Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubistické vázy i nábytek od slavných architektů nabízela aukce designu

  1:00aktualizováno  1:00
Dvě stovky lamp, váz a nábytku z dvacátých či šedesátých let 20. století se prodávaly na aukci Cohnauction na letošním Designbloku. Byly mezi nimi kubistické vázy a popelníky, židle a křesla "thonetky" od slavných architektů Otto Wagnera a Marcela Breuera i lampy ze 70. let.

Pár kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun | foto: Cohnauction

Barokní židle nebo hodiny z poloviny 19. století, to jsou starožitnosti. O židli či hodinách z 20. století se to říct nedá, přestože už také patří ke klasice a sběratelé se na ně stále více zaměřují.

Kdo se zajímá o historii designu, chce mít doma aspoň stoletou thonetku, kubistickou cukřenku nebo kávovou soupravu v bruselském stylu konce 50. let.

Dají se koupit ve starožitnictvích nebo bazarech nábytku, stále častěji však také na aukcích designu. Pravidelně několikrát do roka se jim věnuje aukční dům Sýpka, v omezené míře také Dorotheum.

Množstvím předmětů na jediné akci je však předčila dražba Cohnauction, která se konala letos podruhé - na Designbloku, dnech designu v Praze. Bylo jich zde v prodeji přes dvě stovky. - čtěte Designblok: od radioaktivních váz až po křesla po babičce s unikátními popisky  

Josef Hoffmann – trojice stolků

Za nejvyšší cenu, 58 tisíc korun, se prodala trojice stolků z ohýbaného bukového dřeva od známého vídeňského architekta Josefa Hoffmanna z 10. až 20. let 20. století. Vyrobila je firma J. J. Kohn ve Vídni. Konečná cena překvapila i organizátory aukce, protože ta vyvolávací byla jen 18 tisíc korun.

Josef Hoffmann - trojice stolků

Josef Hoffmann - trojice stolků

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Cena páru polokřesel značky Gebrüder Thonet od dalšího rakouského architekta Otto Wagnera se vyšplhala na 21 500 korun. Křesílka z 10. až 20. let 20. století jsou z ohýbaných bukových hranolů, sedák z bukové překližky. Začínalo se na částce 12 500 korun.

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Kubistické vázy

Pár hnědých kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun. Vyrobila je Keramická škola Bechyně ve 20. letech 20. století. Vyvolávací cena byla 12 tisíc, odhadovaná 30 až 40 tisíc korun.

Kubistické vázy

Kubistické vázy

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Smetáček z černě lakovaného dřeva a žíní spolu s lopatkou z niklované mosazi ze 30. let od známého designéra Ladislava Sutnara se prodaly za 8 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 3 tisíce korun, ta odhadovaná
4 500 až 6 000 korun.

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Nejvzácnějším kusem v aukci byl secesní porcelánový kávový servis od rakouské návrhářky Siky Jutty z počátku 20. století, který se dosud na světových aukcích v takovém uceleném kompletu neobjevil. Vyvolávací cena byla 75 tisíc, tu skutečnou odborníci odhadli na 90 až 100 tisíc korun. Souprava se však neprodala.

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Čtěte ve středu v MF DNES

Přehled trendů převažujících v současném designu a tipy na designově zajímavé novinky představené na letošním Designbloku najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 14. října.

.
Autor:



Nejčtenější

Dvě děti do pokoje 2×4 metry nepatří. Ale kam s nimi v malém bytě?

Kuchyňský kout

Příjemná lokalita, krásný výhled, světlý byt. I to jsou důvody, proč se rodina s dvěma dětmi nechce stěhovat, třebaže...

Největší tajemství rohového domu uvidíte jen z vrtulníku. Je jeho pýchou

Rohový dům v sobě spojuje byznys a rodinné zázemí.

Do práce seběhne pár schodů, zacvičí si mezi psaním e-mailů a důležitou schůzkou a dceru nechá plavat v bazénu na...



Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Jazzman Rudy Linka jezdí z New Yorku na část roku na chalupu na Šumavě

Realizaci kuchyně svěřili Linkovi Jiřímu Lukáškovi ze společnosti Sedlák...

Jeho velká cesta začala v roce 1980, kdy jako devatenáctiletý opustil Československo, aby mohl naživo poslouchat...

Další z rubriky

Česká vířivka „vypálila“ Američanům rybník, získala nejvyšší ocenění

MgA. Filip Streit a akademický sochař Petr Slanina u „své“ vířivky Lyra. Vyrábí...

Nejprestižnější světové ocenění Good Design udělované v americkém Chicagu získala v kategorii Bath i česká vířivka...

Třináct českých krásek. Naše nejzajímavější magické rozhledny a věže

Jurkovičova rozhledna, Rožnov pod Radhoštěm, výška: 31 metrů. Kvůli výhledu...

Chcete mít nadhled? Tak si vyšlápněte třeba na rozhlednu. V každém kraji nějakou mají, navíc je jich tolik, kolik dnů v...

Květinová fasáda zeleného domu vypadla z počítače ve stylu pop artu

Večer vytváří květinová fasáda nečekané efekty.

Fasádu obloženou stěnou z dekorativních květů na ploše téměř 300 metrů čtverečních použil na svém domě architekt...

Najdete na iDNES.cz