Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Která umyvadla jsou módní?

  9:48aktualizováno  9:48
Při vybavování koupelny je jedním z důležitých prvků umyvadlo. Na trhu jich je obrovské množství - klasická i ta s poněkud futuristickým designem, se sloupem i závěsná a z nejrůznějších materiálů. Která z nich jsou nejvíc in?

Ve tvarech umyvadel se objevují dvě hlavní designové linie. Jedna je kombinací čistých pravoúhlých tvarů a druhá naopak ladných, oblých.

"Z nich zvláště druhá zmiňovaná je opravdovou revolucí," říká architekt Patrik Tichý.

Mohou být ve všech možných i nemožných barevných odstínech, se speciálními lesky, antiplakovou či antibakteriální úpravou.

Pokud jde o praktické hledisko, stále sílí trend jednoduché údržby koupelny. Proto jsou veškeré součásti sanity nabízeny v závěsném provedení.

Koupelnová podlaha se tak stává jednoduše dostupnou a nevznikají nečistoty v nadbytečných spárách kolem podpěrných sloupů umyvadel.

Hygienickým nárokům vycházejí výrobci vstříc i novou povrchovou úpravou sanitární keramiky. Díky druhému výpalu dochází k maximálnímu snížení pórovitosti materiálu, a sanita tak získává samočisticí vlastnosti.

Například technologie Ideal Plus od firmy Ideal Standard zajistí, že voda se po povrchu sbíhá do větších kapek, které mohou snadno odtéci a vezmou s sebou i rozpuštěné usazeniny.

K novinkám vycházejícím ze současného trendu návratu k přírodě patří stále větší pronikání dřeva do prostorů dosud zasvěcených pouze keramice.

V koupelně se tak můžeme setkat například s vrbovým proutím v kolekci koupelnového nábytku Dahlia od společnosti Ideal Standard nebo s bukovým, smrkovým či třešňovým dřevem použitým na nábytek k sanitární keramice.

Dalším společným prvkem pro koupelny budoucnosti jsou návrhy na míru od designérů zvučných jmen. "Každá z firem, které na tomto poli něco znamenají, spolupracuje nejméně se dvěma, aby byla zaručena dostatečná rozmanitost, ale na druhou stranu i snadná čitelnost," říká Patrik Tichý.

"Je jasné, že tyto série jsou ve vyšší cenové skupině než ostatní produkty," doplňuje ho Václav Ulrych z firmy Ročeň.

Umyvadlo ve formě akvária.

I celodřevěné umyvadlo Tobias z masivního ořechu vydrží nápor vody, neboť je ošetřeno speciální voděodolnou povrchovou úpravou. V kombinaci s broušenou nerezí tvoří velmi zajímavý a netradiční designerský kousek. Cena: 89 000 Kč. Dodavatel: DONLIČ INTERIER.

Hluboké umyvadlo Joop má široký okraj a je kombinovatelné se spodními skříňkami, deskami pod umyvadlo nebo okrasnou lištou. Umyvadlo má rozměr 70x70 cm. Cena: 15 754 Kč Kč. Dodavatel: Keramag

Umyvadlo Preciosa je zápustné, bez otvoru pro baterii, s přepadem a je zabroušené pro montáž shora. Stejně jako u ostatních umyvadel z této řady, je i zde design soustředěn na kombinaci dvou základních tvarů - pravoúhlé siluety s kruhovým umyvadlem. Průměr umyvadla je 46 cm. Cena: 9787 Kč. Dodavatel: Keramag

Umyvadlo z koupelnové kolekce Dahlia má moderní a perspektivní design. Je možné ho doplnit různými doplňky a koupelnovým nábytkem. Ten je dodáván z vrbového proutí, jež evokuje v koupelně pocit tepla. Cena - samotné umyvadlo 100x56cm: 11 063 Kč. Dodavatel: Ideal Standard

Autoři:


Témata: architekt, trh, Preciosa

Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Nejlepší realizace koupelny roku 2016: vše začalo domluvou s majiteli

V koupelně byla použita čistá kombinace obkladů v bílém odstínu s obklady s...

Dobrý obkladač je základem kvalitní koupelny. Ovšem najít ho, to bývá problém. Navíc se tvrdí, že šikovný obkladač nemá...

Moderní koupelnu zdobí stěna obložená oblázky, majitelé ji vyrobili sami

Manželé se rozhodli pro dvě umyvadla, která jsou mimořádně praktická zejména v...

Svépomocné zařizování interiéru nemusí skončit neúspěchem. I ve vlastní režii můžete vytvořit originální koupelnu,...

Čtrnáct let stará koupelna po proměně aneb co dokáže mozaika

Koupelna po rekonstrukci: oživení místnosti zajistila mozaika Black a Red ze...

Zatímco dům či byt bývá po deseti letech „v plné kondici“, o jeho vybavení to platit nemusí. I když věci fungují,...Najdete na iDNES.cz