidaný pár rukou". Při vaření se totiž v hrnci otáčí rameno, které nedovolí, aby se omáčka, suflé či rizoto připálily.

Nastavit lze nejen teplotu (od 40 do 250 °C), ale také dobu vaření (až 99 min) včetně míchání. Hrnec doplňuje i "mixér", který svým tvarem připomíná odšťavňovač. Stačí do něj vložit zeleninu či maso a do hrnce padají rovnou pokrájené potřebné suroviny. Homecooker lze doplnit i o nástavec pro vaření v páře.

Podobně "multifunkční" je i Kenwood Cooking Chef, který je na trhu už delší dobu, cena se však pohybuje hodně nad 20 tisíc korun. Výrobek se značkou Philips by měl vyjít výrazně levněji. A zatímco Kenwood představuje spíš robota, který může i vařit (při teplotách maximálně 140 °C), Homecooker je především hrnec na vaření, pouze doplněný o mixér.

Pod spotřebičem Homecooker je podepsaný vedle firmy Philips také šéfkuchař Jamie Oliver.

Zdravě v páře

Značka Gorenje představila zase IQcook, první indukční varnou desku s programem vaření v páře. Potřebujete k tomu pouze hrnec určený pro indukční desku, který se uzavře pokličkou s takzvaným IQ senzorem. Tyto senzory budou mít jak sady nádobí určené pro IQook desku, tak si je bude možné pořídit samostatně jako přídavné. Systém tak připomíná sklokeramické varné desky se senzory, s nimiž kdysi přišel Siemens. U něj komunikovala deska zase s nádobím vybaveným senzorovými pásky.

Na jeden kilogram zeleniny připravované v páře postačí na desce IQook pouze půl deci vody. Senzorová technologie IQcook byla použita na všech čtyřech indukčních varných zónách. Nechybí tu ani funkce Heating+ pro udržení stabilní teploty připraveného jídla, aby i opozdilci dostali jídlo teplé. Patentovaná funkce SmartSense v okamžiku, kdy se voda vypařuje z hrnce nebo z pánve, varnou desku automaticky vypne.

Indukční deska IQcook získala ocenění Red Dot Design Award v prestižní světové designérské soutěži.

Varná deska IQcook získala ocenění Red Dot Award.

Jako v restauraci

Trouba Deluxe od Electroluxu s vnitřním objemem 74 litrů se blíží profesionálním přístrojům. Představuje kombinaci parní a teplovzdušné trouby. Stačí si jen "vyťukat" jeden z 90 programů (ovládání je intuitivní). V přední rámu trouby najdete i teplotní sondu pro maso, abyste měli přehled o průběhu přípravy.

Nebo můžete zvolit jeden ze tří speciálních programů, které používají kombinaci páry a horkého vzduchu. Třeba na drůbež je vhodné intervalové pečení s 25procentním podílem páry, aby bylo maso jemné, šťavnaté, ale i s kůrčičkou.

Trouba Deluxe kombinuje výhody parní a teplovzdušné trouby.

 Interval Plus (50 % vodní páry) je ideální například pro chléb chleba nebo pro ohřev jídla, aniž by se vysušilo. Vital neboli 100 % páru (a teplotu 96 °C) zase oceníte při vaření rýže, kuskusu či zeleniny.