Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuchyně: krása a funkčnost v jednom

  9:29aktualizováno  9:29
Díky novým technologiím výroby a zpracování materiálů, dokonalejším spotřebičům a jednoduššímu a čistšímu designu jsou kuchyně šperkem každé domácnosti. Myšlenka jednoduchosti a čistoty tvarů není nová, již funkcionalismus ve dvacátých a třicátých letech minulého století razil teorii že "krása je ve funkčnosti", jenže nebyly tak dokonalé přístroje ani materiály.
Kuchyně jako šperk

Kuchyně jako šperk - V dnešní době může být kuchyně opravdovým šperkem domácnosti. A to hlavně díky jednoduchosti a čistotě tvarů. | foto: Archiv architekta Patrika Tichého

Dá se s trochou nadsázky říci, že v kuchyních se objevují novinky nejrychleji. Například materiály na bázi pryskyřic a plniv, které byly vyvinuty původně pro kosmický program díky své dobré tvarovatelnosti, tvarové stálosti a především antibakteriálnosti, jsou dnes již téměř běžně používány jako jeden z materiálů na pracovní desky.

Stejně tak se podstatně více uplatňuje hliník, který byl v době funkcionalismu velice vzácný kvůli vysokým výrobním nákladům a kterému možná trochu pošramotilo pověst masové rozšíření v padesátých letech minulého století.

Rozhodování už v projektu
Optimální doba pro návrh kuchyně je při vzniku projektu, protože potřeba rozvodů, jejich složitost a umístění hrají důležitou roli. Každý, kdo bude kuchyni využívat, a nejsou to zdaleka jen ženy, by si měl předem promyslet, kolik času a jak intenzivně v ní stráví, jaký typ vaření upřednostňuje, a z toho vyplyne výsledný návrh.

Pro složitější a větší vaření je optimální uspořádání se samostatným pracovním ostrovem, který zahrnuje jak varné plochy, tak také mytí. Varná plocha se nechá poskládat přesně podle přání zákazníka z jednotlivých komponentů, jako je fritéza, prvky pro pánve vok a plotýnky plynové či elektrické.

Moderní spotřebiče
Pečicí trouby se v současnosti již nemusí umisťovat pod varnou desku a z hlediska pohodlnosti plnění a ovládání je lepší osadit je do skříňového segmentu zhruba sedmdesát centimetrů nad podlahu.

Při jejich výběru opět hraje důležitou roli předpokládané využití; jsou typy jednoduché, ale ve stejném designu i velice vybavené, až téměř profesionální s vestavěným grilem a pečicí sondou, mikrovlnným ohřevem a horkovzdušným pečením.

Také způsob otevírání je několikerý: klasické vyklápění, nebo výsuv celého pečicího vozíku i s dvířky. Nedávnou novinkou jsou trouby parní pro šetrné tepelné zpracování nejen zeleniny, ale i masa.

Mycí a čisticí prostor je tvořen jak již téměř běžnou myčkou, tak dostatečně dimenzovaným dřezem či jejich sestavou a odkapovou plochou. Dřezy se používají nejčastěji nerezové ve vysokém lesku a odolném povrchovém zpracování nebo se strukturou sítě, která je odolnější vůči mechanickému opotřebení.

Dalším typem jsou dřezy ze stejného materiálu, jako je pracovní deska, na bázi pryskyřic a plniv, které jsou s ní bez spár spojeny, a tvoří tak jeden kompaktní celek.

Také baterie doznaly velkých změn. Jsou samozřejmě pákové, ale mají možnost spousty nastavení a kombinování s velice praktickou sprškou pro omytí hlavně zeleniny, ryb a masa. Do odpadu dřezu se osazují drtiče, jež mají různý výkon a dokážou rozmělnit i drobné kuřecí kůstky.

Kámen, nerez i masiv
Dnes již není problém vybrat si individuálně opravdu to, co se každému líbí: klasické materiály jako dřevo v kombinaci s keramikou nebo ultramoderní nerez, sklo nebo lak v kombinaci s kamenem či jiným podobným materiálem.

Trendem v kombinaci dnešních linek či sestav jsou světlá dřeva, opravdový comeback zažívá dub v zesvětlené podobě s lety kladenými horizontálně, nebo tmavá ušlechtilá dřeva, jako ořech, wenge a další.

Pro mladší jsou lakované kuchyně v nepřeberné škále barev v kombinaci s hliníkem, a to i na spotřebičích. Pracovní desky musí vždy a beze zbytku splňovat své nejdůležitější poslání - a tím je funkčnost. Proto se používá jak starý dobrý kámen, tak nerez, desky na bázi pryskyřic, masivní dřevo a laminované desky.

Pro pořádek nutno říci, že kuchyně, přestože splňuje vše, o čem jsme zde hovořili, nemusí být drahá. Vše je odvislé od návrhu a výběru jak spotřebičů a materiálů.

Patrik Tichý

O architektovi
Ing. arch. Patrik Tichý


Narodil se v roce 1972. Po škole pracoval v architektonických studiích jako designér zabývající se návrhy. Od roku 2002 má vlastní projekční a designérskou kancelář. I když má za sebou několik architektonických návrhů staveb, například revitalizaci kasáren, projekt lékárny, zaměřuje se spíše na projektování interiérů. Mezi jeho práce patří například interiér mezonetového bytu ředitele Erste Bank v Praze-Dejvicích, ale i butiků, restaurací, rodinných domů či showroomu s designovým nábytkem.
Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Další z rubriky

Kuchyň do malých bytů se vejde i do skříňky na kolečkách nebo pod stůl

Každý centimetr je dokonale využitý.

Kuchyně v expozicích veletrhu Eurocucina, který v Miláně každé dva roky doprovází slavný veletrh Salone del mobile,...

Kuchyňské trendy opisují od profesionálů, někdy jde ale jen o módu

Pokud se na pánvi smaží, plocha s patentovanou  úpravou SensoRed je pouze...

Evropa propadla euforii z domácího vaření a pečení. A také nutnosti dodržování pitného režimu. Jen tak si lze vysvětlit...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Najdete na iDNES.cz