Křížková: Nejradši bych měla z bytu skleník

aktualizováno 
Přestože zpěvačka Hana Křížková bydlí v městském bytě, všude kolem sebe má samé květiny. A těší se na teplo, až začne osazovat truhlíky na terase. Do obecního bytu v Praze 7 se Hana Křížková, která je známá z řady úspěšných muzikálů, přestěhovala před rokem a půl.
Jak bydlí Hana Křížková - 6

Jak bydlí Hana Křížková - 6 - Na kuchyni si dala Hanka Křížková zvlášť záležet. "Naprosto mi vyhovují místo skříněk šuplíčky. Všechno se do nich schová a dobře se s nimi manipuluje," říká. | foto: Václav PancerMF DNES

Získala jej výměnou za jiný, a protože si ho chtěla přizpůsobit vlastním představám, pustila se do rekonstrukce.

Nejradši by z bytu udělala skleník se samými krásnými květinami. Byt ve třetím patře, který byl původně 2+1, zpěvačce nadmíru vyhovuje.

"Předtím jsem bydlela u Bulovky v krásném domě, ale pak se tam přistěhovala divná rodina a začalo peklo," vzpomíná, jak z jejího domova začal být dům hrůzy.

"Tehdy jsem se rozhodla, že odtud musím pryč," říká zpěvačka, která kromě vystupování v muzikálech (Dracula, Monte Cristo, Bídníci...) nahrála již tři sólová CD ve stylu swingu, blues a šansonu.

Ze dvou pokojů vznikly tři
Poté, co se jí podařila výměna za současný byt, pustila se do rekonstrukce. Pracovnu, která je v zadní části bytu a jde se do ní přes poměrně velký obývák, přepažila a vytvořila si šatnu.

"To je velmi praktické. Schovám tam vše, co potřebuji, a nemusím mít byt plný skříní," vysvětluje. Třetí pokoj vytvořila z malé komůrky, která byla původně pro služku.

"Upravila jsem ji, a získala tak malou ložničku. Také jsem kompletně předělala koupelnu a WC a samozřejmě kuchyň, kam jsem dala místo původních dveří šoupačky," říká.

Prohlédněte si fotogalerii


Co se jí na bytu opravdu líbí, je malá teráska, a také to, že je vzdušný, světlý a má dostatek původních úložných prostor například v chodbě.

"Také jsem nadšena z parket, které jsou původní a jsou všude kromě kuchyně. Tam jsem nechala dlažbu," vysvětluje. Kompletně nechala předělat vstupní chodbu, která je kombinací černého matného kovu a skla. V tomto stylu je odkládací stolek, zrcadlo nad ním, věšák a sedačka.

Nikdo mi nepomáhal
S úpravami v bytě si poradila sama. "Nikdo mi nepomáhal, ani architekt. Mám povolání, při němž stále bydlím po hotelích a pohybuji se v cizích šatnách v prostředí, které si sama neutvářím. Tak alespoň doma chci mít svůj rukopis. Nechtělo se mi s nikým diskutovat, jestli je to takhle módní, nebo ne. Důležité pro mě je, že se v tom cítím dobře," říká Hanka Křížková.

Zpěvaččin byt je spíše stylový. "Mám ráda patinu, chci ji ve svém bytě cítit. Nemám to tady v žádném stylu, možná obývák je trochu secesní. Ale není to tak, že bych měla ráda secesi a nic jiného. Například kuchyň je spíše ve stylu šedesátých let."

Právě kuchyň, respektive posezení u malého jídelního stolu patří k nejoblíbenějším místům známé zpěvačky. A také má ráda koupelnu, kde si zapálí vonné svíčky a lehne si i na půl hodiny do vany, aby relaxovala.

"V ložnici se zase ráda v noci učím texty. Ale pak nastane doba, kdy se musím učit s muzikou, a to přecházím do obýváku, kde je větší prostor a mnohem lépe se mi tady zpívá. A když se pak připravuje deska, trávím se svými spolupracovníky čas v pracovně u piána, kde všechno vzniká. Prostě každé místo tady má svůj účel," říká zpěvačka, kterou je nyní možno vidět v muzikálu Bídníci.

Květiny pro radost
Hanka Křížková se rozhodla, že ve svém bytě nebude mít žádné koberce, záclony ani závěsy. Jen žaluzie.

"Je tady hodně světla, což se líbí mně i mým mnoha květinám. Ty mám opravdu ráda. Je to pro mě takový relax. Když ráno vstanu, než se nastartuji, zaliji všechny květiny. Přitom se probudím a začnu přemýšlet," říká.

Za chvíli začne období, kdy vyrazí na trhy a začne nakupovat sazeničky. Všechna okna i terasu pak osadí truhlíky s barevnými variacemi nejrůznějších květin včetně bylinek, které má ráda čerstvé. Za okna ložnice pak každoročně vysazuje levandule a afrikány, neboť prý odpuzují hmyz.

"Někde jsem se to dočetla a musím říct, že to opravdu funguje," tvrdí. V bytě se snaží mít květiny, které jsou nenáročné na ošetřování. "Jsem často pryč, ať za rodinou v jižních Čechách nebo na koncertech, a pak se mi o ně musí starat kamarádi. Ale kdybych měla více času, byl by tady úplný skleník," svěřuje se s úsměvem.

Kromě kytiček má ještě jednu slabost - miluje dekorace z keramické dílny manželů Petra Kracíka a Hanky Doušanové, které má vystavené v celém bytě.

Autoři:

Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Další z rubriky

Specialista na malé byty vykouzlí prostor i tam, kde ho jiní nevidí

Byt v Kuřimi: na jídelní lavici, která šetří místo a skrývá v sobě úložný...

Bydlení v malém prostoru přináší mnohé peripetie a zdánlivě nepohodlný život, kdy zakopáváte o cokoli, co se vám zrovna...

Obrovská změna. Byt v paneláku se proměnil ve světlý a vzdušný prostor

Paní Jitka by si přála proměnit panelákový obývací pokoj ve stylu Provence.

Paní Jitka má sen bydlet jako v Provence, žít v Novém Jičíně jako na jihu Francie. V bytě v panelovém domě by chtěla...

Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

Najdete na iDNES.cz