Kuchyně: výměna staré linky za novou

  • 2
K částí bytu, bez které se neobejde žádná domácnost. Ve starých panelových bytech, ale nejen v nich, si nemoderní a někdy už nefunkční kuchyňská pro lepší bydlení linka žádá výměnu. Často při tom dojde i na novou podlahovou krytinu a obložení části za pracovní plochou. Je vaše kuchyňská linka stará a máte pocit, že nastal čas pro změnu?

Problém rozhodně nebude v tom, že byste si na trhu nevybrali. Různých typů s atraktivním designem i moderními spotřebiči je spousta. Jak si správně vybrat a čím začít?

„Člověk opravdu musí vědět, co chce, aby zbytečně nevyhodil peníze za něco, co nepotřebuje. Podstatný je dobrý výběr kuchyňského studia. Jakákoli chyba se posléze velmi špatně napravuje,“ tvrdí architektka Dita Héderváry z ateliéru Bytový architekt.

„V celém bytě bývá nová kuchyň obvykle finančně nejnáročnější položkou.“

Místo skříněk šuplíky
Design je nesmírně důležitý, protože od něj se odvíjí váš vztah k tomuto prostoru. V současné době výrobci kuchyňských linek přicházejí s nejrůznějšími podobami - od rustikální, vesnické přes moderní jednoduchou až po designové extrémy.

Jedno však mají společné: stále více je kladen důraz na funkčnost, bezpečnost a jednoduché ovládání.

Klasické skříňky například nahradily rozlehlé šuplíky, horní skříňky se neotevírají klasicky, ale vyklápějí nahoru, velké úložné prostory mají místo dveří posuvné stěny a podobně. Důležitý je i tvar linky samé.

V malém bytě většinou nebývá mnoho možností, ale pokud to místo dovoluje, určitě se vyplatí linka ve tvaru U. Nebo alespoň umístit dvě pracovní desky proti sobě.

„Je to velmi praktické a vřele to mohu doporučit,“ řekl již dříve herec Martin Zounar, moderátor pořadu Prima vařečka. Při výběru kuchyně je také dobré rozmyslet si, zda chcete skříňky na nožičkách, nebo na soklu.

Kuchyň na nohách působí vzdušněji, avšak s úklidem je více práce. Prach, který se tvoří i v té nejpořádkumilovnější domácnosti, je už za několik dní vidět. Tento typ kuchyně bývá také o něco dražší.

Velmi efektní jsou také kolečka, převážně u servírovacích stolků a zásuvkových kontejnerů.

Spotřebiče umějí víc než kdysi
Jakmile se zbavíte starých častí kuchyňské linky, je čas zamyslet se nad výběrem nových spotřebičů. Lednice, trouba a varná deska patří k základní výbavě. Zda si pořídíte myčku, záleží jen na vás, odborníci se však shodují, že v moderní domácnosti by neměla chybět. A to vestavěná, aby nerušila celkový vzhled kuchyně.

Pokud je vaše kuchyň malá, což není v řadě bytů žádná výjimka, pořiďte si spotřebiče menších velikostí. Na trhu dnes dostanete například dvouplotýnkový vařič se stejně malou troubou v jednom.

Při výběru spotřebiče se soustřeďte samozřejmě na kvalitu a funkčnost, avšak nezapomínejte ani na design. Není moc efektní, pokud do krásné moderní linky zvolíte bílou troubu...

Důležité jsou i rozvody. Pokud chcete vyměnit starou linku za novou na stávajícím místě, pak by to neměl být problém. Ale pokud míníte celou kuchyň přesunout na jiné místo v bytě, pak je potřeba počítat i s novými rozvody vody, plynu, elektřiny a odpadu.


více foto

Důležitá je podlaha
Podlahy a prostor nad pracovní deskou je praktické řešit společně. To znamená, že než si linku přivezete nebo vám bude dovezena, měla by být položena podlaha i obkládačky mezi spodními a horními skříňkami. Výběr je opravdu široký.

Velmi žádaná je v poslední době mozaika, ale i nerez. Co se týče podlahy - jednoduchou pokládku a poměrně příznivou cenu slibuje linoleum. Velmi dobře se i udržuje. Výrobci nabízejí bohatou škálu vzorů i barev, takže mnohdy na první pohled není poznat, zda je podlaha opravdu z linolea, nebo zda jde o dlažbu.

