Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuchyň, nebo pracovna?

  10:30aktualizováno  10:30
Pracovní kout býval kdysi hlavně oblastí hospodyňky a matky: šití, žehlení, spravování. Dnes je to často i v bytě oblast "nové ekonomiky": počítač, tiskárna, fax, telefony, a to vše už nejen pro ženy, které tím několik hodin denně doplňují svou činnost v domácnosti.

Řada velkých firem například v Paříži zrušila svá monumentální a drahá sídla ve městě, přestěhovala se do jeho okolí a své spolupracovníky zapnula" na síť počítačů. Alespoň nemusí trávit několik hodin denně dojížděním do práce. Jak mohou pak vypadat takové pracovní kouty, racionální, ale ne příliš velké, v rámci normálního bytu, ukázal nedávný veletrh nábytku v Miláně.

Lehkost a praktičnost jsou základní prvky, na kterých výrobci stavějí své návrhy. Podstatně se liší od kancelářského nábytku, který chce být okázalý, protože je zacílen na návštěvy, když ne zákazníků, tedy obchodních partnerů, a rád používá prostor jako přesvědčující prvek vlastní důležitosti. Pracovní kout nové doby ve vlastním bytě se snaží nadlehčením struktur a barvou nejen zapadnout do bytového zařízení, ale trochu je také osvěžit.

Oproti původním čistě bíle laminovaným povrchům, trochu nemocničním, jsou dnes oblíbené hlavně okrové tóny do zlatova, teplé a vyzařující optimismus, anebo naopak svěží, studené odstíny zelené, barvy naděje. Oboje dobře ladí s tenkým podnožím stolů, různě chromovaným nebo černým, i se šedavými rámy počítačů. Snaha zde zavést sytější tóny - třeba červenou či modrou - vyžaduje však větší prostory čili je limitována zařízením nových kanceláří, které by jinak byly samé okno a bílé stěny.

Důležitá je židle. Už ne monumentální křeslo, ale spíš typ inspirovaný pavoučkem" na vysokých, zakřivených nohách. Židle musí být hlavně ergonomická, počítá se u ní s pohybem na kolečkách a s možností se i protáhnout. Když se před lety začaly vytvářet domácí pracovní kouty, například pro spolupracovníky bank, byl kladen důraz na to, aby z centrální pozice, většinou polokruhu, bylo vše dosažitelné. Dnes je sice dosažitelnost důležitým prvkem, ale schválně se část archivu a podobně umístí vedle - a nutí se tedy k vstání.

Pravda, mnoho seznamů a dokumentace bude dosažitelných na počítači samém, ale ten minimální pohyb během práce je dnes považován za zdravotně i myšlenkově důležitý pro toho, kdo prosedí spoustu hodin u počítače. Je to minimální gymnastika.

Jinak budou zapotřebí hodiny drahého nápravného tělocviku a z dlouhého, byť pohodlného sezení se stane utrpení. I osvětlení je přitom podstatné, ani moc, ani málo, ani přímé slunce, ani stále umělé světlo, které se špatně míchá s denním. Pracovní kout je dnes také součástí dětského pokoje, protože stále častěji je tam počítač s internetem, na kterém si děti nejen hrají a různě běhají" po síti, ale také se učí, a tedy připravují na budoucí práci.

I zde se hledá lehké, barevné řešení v kolekcích specializovaných na zařízení této oblasti, například u firmy Mistral. Postele jsou tam skoro kamuflované, různě schované v koutě nebo i zastrčené. Zato psací stolek je středem pozornosti.

Autorka je spolupracovnicí redakce

kuchyň

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Trendy v kuchyních: žádná bílá a uprostřed obří ostrůvek

Na kuchyňský ostrůvek navazuje velký jídelní stůl (Del Curto).

Kuchyně se výrazně změnily. Alespoň podle milánského veletrhu Eurocucina. Proměnila se barevnost i pojetí: téměř marně...

Jak vybírat sklenice nejen na šampaňské a užít si kvalitní víno

Výběr vhodných sklenic je pro požitek z vína velmi důležitý.

I abstinenti si poslední den v roce dopřejí alespoň sklenku sektu na půlnoční přípitek. Jiní dají přednost třeba bílému...

Vánoce jsou velká zkouška pro žlučník i kanalizaci. Jak se ubránit

Vánoce jsou zkouškou pro žlučník i kanalizaci.

Hory smažených kaprů a řízků nedělají dobře nejen našemu zdraví, ale ani kanalizaci. O Vánocích bývá tento problém...Najdete na iDNES.cz