Tapeta je od výrobce Elitis. Rozkládací pohovka slouží také jako lůžko (výrobce MB). Ozdobou této místnosti je stropní osvětlení Mercury (design Ross Lovegrove, Artemide).

Tapeta je od výrobce Elitis. Rozkládací pohovka slouží také jako lůžko (výrobce MB). Ozdobou této místnosti je stropní osvětlení Mercury (design Ross Lovegrove, Artemide). | foto: Iveta Kopicová

Kuchyň přesunuli do lodžie. Mají tak 3 + 1 na 40 metrech čtverečních

  • 102
Zásadní změnou při rekonstrukci tohoto interiéru bylo přesunutí kuchyně do původní zimní zahrady na terase. Kdo by netoužil snídat venku, přesto v teple a navíc mít před sebou Prahu jako na dlani?!

Byt v lokalitě Královské Vinohrady je starý, ale pečlivě zrekonstruovaný. Majitelé jej kupovali především kvůli místu. "Pořizovat si byt na Královských Vinohradech a přemýšlet nad tím, zda se zaměřit na novostavbu nebo starý byt, mi přišlo celkem zbytečné. Této části Prahy sluší tradice," říká majitel Martin.

Na ploše 40 m2 vznikl přestavbou z původního 2 + 1 půdorys 3 + 1. Byt tvoří chodba a předsíň v jednom, obytný prostor, pracovna, koupelna a kuchyň na terase.

Bydlení pro dva

Ačkoliv je byt oficiálně vedený jako 3 + 1, nabízí komfort jednomu, maximálně dvěma lidem. Nové dispoziční řešení představuje vlastně největší změnu z celé rekonstrukce.

Byt je vybaven inteligentním domácím systémem, díky kterému lze obsluhovat například žaluzie a rolety. V interiéru je značkové vybavení (Moroso, Vitra, Artemide, Elitis).

"Všechny příčky po předchozí rekonstrukci byly sádrokartonové, takže nebylo těžké s nimi hýbat. Jak se vyjádřil architekt Vacek, kterého jsem pro realizaci interiéru oslovil, celý prostor byl 'vyčištěn'. Rekonstrukce tak trvala asi tři měsíce, z toho první dva probíhaly stavební práce, v posledních týdnech se už jen zařizoval interiér," vypočítává majitel.

Mohlo by vás zajímat

Uvažujete o koupi vlastního bytu? Na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

Architekt Jan Vacek měl usnadněnou práci, protože byt neslouží ke každodennímu životu. "A není určen jen mně, ale i členům celé rodiny. Stálé bydlení máme jinde, pracovně trávíme hodně času na cestách. Proto jsem pořizoval byt v Praze, abychom měli zázemí nejen pro pracovní účely, ale také pro aktivity a výlety ve volném čase," vysvětluje Martin.

Od toho se odvíjely požadavky na architekta a na realizaci interiéru. Hlavní požadavek byl proto poměrně netradiční: vytvořit byt podobající se dobrému hotelovému apartmánu. "Interně jsme o něm mluvili jako o ateliéru pro odpočinek, regeneraci a uspořádání myšlenek," dodává majitel.

Panel uprostřed místnosti rozděluje byt na předsíň, hlavní obytný prostor a pracovnu. Jde o prostorovou uzavřenou knihovnu s vestavěným televizorem a reproduktory, které jsou součástí domácího kina.

Přesto použití tmavých barev pečlivě s architektem Vackem zvažoval, nakonec však detaily nechal jen na něm. V bytě jsou použity různé stupně sytosti tmavých barev tak, aby interiér opticky gradoval od světlých tónů k nejtmavším, které jsou na velkých plochách.

"Z výsledku jsem nadšený. Architekt zvolil několik odstínů a barev tak, že tapety a panelovou knihovnu tmavých barev vyvažuje bílá barva stěn a stropu. Velmi se mi líbí zelené detaily v interiéru, které korespondují s rostlinami v obkladu zábradlí na terase," tvrdí Martin.

Možná paradoxně největší radost má majitel z instalace takzvaného inteligentního systému, s nímž byly zpočátku velké problémy. Náročná byla nejen kabeláž, instalace kabelů do podhledů a do podlah, ale také samotné programování zabralo velké množství času.

Kuchyňská linka z laminátu je vyrobená na zakázku. Místnost se vytápí pomocí závěsného topného panelu ze skla.

"S odstupem doby mohu ale tento systém jen doporučit. Tím, že do bytu jezdíme neplánovaně, si nejvíce cením možnost nastavení pokojové teploty s příchodem, komfortní je systém stínění a zvlášť jsem nadšený přehráváním oblíbené hudby při otevření vchodových dveří," popisuje majitel.

Víc se dočtete v časopise Moderní byt č. 3/2011.