Stůl se stal oblíbenou obíhačkou pro děti.

Stůl se stal oblíbenou obíhačkou pro děti. | foto: Tereza Květoňová

Kuchyň ve mlýně: základem jsou skříňky z IKEA, nápady jí dodaly švih

  • 19
Naše soutěž o nejlepší kuchyně s dobrými nápady ukázala, že k atraktivitě této místnosti nejsou nutné statisíce. Majitelka dnešní kuchyně má navíc jednu výhodu: ve starém mlýně nebyla nouze o prostor.

Kuchyň ve mlýně

Když jsme začali uvažovat o rekonstrukci mlýna, který je součástí naší venkovské usedlosti, věděli jsme, že chceme zachovat něco z duše otevřených industriálních prostor vybavených dříve mlýnskými technologiemi. Ve třech patrech nad sebou nám tak vznikly asi 45 m2 velké místnosti s trámovými stropy.

V prostřední, s velkým oknem do štítu, našla své místo naše kuchyň. Z podlahové plochy zabírá linka, stůl a solitérní skříň s troubou a lednicí asi 18 m2. Kolem těchto prvků je dostatek volného místa pro pohyb, a tak se stůl stal oblíbenou obíhačkou pro děti.

Hlavní část linky je přibližně 3,5 metru dlouhý pracovní pult posazený na dolních skříňkách.

Kuchyň, stejně jako celou rekonstrukci, projektoval můj partner Tomáš, který se také na mnoha pracích osobně podílel. Mnohdy jen on věděl, jak mají některé detaily vypadat. Moje požadavky na kuchyň nebyly nikterak striktní ani příliš náročné, co se spotřebičů a úložného místa týká.

Vaření jako zaměstnaná matka dvou dětí příliš času nevěnuji, v tomto směru naštěstí vypomáhají členové rodiny, kteří obývají další objekty naší usedlosti. Kuchyň je tak vybavená cenově dostupnými spotřebiči, samozřejmostí je prostorná myčka na nádobí. Rozmístění jednotlivých prvků kuchyně je prověřeno již dvouletým používáním a je myslím praktické.

Zároveň kuchyň jako celek vytváří přirozenou dominantu hlavního obytného prostoru v domě. Hlavní část linky je přibližně 3,5 metru dlouhý pracovní pult posazený na dolních skříňkách a zapasovaný do kovové konstrukce vynášející skleněnou stěnu za linkou. Korpusy skříněk, stejně jako bílá dvířka se zapuštěným kováním, jsou z IKEA.

Obložení bočních ploch a kuchyňská deska ze spárovky ze dřeva hevea jsou vyrobené na míru vzhledem k atypickému řešení a umístění celé linky. Stejný obklad jako na bocích je také na "zádech" linky, aby i ze schodiště působila jako jeden přehledný objekt.

Když jsme vymýšleli technické provedení usazení skla a kuchyňské desky, vznikl zajímavý prvek výškově odlišeného "parapetu", na který se vejde spousta užitečných věcí, které musí být u vaření při ruce, a jehož hrana zároveň dobře vymezuje hlavní pracovní plochu. Nepříliš praktické je čištění skla, ale s dobrou utěrkou a přípravkem se i to zvládne poměrně rychle. Stále si navíc myslíme, že za získanou vzdušnost to rozhodně stálo.

Police na sklo je vyrobená z běžných ocelových profilů a plechů, které jsou jen hrubě obroušené a natřené epoxidovým lakem. Dno police je z kaleného skla.

Velmi atypicky je vyřešen také policový díl nad linkou na ukládání skla, jehož součástí je "bedna", do které je zaintegrována typová nerezová digestoř s odtahem umístěným ve skladbě stropu. Police, která je velmi pečlivě ukotvena, je vyrobená z běžných ocelových profilů a plechů, které jsou jen hrubě obroušené a natřené epoxidovým lakem. Dno police je z kaleného skla.

Autor kuchyně

Ing. Arch. Tomáš Petrášek, studio VPA - Valert Petrášek architekti

Opravdu záležet jsme si dali na dostatku světla, které přichází snad ze všech stran. Z velkého okna do štítu, z malého větracího okénka z boku linky a skrz prosklenou stěnu také z prostoru schodiště, které je masivně přisvětleno pásovým střešním oknem.

Příjemné je také menší okno ze schodiště do zadní fasády s průhledem na krásnou přírodní skalku, jejíž proměny v ročních obdobích se dají od vaření krásně pozorovat. Osvětlení digestoře pak večer poskytuje zajímavé intimní světlo i pro schodišťovou halu.

Prozatímní nevýhodou je nedostatek místa pro ukládání potravin, ten však bude brzy vyřešen velkou vestavnou skříní po celé čelní stěně schodiště, ve které zbude potřebný prostor i na spíž.

Tereza Květoňová

Pravidla soutěže Hledáme kuchyni s nejlepšími nápady

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 27. listopadu 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Měly obsahovat:

  • fotografie ve formátu jpg (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 1 800 znaků)
  • kontaktní údaje: jméno, adresu, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napsat "Nápady v kuchyni"

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Hodnocení:

Odborná porota bude soutěžní příspěvky hodnotit podle nápaditosti a preciznosti provedení, ale také podle celkového dojmu. Vyhlášení výsledků bude 16. prosince 2013.

Kvůli kvalitě fotografií nezapomeňte na dobré osvětlení. Pamatujte, že i u fotografování platí, že méně bývá více, dejte proto pryč zbytečné drobnosti, používané utěrky nebo nádobí.

Ceny pro soutěžící:

Hlavní cenou je luxusní čtyřdílná sada nádobí Silit Energy Red z patentovaného materiálu Silargen v hodnotě 9 299 korun.

Set čtyř hrnců Silit (Red)

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green)

Tlakový hrnec Silit - Sico-Silargan 4,5 l Lemon Green

Odměnou za druhé místo bude opět sada nádobí Silit, a to v provedení Lemon Green za 5 399 Kč, která získala ocenění iF product design award. Třetí nejlepší majitel kuchyně získá tlakový hrnec Silit (Sico-Silargen 4,5 l) za 5 399 korun.

Set čtyř hrnců Silit (Red)

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green)

Tlakový hrnec Silit - Sico-Silargan 4,5 l Lemon Green