Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuchyně jako úkol pro instalatéra a elektrikáře

aktualizováno 
-
Výměna kuchyňské linky je noční můrou a zároveň snem pro každého majitele panelákového bytu. Je to totiž princip domina. Nelze koupit jen nový nábytek, ale i nový sporák, digestoř a samozřejmě dřez včetně baterie. Navíc se většinou ukáže, že spotřebiče a dřez musí být úplně jinde než ty původní. To znamená vyměnit rozvody vody, odpady i elektřinu.

Rekonstrukce panelákové kuchyně má dvě možnosti - buď se navrhne nová linka na stávající stav, nebo se musí zasáhnout do rozvodů. A to znamená vyřešit spoustu problémů.

Bez vody to nejde

Nejrozšířenějším materiálem pro rozvod vody a odpad jsou dnes plastové potrubní systémy. Běžný metr nejčastěji používaného polypropylenu stojí asi od dvaceti korun, k této ceně je ovšem nutno připočítat tvarovky, izolaci, uchycení a montáž. Používá se i měď, ale u ní je důležité takzvané pH vody. Pokud je nevyhovující, pak potrubí snadno koroduje. Při použití měděného rozvodu vody by se měla voda v potrubí vždy po delším stání v potrubí takzvaně odpustit, jenže to by se při dnešních cenách vodného a stočného pěkně prodražilo. Instalace z mědi přitom vyjde přibližně třikrát dráž než potrubí plastové. Vhodnější je proto použít ji například u topných systémů, ale pro vodu zvolit plast. V panelových domech se rozvody "nezasekávají" do zdí, ale většinou se vedou po stěně. "Pokud je nutné potrubí skrýt, pak se používají takzvané předstěnové systémy. Ty se upevňují před nosné stěny a mezi nimi jsou ukryty trubky přívodu vody i odpadu," vysvětluje Jiří Janich z pražské firmy Friatec, která se specializuje na instalační systémy pro sanitu a topení. Použití předstěn je častější v prostorách koupelen či WC. Zasekávání rozvodů do panelů je totiž náročné nejen fyzicky, ale narušuje se tím i statika a akustika konstrukcí. Problém bývá také s odklízením suti. Proto je vhodnější vést rozvody volně po zdi a tam, kde se mají schovat, použít předstěnu - je to nejen levnější, ale i snazší. Většina výrobců kuchyní proto vyrábí spodní skřínky tak, aby byly "odsazeny" od stěny a pracovní deska dosahovala až ke zdi. Takto mohou rozvody vést volně za linkou. Pokud sahají skřínky až ke zdi, musí se zde "prořezat" příslušné otvory. Zásuvky mívají v tomto případě asi patnácticentimetrový odstup. Potrubí ovšem nemůže procházet za skřínkami jako volně položené lano, je třeba ho na několika místech uchytit, zvláště v místě napojení na dřezovou baterii, aby se nevyviklala. "Výrobci plastových rozvodů poskytují až desetiletou záruku v případě, že bude potrubí včetně tvarovek od jednoho výrobce, protože jen tak je zajištěno bezpečné spojení celého systému," říká Dagmar Kopačková z kostelecké firmy Ekoplastik, která se zabývá potrubím pro vodu a kanalizaci. "Spoje mezi jednotlivými částmi jsou nejčastěji svařované a řemeslníci, kteří je provádějí, musí mít svářečský průkaz. Svařování se provádí takzvaně bez plamene a je velmi rychlé a čisté."

Když se musí do rozvodu plynu

Pokud je do panelového bytu přiveden plyn, pak majitel musí provádět pravidelné kontroly stavu rozvodu plynu. Při výměně kuchyňské linky je proto vhodné nechat si ověřit jeho technický stav. To znamená kontrolu například těsnosti rozvodu, stavu vedení, připojení spotřebičů. Pro vnitřní potrubí se používají ocelové trubky, mohou být i měděné. "Pro vnitřní instalace je zakázáno používat trubky pozinkované a plastové," varuje Marie Kubíková z Pražské plynárenské společnosti. Spoje se provádějí převážně svařováním, měděné trubky pájením. Takže i šikovný kutil musí zapomenout na to, že by ušetřil pár korun, připojit sporák může jen takzvaná oprávněná osoba včetně jakékoliv další manipulace s rozvodem. Na rekonstrukci plynových rozvodů je potřeba stavební povolení, po skončení prací je pak nutné nechat udělat výchozí revizi.

Když je málo proudu

"Ve staré kuchyni jsem měla kombinovaný sporák, ledničku a varnou konvici. Vše v pohodě fungovalo. Jenže v nové kuchyni jsem toužila mít i myčku, mikrovlnku a elektrický sporák se sklokeramickou varnou deskou," vzpomíná Renata Lounková z Plzně, "jenže elektrikáři se zděsili, na to starý elektrický rozvod nestačil, respektive hlavní jistič. Všechno se tím zdrželo a také prodražilo." Než se pustíte do rekonstrukce, nechte si ověřit, že máte "dostatek proudu", jinak je třeba si na příslušné provozní správě zažádat o zvýšení příkonu. Podle Jiřího Sommera z Pražské energetiky by po podání žádosti měl zákazník dostat vyrozumění do čtrnácti dnů, nejdéle do jednoho měsíce. Například u Pražské energetiky bývá kapacita sítě většinou dostatečná, takže tady problémy nebývají. Pro bytovou jednotku vybavenou všemi elektrickými kuchyňskými vymoženostmi by měl stačit 3 x 25ampérový třífázový jistič. Poplatek za zajištění příkonu do této výše je čtyři sta padesát korun. Po schválení požadovaného příkonu si žadatel zakoupí nový - silnější hlavní jistič a nechá si jej osadit odborníkem včetně revize elektrického zařízení. Nakonec se na obchodní služebně uzavře nová smlouva o dodávce elektrické energie. Podrobné informace můžete získat v poradenských střediscích dodavatele elektřiny.

Aby jídlo nevonělo celým bytem

Někteří lidé nechtějí přemístit sporák z "rohu" dál do kuchyně, aby zůstala zachována funkčnost digestoře. Ano, větrací šachty bývají v panelových domech právě v rohu, ale to už dnes nevadí. Buď se pro odvod páry a nepříjemných pachů k šachtě použijí harmonikové rukávy, které vypadají jako nízké hranaté potrubí (proto je lze vést snadno po horních skřínkách), nebo lze zvolit digestoře s uhlíkovým filtrem. Ty využívají cirkulaci, kdy je veden vzduch přes filtry zpět do místnosti. Mívají sice nižší výkon, ale není problém si spočítat, zda postačí pro vaši kuchyň. Pokud není větší než deset metrů čtverečních, postačí vám výkon kolem tří set metrů krychlových za hodinu. Vzduch by se měl totiž v místnosti vyměnit za hodinu alespoň desetkrát, ale pro větší kuchyň je to již málo. Digestoře mohou být doplněny také osvětlením nebo signalizací, že je filtr plný. Výhodné jsou i tukové filtry, které zachycují tukové částice ve stoupající páře. Ty se vyrábějí textilní nebo kovové. Kovové filtry lze dokonce vymývat v myčce. Pořídíte je přibližně od pěti set korun.

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Najdete na iDNES.cz