Kuchyně jako šperk

Kuchyně jako šperk - V dnešní době může být kuchyně opravdovým šperkem domácnosti. A to hlavně díky jednoduchosti a čistotě tvarů. | foto: Archiv architekta Patrika Tichého

Kuchyně: krása a funkčnost v jednom

  • 11
Díky novým technologiím výroby a zpracování materiálů, dokonalejším spotřebičům a jednoduššímu a čistšímu designu jsou kuchyně šperkem každé domácnosti. Myšlenka jednoduchosti a čistoty tvarů není nová, již funkcionalismus ve dvacátých a třicátých letech minulého století razil teorii že "krása je ve funkčnosti", jenže nebyly tak dokonalé přístroje ani materiály.

Dá se s trochou nadsázky říci, že v kuchyních se objevují novinky nejrychleji. Například materiály na bázi pryskyřic a plniv, které byly vyvinuty původně pro kosmický program díky své dobré tvarovatelnosti, tvarové stálosti a především antibakteriálnosti, jsou dnes již téměř běžně používány jako jeden z materiálů na pracovní desky.

Stejně tak se podstatně více uplatňuje hliník, který byl v době funkcionalismu velice vzácný kvůli vysokým výrobním nákladům a kterému možná trochu pošramotilo pověst masové rozšíření v padesátých letech minulého století.

Rozhodování už v projektu
Optimální doba pro návrh kuchyně je při vzniku projektu, protože potřeba rozvodů, jejich složitost a umístění hrají důležitou roli. Každý, kdo bude kuchyni využívat, a nejsou to zdaleka jen ženy, by si měl předem promyslet, kolik času a jak intenzivně v ní stráví, jaký typ vaření upřednostňuje, a z toho vyplyne výsledný návrh.

Pro složitější a větší vaření je optimální uspořádání se samostatným pracovním ostrovem, který zahrnuje jak varné plochy, tak také mytí. Varná plocha se nechá poskládat přesně podle přání zákazníka z jednotlivých komponentů, jako je fritéza, prvky pro pánve vok a plotýnky plynové či elektrické.

Moderní spotřebiče
Pečicí trouby se v současnosti již nemusí umisťovat pod varnou desku a z hlediska pohodlnosti plnění a ovládání je lepší osadit je do skříňového segmentu zhruba sedmdesát centimetrů nad podlahu.

Při jejich výběru opět hraje důležitou roli předpokládané využití; jsou typy jednoduché, ale ve stejném designu i velice vybavené, až téměř profesionální s vestavěným grilem a pečicí sondou, mikrovlnným ohřevem a horkovzdušným pečením.

Také způsob otevírání je několikerý: klasické vyklápění, nebo výsuv celého pečicího vozíku i s dvířky. Nedávnou novinkou jsou trouby parní pro šetrné tepelné zpracování nejen zeleniny, ale i masa.

Mycí a čisticí prostor je tvořen jak již téměř běžnou myčkou, tak dostatečně dimenzovaným dřezem či jejich sestavou a odkapovou plochou. Dřezy se používají nejčastěji nerezové ve vysokém lesku a odolném povrchovém zpracování nebo se strukturou sítě, která je odolnější vůči mechanickému opotřebení.

Dalším typem jsou dřezy ze stejného materiálu, jako je pracovní deska, na bázi pryskyřic a plniv, které jsou s ní bez spár spojeny, a tvoří tak jeden kompaktní celek.

Také baterie doznaly velkých změn. Jsou samozřejmě pákové, ale mají možnost spousty nastavení a kombinování s velice praktickou sprškou pro omytí hlavně zeleniny, ryb a masa. Do odpadu dřezu se osazují drtiče, jež mají různý výkon a dokážou rozmělnit i drobné kuřecí kůstky.

Kámen, nerez i masiv
Dnes již není problém vybrat si individuálně opravdu to, co se každému líbí: klasické materiály jako dřevo v kombinaci s keramikou nebo ultramoderní nerez, sklo nebo lak v kombinaci s kamenem či jiným podobným materiálem.

Trendem v kombinaci dnešních linek či sestav jsou světlá dřeva, opravdový comeback zažívá dub v zesvětlené podobě s lety kladenými horizontálně, nebo tmavá ušlechtilá dřeva, jako ořech, wenge a další.

Pro mladší jsou lakované kuchyně v nepřeberné škále barev v kombinaci s hliníkem, a to i na spotřebičích. Pracovní desky musí vždy a beze zbytku splňovat své nejdůležitější poslání - a tím je funkčnost. Proto se používá jak starý dobrý kámen, tak nerez, desky na bázi pryskyřic, masivní dřevo a laminované desky.

Pro pořádek nutno říci, že kuchyně, přestože splňuje vše, o čem jsme zde hovořili, nemusí být drahá. Vše je odvislé od návrhu a výběru jak spotřebičů a materiálů.

Patrik Tichý

O architektovi
Ing. arch. Patrik Tichý


Narodil se v roce 1972. Po škole pracoval v architektonických studiích jako designér zabývající se návrhy. Od roku 2002 má vlastní projekční a designérskou kancelář. I když má za sebou několik architektonických návrhů staveb, například revitalizaci kasáren, projekt lékárny, zaměřuje se spíše na projektování interiérů. Mezi jeho práce patří například interiér mezonetového bytu ředitele Erste Bank v Praze-Dejvicích, ale i butiků, restaurací, rodinných domů či showroomu s designovým nábytkem.