Vhodné jsou i plovoucí laminátové podlahy - snadno se pokládají a jednoduše udržují. Nesmí vás však „vytopit“ vlastní myčka na nádobí“, pak nastanou s plovoucí podlahou problémy.

„Nejvhodnějším materiálem se jeví odolná dlažba s podlahovým topením. Nejméně vhodný je koberec. Také dřevo a korek se mohou snadno poničit po nedostatečné údržbě,“ říká Héderváry.

Barevné sladění
Kuchyňská linka vynikne v interiéru, když je s ním v barevném souladu. To se týká i stěn. Pokud jste zastáncem přírodních materiálů a chcete, aby z vaší kuchyně vyzařovalo světlo domova, zvolte dvířka z masivního dřeva.

Mezi nejlevnější masiv patří borovice a smrk, luxusnější je pak bříza, javor, buk, ořech, dub nebo exotický bambus.

Širokou škálu barev a odstínů nabízí též dýha. Základní dřevotřísková deska je potažena vrstvou kvalitního dřeva (dýhou), která se lakuje, a to buď do matu, metalízy, lesku nebo módního vysokého lesku, jehož technologie je náročná a cena se pohybuje ve vyšších relacích.

Pracovní deska
Pracovní deska je nejdůležitějším prvkem celé kuchyně. Při objednání volte její správnou výšku, která bude vyhovovat výšce postavy toho, kdo nejčastěji vaří.

V současné době si stále více příznivců nachází polaminovaná dřevotřísková deska, a to díky lákavé ceně a pestré nabídce povrchů. Obdivovatelé přírodních materiálů a klasiky budou zřejmě volit dřevěnou desku. Musí se však lakovat a dostatečně udržovat. Cena se pohybuje od 1000 do 4000 korun za běžný metr.

S trendem „technostaveb“ do domácností dorazila i deska z nerezového plechu - prakticky nezničitelná, avšak vyžadující náročnější údržbu (zaschlé kapky vody jsou na ní vidět). Často používaný je též umělý kámen (corian). Snadno se tvaruje, opracovává a je mimořádně kompaktní.

„Nejlepší, ale nejdražší je kombinace lakovaných kuchyňských dvířek a desky z umělého kamene. Světlá lakovaná dvířka kuchyň projasní a zároveň jsou odolná. Deska z umělého kamene je skvělá svými vlastnostmi. Je z jednoho kusu a svou tvrdostí nahradí prkénko na krájení,“ potvrzuje architektka Dita Héderváry.

Pak stačí už jen vybrat správný dřez, vodovodní baterii a dílo je hotovo.

Důležité míry v kuchyni

1. Výška desky
Pro středně vysoké osoby má být výška pracovní plochy 90 až 95 cm.

2. Nepřetěžujte páteř
Při práci v kuchyni by se páteř neměla ohýbat víc než o 20 stupňů.

3. Hloubka pracovní plochy
Optimální hloubka pracovní plochy se mění z dřívějších 60 na 75 až 80 cm.

4. Výška skříněk
Police či horní skříňky by neměly být vyšší než 190 cm, aby byly dostupné bez použití schůdků.

5. Hloubka polic
Horní skříňky by měly mít šířku jen 15 až 30 cm, aby všechny uložené věci byly dobře viditelné.

6. Sporák a digestoř
Vzdálenost mezi sporákem a digestoří má být 65 cm v případě elektrické varné desky, u plynové musí být minimálně 68 cm a více.

7. Ovládání trouby
U nízko položených dvířek trouby sporáku potřebujete manipulační prostor 120 cm.

8. Průchod kolem
Pro průchod kolem jídelního stolu potřebujeme 120 až 150 cm.

9. Výška jídelního stolu
Klasická výška jídelního stolu se pohybuje od 72 do 75 cm.

10. Barová židle
Pořídíte-li si barovou židli, standardní výška sedáku má být 75 cm.

Kuchyň ve světlém provedení působí prostorněji.

Nevtíravý luxus olšového dřeva.

Kuchyňský kout bez okna potřebuje kvalitní osvětlení pracovní desky, díky vyzdění koupelny nebyl problém při montáži horních skříněk.

Šikovné řešení malého kuchyňského koutu. Pro přivedení světla do místnosti jsou použity luxfery.

Spojený obývací pokoj s kuchyní.