Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuchyň, nebo pracovna?

  10:30aktualizováno  10:30
Pracovní kout býval kdysi hlavně oblastí hospodyňky a matky: šití, žehlení, spravování. Dnes je to často i v bytě oblast "nové ekonomiky": počítač, tiskárna, fax, telefony, a to vše už nejen pro ženy, které tím několik hodin denně doplňují svou činnost v domácnosti.

Řada velkých firem například v Paříži zrušila svá monumentální a drahá sídla ve městě, přestěhovala se do jeho okolí a své spolupracovníky zapnula" na síť počítačů. Alespoň nemusí trávit několik hodin denně dojížděním do práce. Jak mohou pak vypadat takové pracovní kouty, racionální, ale ne příliš velké, v rámci normálního bytu, ukázal nedávný veletrh nábytku v Miláně.

Lehkost a praktičnost jsou základní prvky, na kterých výrobci stavějí své návrhy. Podstatně se liší od kancelářského nábytku, který chce být okázalý, protože je zacílen na návštěvy, když ne zákazníků, tedy obchodních partnerů, a rád používá prostor jako přesvědčující prvek vlastní důležitosti. Pracovní kout nové doby ve vlastním bytě se snaží nadlehčením struktur a barvou nejen zapadnout do bytového zařízení, ale trochu je také osvěžit.

Oproti původním čistě bíle laminovaným povrchům, trochu nemocničním, jsou dnes oblíbené hlavně okrové tóny do zlatova, teplé a vyzařující optimismus, anebo naopak svěží, studené odstíny zelené, barvy naděje. Oboje dobře ladí s tenkým podnožím stolů, různě chromovaným nebo černým, i se šedavými rámy počítačů. Snaha zde zavést sytější tóny - třeba červenou či modrou - vyžaduje však větší prostory čili je limitována zařízením nových kanceláří, které by jinak byly samé okno a bílé stěny.

Důležitá je židle. Už ne monumentální křeslo, ale spíš typ inspirovaný pavoučkem" na vysokých, zakřivených nohách. Židle musí být hlavně ergonomická, počítá se u ní s pohybem na kolečkách a s možností se i protáhnout. Když se před lety začaly vytvářet domácí pracovní kouty, například pro spolupracovníky bank, byl kladen důraz na to, aby z centrální pozice, většinou polokruhu, bylo vše dosažitelné. Dnes je sice dosažitelnost důležitým prvkem, ale schválně se část archivu a podobně umístí vedle - a nutí se tedy k vstání.

Pravda, mnoho seznamů a dokumentace bude dosažitelných na počítači samém, ale ten minimální pohyb během práce je dnes považován za zdravotně i myšlenkově důležitý pro toho, kdo prosedí spoustu hodin u počítače. Je to minimální gymnastika.

Jinak budou zapotřebí hodiny drahého nápravného tělocviku a z dlouhého, byť pohodlného sezení se stane utrpení. I osvětlení je přitom podstatné, ani moc, ani málo, ani přímé slunce, ani stále umělé světlo, které se špatně míchá s denním. Pracovní kout je dnes také součástí dětského pokoje, protože stále častěji je tam počítač s internetem, na kterém si děti nejen hrají a různě běhají" po síti, ale také se učí, a tedy připravují na budoucí práci.

I zde se hledá lehké, barevné řešení v kolekcích specializovaných na zařízení této oblasti, například u firmy Mistral. Postele jsou tam skoro kamuflované, různě schované v koutě nebo i zastrčené. Zato psací stolek je středem pozornosti.

Autorka je spolupracovnicí redakce

kuchyň

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Vánoce jsou velká zkouška pro žlučník i kanalizaci. Jak se ubránit

Vánoce jsou zkouškou pro žlučník i kanalizaci.

Hory smažených kaprů a řízků nedělají dobře nejen našemu zdraví, ale ani kanalizaci. O Vánocích bývá tento problém...

10 nejpraktičtějších vychytávek do kuchyně, kterými oslníte i návštěvu

Na pánvi Speed Professional od WMF lze díky unikátnímu složení vícevrstvého...

Vaření i stolování chce občas nejen šikovné ruce, ale také chytré pomocníky. Nejlépe takové, kteří umí hned několik...

Jak bydlí designér Karim Rashid, který se obléká jen do růžové a bílé

Závěsná lampa Space Time byla představena poprvé v roce 2011 ve Švédsku a od té...

Karim Rashid je jedním z nejplodnějších designérů své generace. Přes tři tisíce jím navržených produktů ve výrobě a 300...

Najdete na iDNES.cz