Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuchyně: krása a funkčnost v jednom

  9:29aktualizováno  9:29
Díky novým technologiím výroby a zpracování materiálů, dokonalejším spotřebičům a jednoduššímu a čistšímu designu jsou kuchyně šperkem každé domácnosti. Myšlenka jednoduchosti a čistoty tvarů není nová, již funkcionalismus ve dvacátých a třicátých letech minulého století razil teorii že "krása je ve funkčnosti", jenže nebyly tak dokonalé přístroje ani materiály.
Kuchyně jako šperk

Kuchyně jako šperk - V dnešní době může být kuchyně opravdovým šperkem domácnosti. A to hlavně díky jednoduchosti a čistotě tvarů. | foto: Archiv architekta Patrika Tichého

Dá se s trochou nadsázky říci, že v kuchyních se objevují novinky nejrychleji. Například materiály na bázi pryskyřic a plniv, které byly vyvinuty původně pro kosmický program díky své dobré tvarovatelnosti, tvarové stálosti a především antibakteriálnosti, jsou dnes již téměř běžně používány jako jeden z materiálů na pracovní desky.

Stejně tak se podstatně více uplatňuje hliník, který byl v době funkcionalismu velice vzácný kvůli vysokým výrobním nákladům a kterému možná trochu pošramotilo pověst masové rozšíření v padesátých letech minulého století.

Rozhodování už v projektu
Optimální doba pro návrh kuchyně je při vzniku projektu, protože potřeba rozvodů, jejich složitost a umístění hrají důležitou roli. Každý, kdo bude kuchyni využívat, a nejsou to zdaleka jen ženy, by si měl předem promyslet, kolik času a jak intenzivně v ní stráví, jaký typ vaření upřednostňuje, a z toho vyplyne výsledný návrh.

Pro složitější a větší vaření je optimální uspořádání se samostatným pracovním ostrovem, který zahrnuje jak varné plochy, tak také mytí. Varná plocha se nechá poskládat přesně podle přání zákazníka z jednotlivých komponentů, jako je fritéza, prvky pro pánve vok a plotýnky plynové či elektrické.

Moderní spotřebiče
Pečicí trouby se v současnosti již nemusí umisťovat pod varnou desku a z hlediska pohodlnosti plnění a ovládání je lepší osadit je do skříňového segmentu zhruba sedmdesát centimetrů nad podlahu.

Při jejich výběru opět hraje důležitou roli předpokládané využití; jsou typy jednoduché, ale ve stejném designu i velice vybavené, až téměř profesionální s vestavěným grilem a pečicí sondou, mikrovlnným ohřevem a horkovzdušným pečením.

Také způsob otevírání je několikerý: klasické vyklápění, nebo výsuv celého pečicího vozíku i s dvířky. Nedávnou novinkou jsou trouby parní pro šetrné tepelné zpracování nejen zeleniny, ale i masa.

Mycí a čisticí prostor je tvořen jak již téměř běžnou myčkou, tak dostatečně dimenzovaným dřezem či jejich sestavou a odkapovou plochou. Dřezy se používají nejčastěji nerezové ve vysokém lesku a odolném povrchovém zpracování nebo se strukturou sítě, která je odolnější vůči mechanickému opotřebení.

Dalším typem jsou dřezy ze stejného materiálu, jako je pracovní deska, na bázi pryskyřic a plniv, které jsou s ní bez spár spojeny, a tvoří tak jeden kompaktní celek.

Také baterie doznaly velkých změn. Jsou samozřejmě pákové, ale mají možnost spousty nastavení a kombinování s velice praktickou sprškou pro omytí hlavně zeleniny, ryb a masa. Do odpadu dřezu se osazují drtiče, jež mají různý výkon a dokážou rozmělnit i drobné kuřecí kůstky.

Kámen, nerez i masiv
Dnes již není problém vybrat si individuálně opravdu to, co se každému líbí: klasické materiály jako dřevo v kombinaci s keramikou nebo ultramoderní nerez, sklo nebo lak v kombinaci s kamenem či jiným podobným materiálem.

Trendem v kombinaci dnešních linek či sestav jsou světlá dřeva, opravdový comeback zažívá dub v zesvětlené podobě s lety kladenými horizontálně, nebo tmavá ušlechtilá dřeva, jako ořech, wenge a další.

Pro mladší jsou lakované kuchyně v nepřeberné škále barev v kombinaci s hliníkem, a to i na spotřebičích. Pracovní desky musí vždy a beze zbytku splňovat své nejdůležitější poslání - a tím je funkčnost. Proto se používá jak starý dobrý kámen, tak nerez, desky na bázi pryskyřic, masivní dřevo a laminované desky.

Pro pořádek nutno říci, že kuchyně, přestože splňuje vše, o čem jsme zde hovořili, nemusí být drahá. Vše je odvislé od návrhu a výběru jak spotřebičů a materiálů.

Patrik Tichý

O architektovi
Ing. arch. Patrik Tichý


Narodil se v roce 1972. Po škole pracoval v architektonických studiích jako designér zabývající se návrhy. Od roku 2002 má vlastní projekční a designérskou kancelář. I když má za sebou několik architektonických návrhů staveb, například revitalizaci kasáren, projekt lékárny, zaměřuje se spíše na projektování interiérů. Mezi jeho práce patří například interiér mezonetového bytu ředitele Erste Bank v Praze-Dejvicích, ale i butiků, restaurací, rodinných domů či showroomu s designovým nábytkem.
Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Žijeme v krabičkové době a zároveň vzpomínáme na vaření babiček

Litinové nádobí Le Creuset už neodmyslitelně patří k francouzské gastronomii....

Únorový veletrh Ambiente ve Frankfurtu, zaměřený na vybavení domácností, je především kontraktační akcí, není určený k...

10 nejpraktičtějších vychytávek do kuchyně, kterými oslníte i návštěvu

Na pánvi Speed Professional od WMF lze díky unikátnímu složení vícevrstvého...

Vaření i stolování chce občas nejen šikovné ruce, ale také chytré pomocníky. Nejlépe takové, kteří umí hned několik...

Jak vybírat sklenice nejen na šampaňské a užít si kvalitní víno

Výběr vhodných sklenic je pro požitek z vína velmi důležitý.

I abstinenti si poslední den v roce dopřejí alespoň sklenku sektu na půlnoční přípitek. Jiní dají přednost třeba bílému...

Najdete na iDNES.cz